Едгар Алан По. 170-годишнина од неговата смрт. Моите 3 избрани песни

7 октомври 1849 година. Балтимор. Lifeивотот беше оставен таму пред 170 години еден од најголемите писатели на светската литература. Не е важно колку пати можете да зборувате Едгар Алан По, илјадници статии, книги и студии за неговата фигура што се објавени. Не е важно колку пати нивните, нивните приказни, приказни, приказни и песни се читаат. Не е важно дали продолжувате да шпекулирате за неговата судбина, неговата инспирација или неговиот живот, веќе раскажана до бесконечност.

Едгар Алан По следете и ќе продолжите да го фасцинирате секој читател на светот што погледнал дури и еден поглед на неговата работа. И повеќе ако е тоа страстни за мистерија, терор или темнина апсолутно. Исто така, на loveубовта над смртта или бесконечноста. Наследството на неговото име ќе биде исто така вечно. Овие се моите 3 омилени песни што денес го споделувам во вашата меморија: Анабел Ли, Дали сакате да ве сакаат? y Сон.

Сигурно сите сме ги прочитале некое време, особено најпознатите: Анабел Ли. Или кој не чул верзијата направена од Радио Футура?

Дали сакате да ве сакаат?

Дали сакате да ве сакаат? Затоа, не губи
текот на твоето срце.
Само тоа што си треба да бидеш
а што не си, не.
Така, во светот, твојот суптилен начин,
твојата благодат, твоето убаво суштество,
ќе биде бесконечно пофален
и loveубов ... едноставна должност.

Анабел Ли

Тоа беше пред многу, многу години
во кралство покрај морето,
таму живееше девојка која можеби ја познаваш
по име Анабел Ли;
и оваа дама живееше без друга желба
отколку да ме сакаш и да ме сакаш.

Јас бев момче, а таа девојче
во тоа кралство покрај морето;
Ние се сакаме со поголема страст од loveубовта,
Јас и мојата Анабел Ли;
со таква нежност што крилести серафими
тие плачеа огорченост од високо.

И од оваа причина, многу одамна,
во тоа кралство покрај морето,
дуваше ветер од облак,
замрзнување на мојата убава Анабел Ли;
мрачните предци дошле одеднаш,
и ја одвлекоа далеку од мене,
додека не се заклучи во мрачен гроб,
во тоа кралство покрај морето.

Ангелите, полусреќни во рајот,
Ни завидуваа, Неа, мене.
Да, тоа беше причината (како што знаат мажите,
во тоа кралство покрај морето),
дека ветерот дуваше од ноќните облаци,
замрзнување и убиство на мојата Анабел Ли.

Но, нашата убов беше посилна, поинтензивна
отколку на сите наши предци,
поголема од онаа на сите мудреци.
И нема ангел во неговиот небесен свод,
без ѓавол под океанот,
никогаш не може да ја оддели мојата душа
на мојата убава Анабел Ли.

Па месечината никогаш не свети без да ми донесе спиење
на мојот убав придружник.
И theвездите никогаш не растат без да предизвикаат
нејзините сјајни очи.
Дури и денес, кога бранот танцува ноќе,
Лежам покрај мојата сакана, мојата сакана;
на мојот живот и мојата сакана,
во неговиот гроб покрај брановите,
во неговиот гроб крај морското море.

Сон

Добијте го овој бакнеж на челото!
И, да се ослободи од тежината
пред да заминам, признавам
што добивте во право ако верувавте
дека моите денови биле сон;
Но, дали е помалку сериозно
надежта заврши
ноќе или на полно сонце,
со или без визија?
До нашиот последен потфат
Тоа е само сон во сон

Соочени со морето што рика
што го казнува овој прекинувач
Имам затегната дланка
зрна златен песок.
Тие се малку! И во еден момент
тие се лизгаат од мене и се чувствувам
се појави во мене овој жалење:
О Боже! Затоа што не можам
ги држи во прстите?
О Боже! Ако можам
спаси еден од плимата и осеката!
До нашиот последен потфат
дали е тоа само сон во сон?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.