Емили Бронте. Три poemsубовни песни за неа 200 години

Портрет на Емили Бронте од нејзиниот брат Патрик Брамвел Бронте. Ракопис на песните на Гондал.

Денес, 30 јули, славиме нов роденден на Емили Бронте, англискиот романсиер и поет, кој припаѓа на една од најпознати и најсјајни литературни редови на саксонските букви. Многу посебна прослава затоа што тие се 200 години. Вечно ќе се памети како автор на онаа класика на викторијанската романтична литература што е Wuthering Heights, неговиот единствен роман. Но, исто така е неопходно да се нагласи неговиот поетски аспект помалку познат, или засенчен, поради неговата големина како романсиер. Затоа, ги спасувам овие три loveубовни песни твое да го пофалиш твоето сеќавање уште еднаш.

Емили Бронте

Роден на 30 јули, 1818 en Торнтон, Јоркшир, е покрај нејзините сестри Шарлот (Janeејн Ер) И Anne (Агнес Греј), една од главните референци на викторијанската романтична литература. Нејзиното постоење, како и на нејзините сестри, беше обележано со а тешко детство, Еден многу интровертен карактер, раната загуба на нејзината мајка и постарите сестри, штедење на татко англикански пастор и проблематичниот живот на неговиот помлад брат Бранвел. Само што живееше 30 години и остави а оскудно, но неизмерно литературно наследство во неговиот квалитет и последователното влијание.

Песни

Со микроб роден од замислениот свет наречен Гондал, кој тој го сподели со неговата сестра Ана, песните на loveубовта од Емили Бронте тие мешаат преплавено чувство и суштината на романтична поезија со многу карактеристики кои подоцна ќе станат фундаментални во викторијанска поезија.

Исто така, сметка и интензитет од неговите ликови и стихови се преседани со што подоцна би бил неговиот премин кон романот Wuthering Heights. Поточно, кај некои веќе се препознаваат ликовите на Хитклиф, Кетрин Ерншоу или Едгар Линтон. Но, пред тие песни да бидат заеднички објавено од страна на трите сестри под машки псевдоними. И иако не беа успешни, тие го засадија семето.

Ова се три од нив потпишани од Емили.

Дојди прошетај со мене

Дојди прошетај со мене
само ти ја благослови бесмртната душа.
Порано ја сакавме зимската ноќ
Талкајќи низ снегот без сведоци.
Дали ќе се вратиме на тие стари задоволства?
Налетуваат темни облаци
засенувајќи ги планините
исто како и пред многу години,
додека не умрам на дивиот хоризонт
во гигантски наредени блокови;
како што месечината светнува
како притаена, ноќна насмевка.

Дојди, прошетај со мене;
неодамна постоевме
но смртта ја украде нашата компанија
(Како зората краде роса)
Еден по еден ги внесуваше капките во празнината
сè додека не останаа само двајца;
но моите чувства сè уште трепкаат
зашто во тебе остануваат фиксирани.

Немој да тврдиш за моето присуство
Може ли човечката loveубов да биде толку вистинска?
Може ли цветот на пријателството прво да умре
и оживее после многу години?
Не, иако со солзи се искапат,
Погребните насипи го покриваат неговото стебло,
Saивотниот сок избледе
и зелената никогаш нема да се врати.
Побезбеден од крајниот хорор
неизбежни како подземните простории
каде живеат мртвите и нивните причини,
Времето, немилосрдно, ги раздвојува сите срца.

***

Гробот на мојата дама

Птицата живее во суровата зора,
Ајкулата го следи воздухот во тишина,
Пчелата танцува меѓу theвоната на Хедер
Дека ја кријат мојата убава дама.

Дивиот елен на градите ладно,
Дивите птици ги креваат своите топли крилја;
И таа им се насмевнува на сите рамнодушно,
Ја оставија сама во нејзината самотија!

Претпоставував дека кога темниот wallид на неговиот гроб
Ја задржа својата деликатна и женствена форма,
Никој не би предизвикал среќа што сече
Ефемерната светлина на радоста.

Мислеа дека бранот тага ќе помине
Не оставајќи трага во следните години;
Но, каде се сега сите маки?
И каде се тие солзи?

Нека се борат за честа на здивот,
Или за темно и силно задоволство,
Dителот на земјата на смртта
Исто така е непостојан и рамнодушен.

И, ако твоите очи сакаат да гледаат и да плачат
Додека не се исуши изворот на болка
Таа нема да се врати - од нејзиниот мирен сон -
Ниту пак ќе ги врати нашите залудни воздишки.

Удар, западен ветер, над пустиот насип:
Мрморење, потоци на летото!
Нема потреба од други звуци
Да ја чувам мојата дама во нејзиниот одмор.

***

Кога треба да спијам

Ох, во часот кога морам да спијам,
Ќе го сторам тоа без идентитет,
И веќе нема да ме интересира како паѓа дождот
Или ако снегот ги покрива нозете.
Небото не ветува никакви диви желби
Тие можат да бидат исполнети, можеби половина.
Пеколот и неговите закани,
Со своите незгасливи жар
Тој никогаш нема да ја достави оваа волја.

Затоа велам, повторувајќи го истото,
Сепак, и додека не умрам ќе кажам:
Три богови во оваа мала рамка
Тие војуваат дење и ноќе.
Небото нема да ги задржи сите, сепак
Тие се држат до мене;
И тие ќе бидат мои до заборав
Покријте го остатокот од мене.

О, кога времето ги бара моите гради да сонува,
Сите битки ќе завршат!
Comeе дојде денот кога ќе мора да се одморам,
И ова страдање повеќе нема да ме мачи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карла Андреин dijo

  Здраво, Како е

 2.   Синџир на роса dijo

  Ја сакам уметноста во нејзините различни изрази, бидејќи сум сигурен дека тие ја разголија душата на нејзиниот автор.