Емилија Пардо Базан: извонредни книги и нејзиниот живот

Мајка природа, книга на Емилија Пардо Базан.

Книги од Емилија Пардо Базан: Мајка природа

„Емилија Пардо Базан Либрос“ е едно од најчестите пребарувања на интернет во последните месеци. Причините се многу, но богатството што го претставува литературното дело на овој автор се издвојува меѓу сите нив. Базан беше шпански новинар, писател, феминист, преведувач и уредник. Во текот на целиот свој живот таа ги бранеше правата на жените и осигуруваше дека тие имаат почитувана улога во општеството.

Авторот беше дел од благородништвото и Кралската академија на Галиција. Нејзината титула грофица на Пардо Базан и ја додели кралот Алфонсо XIII во јуни 1908 година. Базан произведе и романи и есеи, патни книги и драми. Се издвојуваат и познатите фрази на авторот, ориентирана кон одбрана на жените и полна со восхитувачка филозофска и поетска длабочина.

Семејството и детството

Пардо е роден во Ла Коруња, град во Галиција, на 16 септември 1851 година. Тој израснал во аристократско семејство. Неговиот татко беше Хозе Марија Пардо Базан и Москера, кој ја имаше титулата прв гроф на Пардо Базан, а неговата мајка се викаше Амалија Марија де ла Рúа Фигуероа и Сомоза.

Нејзиниот татко беше човек со феминистички идеи и тој се погрижи Емилија да има квалитетно образование. Во детството ги читал книгите што ги имал неговиот татко, а неговите омилени биле романи и историски текстови. Студирал во училиште заштитено од Кралската куќа и како тинејџер со гувернанти.

Образование

Писателката беше една од ретките жени во своето време, која одби да учи за домашни работи и музика.. Студирала англиски, француски и германски јазик, нејзиниот татко и нејзините интелектуални пријатели ја школувале во наука и филозофија бидејќи универзитетските студии беа забранети за жени.

Љубовен живот

Во 1868 година се омажи за 19-годишна студентка по право, по име Хозе Квирога и Перез Деза. Една година по венчавката тие одлучија да се преселат во Мадрид заедно со таткото на Емилија, кој требаше да ја извршува својата позиција како заменик на Кортес. Во 1871 година тие отидоа со двојката Пардо-Рана во Италија и Франција.

Почеток на неговата книжевна кариера

Во дневникот Непристрасно ги објави своите списи на патувањето што го направи со родителите и сопругот. Во рамките на овие хроники, авторот се обиде да покаже како патувањето е одлично средство за промовирање на образованието на една личност. Тој препорача посета на нови места најмалку еднаш годишно.

Во 1876 година го објави својот прв есеј со наслов Критичко проучување на делата на отец Феихо за што доби признание и восхит. Во таа година се роди неговиот син Хаиме и тој произведе збирка песни што ја уредуваше Франциско Гинер де лос Риос и имаше исто име како и неговото мало.

Цитат на Емила Пардо Базан.

Цитат на Емила Пардо Базан - Frasesgo.com.

Во 1879 година се роди неговата ќерка Бланка и го објави својот прв роман Пасквал Лопез, автобиографија на студент по медицина. Ова беше успешна претстава што беше претставена на Шпанија списание. Приказната се случи во Сантијаго де Компостела и нејзината тема беше романтична со реален тон.

Емилија објавен Меден месец en 1881, во ова дело тој го објави својот интерес за натурализмот. Во таа година се роди неговата ќерка Кармен и тој започна да се допишува со писателот и политичар Бенито Перез. Во 1882 година тој побара образование за Шпанките во семинаријата на Слободната институција за образование.

Натурализам на Пардо

Шпанскиот автор објавено во 1882 година Горењето прашање, книга која се смета за промотор на натурализмот во неговата земја. Тоа беше контроверзно дело, обележано како атеистичко и порнографско, бидејќи станува збор за литературата на Емиле Зола. Поради оваа полемика, нејзиниот сопруг ја замолил да се држи настрана од пишувањето.

Пардо-Базан продолжи да произведува дела, вклучително и  Трибината во 1883 година и Младата дама Во 1885 година, втората беше инспирирана од брачните проблеми и последователната разделба со нејзиниот сопруг Хозе. Во 1886 година објавува Пазос де Улоаа во 1887 година авторот објавил Мајка природа и започна да се оддалечува од натурализмот.

Политика и феминизам

Политичкото новинарство и нејзината борба да ги брани правата на жените и дадоа поголемо признание. Предавал во различни прилики и многу мажи од тоа време се чувствувале загрозени од неговите таленти. Во 1890 година објавува Шпанка и дознал за смртта на неговиот татко. Оваа загуба ја приближи Емилија до симболиката и спиритуализмот.

Со наследството на неговиот татко го создал политичкото и социјалното списание Нов критички театар. Во 1892 година таа била одбиена кога се обидувала да биде дел од Кралската шпанска академија и во 1906 година станала првата жена на чело на одделот за литература на културната институција Атенеа де Мадрид. Се вели дека авторката во одреден момент од нејзиниот живот имала расистички и антисемитски идеи.

Последните години и смртта

Во 1916 година таа успеа да предава часови по неолатинска литература, станувајќи првиот професор на тој стол на Централниот универзитет во Мадрид. Емилија почина на 12 мај 1921 година во главниот град на Шпанија. Неговиот прв роман Опасни хобија а некои од неговите книги за патувања беа објавени постхумно.

Слика од Емилија Пардо Базан.

Писателката Емилија Пардо Базан.

Емилија Пардо Базан: Избрани книги и извадоци

Еве фрагменти од некои дела на шпанскиот автор:

Говорницата

„Бидејќи обично нема сезони за сиромашните, Ампаро го имаше истиот костум за тартан, но многу се влоши, а црвената марама беше единствената облека што укажуваше на премин од пролет во зима ...

„… И покрај таквата ситна облека, не знам каков цвет на адолесценцијата почна да и покажува на нејзината личност; тен на кожата му беше полесна и потенка, неговите црни очи блескаа “.

Горењето прашање

„Како што го откри Зола, таа страда од натуралистичката естетика на дефектите што веќе ги знаеме. Некои од нејзините принципи имаат одлични резултати за уметноста; но има во натурализмот, сметано како тело на доктрината, ограничување ...

„Closed Затворен и ексклузивен лик што не можам да го објаснам, освен со тоа што наликува на ниско-тавани и многу мали простории, во кои дишењето е тешко. За да избегнете давење, мора да го отворите прозорецот: оставете воздухот да циркулира и светлината од небото да влезе “.

Мајка природа

„Под едно дрво, парот се засолни. Тоа беше прекрасно заштитно дрво од костен, со величествена и огромна круна, отворено со скоро архитектонска помпа над широката и цврста колона на трупот, што се чинеше дека арогантно се лансира кон разгорените облаци: патријархално дрво, вид што гледаат генерации на бубамари успевајќи со презирна рамнодушност., лисна вошка, мравки и ларви, и да им даде лулка и гроб во синусите на нивната испукана кора “.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)