Емилио Лара. Интервју со авторот на Сентинел од соништата

Фотографија: Емилио Лара, профил на Твитер.

Емилио лара објави оваа година Сентинел од соништата, неговиот најнов роман. Авторот џиененсе стана една од најважните од историскиот жанр благодарение на Братството на непобедливата армада, Часовничарот во Порта дел Сол o Времиња на надежВи благодарам многу за вашата добрина и што најдовте простор за ова интервју каде што ни раскажува малку за сè.  

Емилио Лара - Интервју

 • ТЕКОВНА ЛИТЕРАТУРА: Насловот на вашиот роман е Сентинел од соништатаНа Што ни кажувате за тоа и од каде идејата?

ЕМИЛИО ЛАРА: Литературниот предизвикувач е убивање маскота спроведена од Англичаните штом Втората светска војнаНа Во текот на првите десет дена од септември 1939 година, беа еутанизирани повеќе од 800.000 мачки и кучиња За да се избегне, ако Германците го бомбардираа Лондон и другите градови и сопствениците на животните беа убиени или повредени, миленичињата биди беспомошенНа Беше масовна жртва мотивирана од убов, иако е парадоксално. Го запознав историска епизода читајќи извештај во неделниот додаток, и сфатив дека има приказна полна со емоцииНа Така започнува мојот роман.

 • АЛ: Можете ли да ја запомните таа прва книга што ја прочитавте? И првата приказна што ја напиша?

ЕЛ: Тоа беше а незаситен стрип читател, и првата книга што ја прочитав беше Платеро и јас, а исто така и авантуристичките романи на Ulesулс Верн, автор кој ме фасцинираше кога студирав EGB.

 • АЛ: Писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи. 

ЕЛ: С still уште сум возбуден за Мигел Размислувања и Алваро КункеироНа Со текот на времето, се приклучија и други: Филип Рот, Роберт Гробови, Гарсија Маркез, Варгас losоса, Хуан Слав Галан, Артуро Перез-Реверте...

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

ЕЛ: Било која од трилогијата на Хилари Мантел на Хенри VIII.

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање?

ЕЛ: Јас не сум манијак во тоа. Сакам да читам во а фотелја, со добра природна или вештачка светлина. Пишувам во мојата канцеларија на компјутер, и зеде рачни белешки во тетратки. Читам и пишувам многу затоа што Го организирам времето И се обидувам да не се расфрлам со глупости.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

ЕЛ: Веќе реков дека сакам да пишувам во мојата канцеларија, каде што имам компјутер и наоѓам тивка околина. Како имам голема способност за апстракција Од бучавата и околината, можам да читам насекаде: се потопувам во меур, себеси.

 • АЛ: Дали има други жанрови што ти се допаѓаат?

ЕЛ: Секако. Aе биде срамота (и апсурд) што како писател на историски романи не чита други жанрови. Лав црн роман, она што би можеле да го наречеме литературен роман, авто -фикција, класици на нарацијата и многу есеј и приказна.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

ЕЛ: Во моментов Катастрофа, новиот есеј од Ниал Фергусон; Италијанецот, од Перез-Реверте,  y Назад кајод Антонио Муњоз Молина. Почнав да пишувам а роман сместен во модерното доба.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената за објавување? 

ЕЛ: Враќање назад по застрашувачката економска криза што започна во 2008 година. Пандемијата на коронавирус значеше подобрување на индексот на купување книги, што е добро за издавачкиот сектор кој, во Шпанија, го гледам стабилизиран. Знам дека постои вознемиреност кај новите автори и оние кои се стремат да бидат, затоа што наоѓаат многу тешкотии за објавување, но сите времиња беа тешки за објавување за прв пат. Она што се случува е дека сега се умножи бројот на луѓе кои сакаат да го видат својот роман објавен.

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

ЕЛ: Не ми е особено тешко поради работата како писател и учител, дури и имав корист од одредена пауза на промотивни турнеи, бидејќи ми овозможи да читам посмирено и да пишувам без никаков товар. И секоја неповолна ситуација е добра за да се извлече литературната изведбаНа Сето тоа зависи од креативноста и фокусот што писателот сака да го земе. Да навистина, Воопшто не ме интересираат романи што можат да излезат за коронавирусот или епидемиите од минатото време. Каква мала оригиналност!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.