Едит Вартон

Едит Вартон многумина го сметаат за еден од највредните американски романсиери. Писателката има повеќе од 40 романи, автобиографија и неколку раскази на нејзина заслуга; беа објавени дури и некои книги од неговото авторство постмортална. Вартон главно бил посветен на правење романи и раскази, но исто така пишувал и книги во други области како што се: украси и патувања.

Голем дел од животот на Едит Вартон помина во Франција, која таа ја посвои како свој втор дом. Поради оваа причина, многу од неговите книги се на англиски и француски јазик. Во 1921 година, книжевната писателка ја објави својата книга: Доба на невиност со кој ја доби Пулицеровата награда. Треба да се напомене дека Вартон беше првата жена со име: Doctor honoreis кауза од универзитетот Јеил.

Биографија на Едит Вартон

Едит bуболд onesонс е родена на 24 јануари 1862 година во Newујорк. Неговите родители беа: Georgeорџ Фредерик onesонс и Лукреција Стивенс Рајнлендер. Благодарение на социјалната и економската позиција на нејзиното семејство, Едит се школуваше дома, со најдобрите воспитувачи. Покрај тоа, Тој трајно имал пристап до голема библиотека, што најмногу ја искористил, бидејќи тој секогаш бил overубител на читање.

Брак

Во 1885 година, Едит се омажи за Едвард Робинс Вартон, оваа врска беше малку бурна, влијаејќи на тоа во многу аспекти. Конечно, во 1913 година - веќе 28 години во брак - Едит успеа легално да се раздели од Едвард, по долго време на несреќа и повеќе неверства од нејзината сопруга.

Патуваат

Една од страстите на Едит беше патувањето, можеби затоа што тоа го правеше со своите родители уште од 3-та година. Тој дојде да го премине Атлантикот околу 66 пати, бидејќи неговите патувања низ цела Европа беа постојани. Патувал толку многу пати што дури живеел подолго на стариот континент отколку во неговата татковина. И, ова не е изненадувачки, бидејќи животот во Newујорк беше поскап.

Исто Едит во својата автобиографија ги истакнува прекрасните места што ги познава низ целиот свет. Меѓу страниците што најмногу влијаеле на него се Камино де Сантијаго и Портико де ла Глорија од катедралата Сантијаго; ги сметаше за едни од најневеројатните и најубавите од сите.

Одлично пријателство

Една од работите по која е позната Едит Вартон е нејзиното пријателство со важни личности од тоа време. Една од нив беше писателот и литературен критичар Хенри Jamesејмс, на кого му посвети цело поглавје во неговата автобиографија. Тој, покрај тоа што и беше пријател, беше нејзин ментор. Други пријатели на Едит беа: Теодотр Розвелт, ан Кото, Синклер Луис, Ф. Скот Фицџералд и Ернест Хемингвеј.

Вартон и првата светска војна

Кога започна la Прва светска војна, Едит Вартон беше на Rue de Varenne, во Парис. Првото нешто што го направи писателот е да го искористи своето влијание во француската влада за да и дозволи да патува со мотор до линијата на фронтот, со цел да носи медицински материјали и да соработува во се што е потребно.

На ист начин, тој се здоби со одликување на Крстот на легијата на честа од страна на француската влада, ова благодарение на неговата работа во Црвениот крст и неговата важна социјална работа. Сите овие искуства беа заробени од истиот писател во разни написи, кои потоа беа презентирани во есејот Борба против Франција: Од Данкерк до Белфорт (1915).

Смрт

Едит Вартон почина на 75-годишна возраст, на 11 август 1937 година во Сен Брис-со-Форет во париските земји. Смртта се случила поради кардиоваскуларна несреќа. Неговите остатоци почиваат во светата земја Гонард во Версај.

Книжевна кариера на Едит Вартон

Пенкалото на овој прекрасен писател произведе голема колекција на дела, со десетици книги, приказни, патнички трупци и песни. Вартон имал уникатен и карактеристичен стил, дефиниран од неговите тиради со повисоките социјални класи, и покрај доаѓањето од таму. Првото дело за кое е препознаена е Долината на одлука (Долината на одлука, 1902).

Во 1905 објавен: Куќа на радост (Куќата на радоста), роман што го натера да добие озлогласеност. Така, за Едит Вартон започна плодно време во создавањето на добри книги, како што се: Плодот на дрвото (1907), Мадам де Трејмс (1907), Итан Фром (1911), до неговиот голем успех во 1920 година: Доба на невиност, за што го освои награда Пулицер.

Некои од најдобрите книги на Едит Вартон

Куќата на радоста (1905)

Тоа е роман сместен на почетокот на XNUMX век во Newујорк. Тоа е приказна за Лили барт, образована, интелигентна и многу убава жена од Newујорк, која остана сираче на 19 години. Една деценија подоцна таа не се омажила и сè уште живее со својата тетка, која се грижела за неа откако нејзината мајка починала. Главната цел на Лили е да живее во високо општество, дури и ако донесе некои лоши одлуки за тоа.

Во неговата прошетка се в loveубува во престижниот адвокат Лоренс Селден, кој не е богат и затоа никогаш не му признава loveубов, и покрај фактот дека тој возврати. Да се ​​добие она што го сака ќе биде тешко, една од причините се должи на лошата репутација што и ја гради Берта Дорсет, откако ја обвини за врска со сопругот. Сè ќе ја доведе Лили кон осаменост, чекајќи нешто што никогаш не дошло.

Доба на невиност (1920)

Како што беше речено, оваа титула му донесе награда Пулицер. Овој роман е романтична приказна заснована на loveубовен триаголник што се случува во Newујорк, во 1870 година. Во развојот на заплетот, детално се опишани луксузите и обележаните обичаи на социјалните класи од тоа време. Неговите главни ликови се Newуланд Арчер - адвокат -, неговата свршеница Меј Веланд и неговата братучетка, грофицата Оленска.

Стрелец Тој е фокусиран џентлмен кој не сака да го повторува профилот на двојните стандарди на тоа време, неверници и лицемери. Тој е верен на своите принципи и е критичен кон обичаите на високото општество.; Тој секогаш покажуваше почит кон Меј, сè до денот кога Оленска се врати, а нејзиното едноставно присуство го натера човекот да се сомнева во неговите чувства. Така ќе се одвива приказната што допира до чувствителни прашања од тоа време и ќе заврши со неочекувани промени.

Поглед наназад (1934)

Во 1934 година, Едит Вартон ја објави својата автобиографија. Во делото тој препознава дека живеел во потполност и детално ги опишува неговото детство, младост и зрелост (освен што се однесуваат на неговиот брак). Авторот раскажува како изведувала сè за што страстувала: читање, пишување, патувања и социјална работа. Покрај тоа, тој ја препозна вредноста на украсот во неговиот живот.

Литературната област во животот на Вартон зазема важна точка во неговата автобиографија. Опишана е елаборацијата на нивните дела и инспирациите што ги натерале да ги создадат. Покрај тоа, зборува за своето искуство во Првата светска војна и соработките што им ги даваше на многумина во неволја. Друг белег во рамките на насловот се одличните и добри пријатели што ги имаше Едит Вартон во текот на своето постоење, на кои им посветува значителен дел од делото.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.