Едгар Алан По. 209 години по неговото раѓање. Некои од неговите фрази

Гравура Едгар Алан По. Од Едуард Мане.

Да денес е Јануари 19, одличен ден на универзална литература затоа што Едгар Алан По наполни 209 години. Но, во својата вечност тоа не е ништо. Генијот во Бостон сè уште е таму, во неговите романи, приказни и песни. Толку е веќе изговорено, проучено, анализирано и дебатирано за По што навистина е препорачливо да се продолжи со читање. Уживајте во интригата и ужасот исто како во loveубовта и страста што ја испушта целата негова работа. Минатата година беше моите први честитки до По во овој блог и овој втор се сеќава на некои од неговите фрази.

Едгар Алан По

Писател, поет, критичар и романтичен новинарНеговите родители, патувачки театарски актери, починаа кога тој беше многу мал. Тој беше воспитуван од пријател на семејството, Он Алан, кој и покрај неговото неодобрување не можеше да го спречи По да ја напушти работата за да се посвети на пишувањето. По преселбата во Бостон започна да објавува анонимно. Таму стана уредник на весникот Јужен Балтимор Месинџер, и се оженил во 1835 година (на возраст од 26 години) со неговиот млад братучед Вирџинија Клем (само 13 години) .ç

Од тоа и се слошило туберкулоза би го означил веќе самото по себе депресивен карактер Од писателот. Големата грижа за болеста на неговата сопруга го доведе на алкохол и дрога. Дури и по нејзината смрт, По обид за самоубиство со лауданум, но поврати и успеа да се опорави.

Сепак, алкохолот и дрогата повеќе не го напуштаа. По почина во Балтимор со само 40 години. Точната причина за неговата смрт никогаш не била разјаснета и, покрај другите причини, беа разгледани колера, лекови, срцев удар, туберкулоза, па дури и втор обид за самоубиство што помина добро. Можеби сите.

Некои од неговите фрази

Ова беа неговите зборови упатени кон неговите Тетка Марија Клем откако ја изгуби сопругата од туберкулоза.

Можеме да умреме само заедно. Сега нема корисно расудување со мене; Не можам повеќе, морам да умрам. Бидејќи објавив Еурека, Немам желба да останам жив. Не можам да завршам ништо друго. За вашата loveубов животот беше сладок, но ние мора да умреме заедно. (…) Бидејќи сум овде, еднаш бев во затвор поради пијанство, но тоа време не бев пијан. Тоа беше за Вирџинија.

Но, имаше многу повеќе фрази што сите ги знаеме. Како си:

„Единствениот начин на кој човекот може да ја зачува својата слобода е секогаш да биде подготвен да умре за тоа.

„Во музиката е можеби таму каде што душата е најблиску до големата цел за која се бори кога е инспирирана од поетското чувство: создавање на натприродна убавина“.

„Науката сè уште не научи дали лудилото е највозвишено од интелигенција.

„Ако ме замолат да го дефинирам поимот уметност со неколку зборови, би го нарекол репродукција на она што сетилата го перципираат во природата преку превезот на душата.

„Смртта храбро се носи лице в лице и потоа е поканета на пијалок.

„Демонот на злото е еден од првите инстинкти на човечкото срце“.

Без оглед на нивното потекло, убавината, во својот врвен развој, неизбежно предизвикува солзи кон чувствителните души “.

„Санер е оној кој го прифаќа сопственото лудило“.

„Станав лудак, со долги интервали на ужасен разум.

„Невозможно е да се замисли повеќе вознемирувачки спектакл од оној на плагијаторот.

„Убавината од секаков вид во својата врвна манифестација неизбежно ја возбудува чувствителната душа до солзи“.

„Среќата не е во науката, туку во аквизицијата на науката.

„Во срцата на најневнимателните мажи има жици кои не можат да се допрат без емоции.

„Сивата коса е архив на минатото.

„Оние кои сонуваат преку ден се свесни за многу работи што им бегаат на оние кои сонуваат само ноќе.

„Можеби е едноставноста на материјата што нè води до грешка.

„Смртта на убава жена е несомнено најетската тема во светот и подеднакво е несомнено дека најсоодветните усни за таа тема се оние на ужалениот overубовник“.

„Реалниот живот на човекот е среќен главно затоа што тој секогаш очекува тоа да биде наскоро“.

„Четирите услови за среќа: theубов кон жената, живот на отворено, отсуство на секаква амбиција и создавање на нова убавина“.

Никогаш не бегај од loveубов; ќе те стигне.

„Сите уметнички дела мора да започнат ... на крајот.

„Воопшто не се плашам од опасност, но крајната последица: терор.

„Има нешто во дарежливата и самопожртвувана loveубов кон животно, кое достигнува директно во срцето на оној што честопати пробал лажно пријателство и кревка верност на човекот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.