Едмонд Ростанд. Франција слави 150-годишнина од неговото раѓање.

Вчера беше 150-годишнина од раѓањето од Едмонд Јуџин Алексис Ростанд во Марсеј. Но, исто така, во оваа 2018 г. стогодишнина од неговата смрт en Париз. Значи, Франција го прогласи за година на национално чествување на овој автор и меѓу прославите е и Фестивал „Едмонд Ростанд“ во неговиот роден град.

И сите го знаеме најпознато литературно суштество заминување од неговото пенкало, Кирано де Бержерак. Но, тој напиша повеќе дела како Chantecler, претстава каде што ликовите се животни, или А'глон, драма во која Ростанд за фигурата на Наполеон и против ужасите на војната. Денес Се сеќавам како Ростанд читаше малку на големиот Кирано.

Едмонд Ростанд

Ростанд израснал во богато и култивирано семејство. Студирал право, но никогаш не се занимавал со право и се посветил на литературата. Во 1890 година тој објави том песни, Лес Мусардисес, што не доби прифаќање како неговото следно дело од 1891 година, Les Deux Pierrots. Да, неговата комедија во стихови беше многу успешна Романсиерите, што ја претставуваше Comédie Française во 1894 година. Потоа и напиша две парчиња на актерката Сара БернардДалечната принцезаСамарјанинот.

Беше во декември 1897 година кога беше претставена Кирано де Бержерак, храбриот мускетар со огромен нос, што беше тотален триумф. Оваа драма со стихови е сместена во Франција од XVII век и нè запознава со поетот и мечувалецот тајно за loveубен во неговиот прекрасен братучед Roxana. Кирано не се осмелува да му ја соопшти својата loveубов поради неговата грдост и од страв да не биде одбиен. Но, тоа ќе му помогне на еден млад кадет, Кристијан де Новилет, да ја освои Роксана диктирајќи букви и фрази кои барем служат да ја искажат таа страст.

Неговото следно дело, со наслов Агилучо, во првата година од дваесеттиот век, беше слично успешна. Така тој можеше да влезе во Француската академија на триесет и три години. Живеел во Баскија и во Париз, но тој конечно се повлече во баскиско-француската земја кога се разболе од пневмонија. Во 1910 година беше ослободен Chantecler. Оние објавени постхумно во 1921 година беа Последната вечер на Дон Хуан и песните што ги напишал инспирирани од Првата светска војна.

Кирано на табли сега

Бидејќи на 15-ти март, повеќекратната монтажа на Кирано де Бержерак во Театар Реина Викторија de Мадрид. Starвезди го Хозе Луис Гил, Ана Руиз, Елекс Гадеа, Росио Калво, Карлос Хередија, Рикардо Јовен и Начо Рубио, со режија на Алберто Кастриillо-Ферер.

Кирано де Бержерак - Фрагменти

Има толку многу моменти, фрази и фрагменти што е многу тешко да се изберат, но јас ќе останам со величествениот монолог на Не, грација и тоа дефиниција за бакнеж за Роксана.

Не, грација

И што треба да направам?
Барате моќен бранител, добар господар и како бршлен, кој се витка во гранка барајќи заштита и засилување во туѓа куќа, да се искачи со трикови, наместо со напор?
Не, благодарам.

Да се ​​биде роб, како што се толку многу, на некој важен човек? Да му служиш како буфон со подло преправање дека некој мој стих ќе наслика насмевка на неговото мрачно лице?
Не, благодарам.

Или проголтајте жаба секое утро, носете ги градите потонати, облеката облечена во крцкави од толку многу клечење со корисен воздух?
Да преживеам на сметка на 'рбетот?
Не, благодарам.

Да се ​​биде како оние што гледаат како Господ моли - ох, проклети лицемери - и како дава чекан? И, дека, во надеж на некаква синекер, ќе го задушат со темјан оној што ги набавува?
Не, благодарам.

Се влечам од соба во соба се додека не се изгубам во сопствената амбиција? Или плови со весла направени од мадригали и, по ветар, воздишка на банални девојки?
Не, благодарам.

Да објавам со ставање пари од мојот џеб?
Ви благодарам многу, не сакам.

Да ме натерате да викам папа во оние шеги што идиоти слават по кафулињата, собрани заедно?
Не, благодарам.

Излезете од мојот пат да изделкам име за себе што го има обожено она што го нема како маж?
Не, благодарам.

Да се ​​придружите на куклен клуб? Сакате по секоја цена да бидете во весниците? И кажи си: нема ништо што ми е важно сè додека моите памет се наведени во Судот?
Не, благодарам.

Да се ​​плашиш? Пресметување? Кукавица? Имате илјада посети зафатени попладне? Користете го моето пенкало за да пишувате заблуди?
Не благодарам, пријателе. Одговорот е: не благодарам.

Наместо тоа, пеј, сонувај. Да се ​​биде сам, да биде слободен.
Оставете ми да трепкаат, а грлото да ми трепери.
Стави ја мојата капа назад ако сакам,
камшикувај ме на каприц или направи мезе.
Работете без желба за слава или среќа.
Замислете дека ќе ја освојам Месечината.

Никогаш не пишувај нешто што не римува со мене и ми рече, скромно:
ах, мојот мал пријател, нека лисјата, цветовите и плодовите се доволни,
се додека вашата градина е местото каде што ги земате.
И ако за среќа еден ден постигнете ваква слава,
не треба да му го даваш на Цезар тоа што тој не ти го даде.

Тоа за твоја заслуга ја даде својата среќа, да не напредува,
и накратко, тоа што го прави она што бршлен не го прави,
дури и кога ви недостасува робусноста на дабот,
она што го губите кога сте големи, не пропуштајте да бидете благородни.

********

Бакнеж

… Што е, госпоѓо, бакнеж?

РОКСАНА

Дали си ти

ЦИРАНО:

Јас сум.

РОКСАНА:

И вие зборувате за ... за еден ...

ЦИРАНО:

Бакнеж.
Слатко беше зборот во твојата уста,
но не го изговараш. Ако ви изгори усната,
Што не би направила акција? Бидете дарежливи
надминете го вашиот страв ... без да сфатите.
Неодамна се лизнавте без вознемиреност
од смеа до воздишка и воздишка
плаче ... слајд повеќе сега
и ќе го достигнеш бакнежот без да го забележиш,
бидејќи растојанието помеѓу двајцата е толку мало
дека ги раздвојува единствено разладување.

РОКСАНА:

Замолчи!

ЦИРАНО:

На крајот на краиштата, што е тоа, госпоѓо,
Бакнеж? Заклетва дадена тесно;
розова подвлека
тоа на глаголот loveубов го додаваат; тајна
тоа го греши увото за уста;
изјава што е потврдена;
понуда што ја потврдува усната;
момент кој има нешто вечно
и поминува како пчела што мрмори;
причест запечатен на врвот
од чашката на цвет; возвишена форма
да ја вкуси душата на површината на усната
и дишете во целата арома на убовта.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.