Емили Дикинсон. 189 години од неговото раѓање. Избор на песни

Фотографирање. Колеџ Амхерст

Емили Дикинсон е еден од најважните поети во историјата на американска и универзална литература, на ниво на неговите сонародници Едгар Алан По или Волт Витман. Денес се роди во градот Амхерст, Масачусетс, en 1830.

Неговата работа беше обележана со неговото образование, дека иако меѓу големите интелектуални фигури, тоа беше во многу пуританско опкружување. Од затскриен живот, таков беше и неговиот производство, што е веќе изменето по неговата смрт. Но, подобро е да го прочитате отколку да зборувате за тоа. Па таму оди избор на некои од многуте кратки песни кој напишал.

Емили Дикинсон

Беше ќерка и внука на релевантни фигури од тоа време, но тоа образование во строга и затворена средина ја натерало да А. осамена и носталгична личност. Како резултат на тоа, тој немаше ниту многу пријатели. Меѓу нив беше и преосвештеникот Чарлс Вадсворт, кој многу влијаеше на неговото размислување и поезија. Исто така тој им се восхитувал на поетите Роберт и Елизабет Барет Браунинг, он Китс, како и списите на Ралф Валдо Емерсон, Хенри Дејвид Торо, и тоа на романсиерите Натаниел Хоторн и Хариет Бичер Стоу.

Неговата работа оди од конвенционализам на нејзините принципи во однос на формата и содржината до сублимација и изведување на убовта -или неlубезна- земна кон Бога. Тоа е исто така производ на неговата витална осаменост посакувана по своја слободна волја. И понекогаш варира помеѓу светлината и транспарентноста и сложеноста поинтелектуален. Но, ништо не ја намалува вашата чувствителност. Ова се неколку песни кои се секогаш кратки.

Избор на песни

Небото е ниско

Небото е ниско, облаците се грди;
патник од снегулка
преку штала или бразда
дебатирај дали ќе оди.

Слаб ветер се жали цел ден
како некој се однесувал кон него.

Природата, како нас, понекогаш е заробена
без нејзината лента за на глава.

***

Знајте како да го носите нашиот дел ноќе

Знајте како да го носите нашиот дел ноќе
или чисто утро;
пополнете ја нашата празнина со презир,
пополнете го со блаженство.

Тука aвезда, и друга starвезда далеку:
некои се губат.
Еве магла, над друга магла,
но подоцна во текот на денот.

***

За Ман беше доцна

За Ман беше доцна
но сепак рано за Бога
Создавање, немоќно да помогне
но молитвата беше на наша страна
Колку е одлично небо
кога земјата не може да се има
Колку е гостопримливо, тогаш, лицето
од нашиот стар сосед, Бог.

***

Сигурност

Никогаш не сум видел пустелија
и морето што никогаш не морав да ги видам
но ги видов очите на Хедер
И знам какви мора да бидат брановите
Никогаш не сум разговарал со Бога
ниту го посетив на небото,
но сигурен сум од каде патувам
како да ми го дале курсот.

***

Дека секогаш сакав

Дека секогаш сакав
Ви го донесувам доказот
тоа додека не сакав
Никогаш не живеев -доволно-

што секогаш ќе го сакам
Itе разговарам за тоа со тебе
што е loveубов живот
и животната бесмртност

ова - ако се сомневаш во тоа - драги,
па немам
ништо да се покаже
освен голгота

***

Сонувај

Да избегам од земјата
книгата е најдобриот сад;
и патуваш подобро во песната
што во најрасположениот и најбрзиот кочан
Дури и најсиромашните можат да го сторат тоа,
ништо за тоа не мора да плати:
душата во транспортот на својот сон
се храни само со тишина и мир.

***

Во мојот цвет се скрив

Во мојот цвет се скрив
така што ако ме носиш на твоите гради,
без да се сомневаш, и ти беше таму ...
И само ангелите ќе го знаат останатото.
Во мојот цвет се скрив
така што, кога ќе се лизнам од твојата чаша,
вие, без да знаете, се чувствувате
скоро осаменоста што ти ја оставив.

***

Соништата се суптилен подарок

Соништата се суптилен подарок
тоа нè прави богати за еден час
тогаш не фрлаат сиромашни.

Надвор од пурпурната врата
Во ладна печат
Претходна пред сопственост.Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.