Есен. Избор на посветени песни. Различни автори

Фотографија: Градина на принцот. Аранхуез. (в) Мариола Диаз-Кано

Ние сме во паѓаатНа Тие велат дека тоа е најромантичната сезона во годината, иако пролетта зема слава, летото останува со сонцето и страста, а зимата е секогаш маргинализирана. Она што го знам е дека ми е омилено. Има многу автори кои му посветиле стихови, па денес донесувам а избор многу лично од неколкумина песни со есен како протагонист. Тие се од национални имиња како Антонио Секира, Мајкл Хернандез или Федерико Гарсија Лорка и интернационалци како Пол Верлен, Емили Бронте и Роберт Луис Стивенсон, за да завршам со Ода за есен Johnон Китс.

Есенска зора - Антонио Мачадо

Долг пат
меѓу сиви карпи,
и некоја скромна ливада
каде пасат црни бикови. Брамблс, плевел, araаралес.

Земјата е влажна
од капките роса,
и златната авенија,
кон свиокот на реката.
Зад виолетовите планини
ја разбуди првата зора:
пушка на мојот грб,
меѓу неговите остри лови, шетајќи ловец.

Уште една тажна есен - Мигел Ернандез

Веќе есента го собира својот тул
ѓубре на земја,
и во ненадеен лет,
ноќта поминува над светлината.

С Everything е самрак
владее во моето срце.
Денес не е на небото
не засолниште на сино.

Колку е срам на ден без сонце.
Каква меланхолија на месечината
толку бледо и осамено,
ох колку е ладно и ох каква болка.

Каде беше топлината
од минатото време,
сила и младост
дека уште чувствувам како тепам?

Можеби тој замина со топлите денови
од моментите што ги живеев покрај тебе.
И така чекајќи го вашето враќање,
дојде уште една тажна есен без тебе.

Есенска песна - Пол Верлен

Бесконечната жалба
на слабата виолина
есенски
боли срцето
на млитави се
смртоносен.

Секогаш сонува
и треска кога
ringsвони часот,
душата ми се одразува
стариот живот
и плаче.

И влечете крвава
зол ветар
на мојата несигурна душа
тука и таму
исто како и
мртов лист.

Така и така - Федерико Гарсија Лорка

Така и така

Кој е тоа

Есен повторно.

Што сака есента?

Свежината на вашиот храм

Не сакам да ти го дадам.

Сакам да ти го одземам.

Така и така

Кој е тоа

Есен повторно.

Паѓаат огнови - Роберт Луис Стивенсон

Во многуте градини
тоа е низ целата долина,
На есенските огнови
погледнете го чадот што излегува!
Летото го нема
со своите цвеќиња и сокови,
огнот пука,
има сиви кули од чад.
Пејте на годишните времиња!
Нешто светло и длабоко!
Цвеќиња во текот на летото
паѓаат огнови!

Есен, лисја, есен - Емили Бронте

Есен, лисја, есен; секна, цвеќиња, избледени;
продолжете ја ноќта и скратете го денот;
секој лист ми кажува за блаженство
во својот грациозен пад од есенското дрво.
Smileе се насмевнам кога ќе вените снег
цветаат таму каде што треба да расте розата;
Willе пеам кога самракот на ноќта
направи пат за помрачен ден.

Ода за есен - Johnон Китс

Сезона на магли и плодни сезони,
интимен соработник на сонце што веќе созрева,
заговор со него како да се наполни со овошје
и благослови ги лозјата што минуваат низ оградите,
свиткајте ги овоштарниците со јаболка
и наполнете ги сите плодови со длабока зрелост;
тиква подуени и дебели лешници
со сладок ентериер; ти никнува доцна
и бројни цвеќиња до пчелите
топлите денови веруваат бескрајно
за летото се прелева од неговите лигави ќелии.

Кој не те видел среде твојата стока?
Кој те бара, мора да те најде
седи безгрижно во штала
нежно размачкана коса,
или во бразда не жнеена потоната во длабок сон
цица афион, додека твојот срп почитува
следниот сноп од испреплетени цвеќиња;
или стоите цврсто како чистач
натоварена глава при преминување на поток,
или до пресилница со трпелив поглед
го гледате последното јаболковино отекување час по час.

Каде е пролетта со своите песни?
Не размислувајте повеќе за нив, туку за вашата музика.
Кога денот помеѓу облаците се онесвести цветаат
и ги обојува стрништата со розова нијанса,
Каков жален хор се жалат комарците
Во врбите на реката, подигнати, слегувајќи
како што благиот ветер повторно се разгорува или умира;
и јагнињата се вртат над ридовите,
штурците во хеџ пеат, и робинот
со сладок прстен глас свирка во некој овоштарник
и јата ластовици чврчат низ небото.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.