Енрике ardардиел Понсела, поетот. Четири избрани песни

Енрике ardардиел Понсела е роден на ден како денес Мадрид. Познат главно како драмски писателИсто така култивирана поезија со смешен допир сличен на оној што го користеше во неговите најпопуларни театарски комедии. Па да се сетам, избрав 4 негови песни.

Енрике ardардиел Понсела

Periodista Како и неговиот татко, ardардиел Понсела работел и соработувал во медиуми како што е Непристрасно Дејството покрај објавувањето во списанието Добар хумор. Но, од 1923 година наваму, тој одлучи да се посвети целосно на литературата и театарот. Објавил и романи како на пр Човекот кој го сакаше Алехандра o Loveубовта се пишува без секира.
Но, без сомнение неговите успеси беа со театарски комедии како на пр Имате очи на фатална жена Назад и назад сопруг, Хелоиз е под бадемово дрво o Крадците се чесни луѓе. Тој исто така го доби Награда за национален театар. Тој почина на 51 година од рак на гркланот.
Сепак, неговиот помалку познат аспект е оној на поетот а тоа се:

4 избрани песни

ИВОТ

За кратко е… време на одмор;
гром; премин на везда;
трепкање; радост; искра;
ртење; Бакнеж; една шанса;
градите направи; тост; воздишка;
цвет во вазна; отпечаток;
пријателство; убавината на убава;
ветување; излез; јас ти се восхитувам!
станува јавно тајна;
премин од труп до скелет;
бродолом; рубрика; замаглување;
руменило; самрак; празник;
затемнување; Свадба; А да; пена;

една љубов; блаженство ... и сонет.
***

МОИТЕ ПРИЧИНИ ДА ЗБОРУВАМ БРЗА

Ох! Судбина, ти владееш со ритамот на мојот живот!
Ох! Судбина, ти го даваш тонот на моето постоење!
Тие велат дека зборувам набрзина, проколнат квалитет,
што го прави слушателот да изгуби време и трпеливост.
Зошто не ми го дадеш потребното смирување
Што имаа Сан Луис, Санто Jobоб и Аркадио?
Не можете да видите дека обратно си го коцкам животот
секој пат кога ќе имам конференција на радио?
Јас, кој би сакал да зборувам јасно за рајот,
Очигледно сум ас во играта
и, како што е обичај во оваа класа на асови,
Имам ужинка и го варам крајот на речениците.
Дај ми ја твојата јасност во изговорот
секој пат кога ќе треба да глумам во преносот,
а ако не и јасност за да се возбуди смеата,
Кажи ми барем причината зошто зборувам набрзина.

***

КАРЛОС АРНИЧИ
„Тој е крал на санитетот“, шепоти додека поминуваше покрај него.
и тој поминува - долг и висок - без да слушне и да гледа,
и тој не гледа и не слуша затоа што живее во височините.
(Треба да се напомене дека тој е висок два метри.)
Актерите, денот што ги повикува
на ново „читање“, тие се радуваат ipso facto,
и тие се прегрнуваат, извикувајќи: „Дон Карлос ќе чита денес!“
додека Компанијата жали: „Нема да донесе повеќе од еден акт!“
Пишете малку и добро. Ако е точна, тоа е рудник:
Златото трча на билетарницата во форма на сто полни.
Но, кога ќе направи грешка, тој гради саражина
од четири илјади двесте осумдесет Сарацени.
„Душата на овој човек се смее! Отсекогаш сум слушал
со заземање на моето место во ноќите на отворање.
„Душата на овој човек се смее. Неговата душа се смее ... Добро!
Неговата душа мора да се смее, бидејќи неговото лице не.

***

ПАРИС

Париз… Париз! Voilà Париз!
Син асфалт и сиво небо
што се размислува vis-à-vis,
или подобро, приватни разговор.
Аристократија во флеур де лис
кон Starвездата и Сен Дени.
Буржоаски град во Ла Виле.
Фраулеини и деца. И промашување
веднаш до статуата на кралот Луис
во градина. Војонс, Пјерет,
viens donc ici; вие сте па бете!
Rue de la Paix. Хотел Клариџ.
Штанд за книги. Хачет Хаус.
Крзно слоеви ситно-сиво.
И во «Казино» старлета
многу постара од земјата,
кого луѓето го нарекуваат
тингета ».

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   алисија хернандез хернандез dijo

    Тие се најубавите песни што ги имам слушнато