Едгар Алан По, гласот на депресија

Едгар Алан По: гласот на депресија.

Едгар Алан По: гласот на депресија.

Едгар Алан По е роден во Бостон на 19 јануари 1809 година, за да умре 40 години подоцна во Балтимор на 7 октомври. Ако размислите, се чини дека кралот на теророт и расказите го одбрал месецот според неговиот живот.

Познатиот американски писател почина опкружен со аура на мистеријаИ причините за неговата смрт и објаснувањето на неговите последни зборови остануваат во тајност. Поставувањето на неговото заминување е типично за сивата скала на неговите криминалистички романи.

Малку од вас историја

Млад човек напуштен од неговиот татко и со неговата мртва мајка

По бил втор од тројцата браќа и сестри кои ги напуштил нивниот татко, и дека завршиле сираци кога нивната мајка починала една година подоцна. Постариот брат живеел со неговите баба и дедо, па останал под нивно старателство.

Посвојување и семејно насилство

Од друга страна, По и неговата помлада сестра биле дадени на посвојување. И двајцата беа примени од семејства што се грижат за нив. Едгар остана таму и го зеде презимето на своето згрижувачко семејство, Алан, иако тој никогаш не беше законски посвоен.

По веќе доаѓаше од трауматско искуство, и Иако неговата посвоителка многу го сакаше, неговиот очув беше насилен и насилен човек. Ова резултирало во мајката, со цел да се грижи за него, да биде презаштитена за да го спречи очувот да го нападне.

Вашиот престој во Шкотска и Англија

За време на неговиот раст, авторот живеел во Шкотска и Англија, и овие места го одбележаа на одличен начин со својата култура, фолклор и архитектура. Меѓу писмата од тие години може да се види дека маќеата на По, Франсис, била депресивна и дека писателот ја придружувал со болка.

По и смрт

Смртта како да го прогонуваше. На 14-годишна возраст тој ја нападнал својата мајка на соученик, на кого и ја посветил поемата „На Хелен“, веднаш по смртта на младата мајка.

Тивкиот млад човек

Тој беше тивок тинејџер со тешкотии да се поврзе со надворешниот свет., со силен карактер и тоа не поддржуваше манипулација или вербална грубост.

Забранет брак и неочекувана смрт

Растејќи стана подеднакво самобендисан човек, полн со кошмари што го прогонуваа до крај. Се оженил со неговата 13-годишна братучетка Виргина Клем во 1835 година. 8 години подоцна, младата жена започна да ги покажува јасните симптоми на она што сега е познато како туберкулоза.

Едгар започна да пие и да користи лауданум (се верува), поради неговата содржина на опиум, за да се справи со болката. Очигледно е дека до тоа време По паднал во длабока депресија од која не би излегол. Вирџинија почина во 1947 година од нејзината туберкулоза.

Неуспешен обид за самоубиство и чудна смрт

Една година подоцна По се обиде да изврши самоубиство со лауданум, но не успеа. Тој се врати во Балтимор и започна врска со стара девојка. Беше речено дека изгледаше среќно, а датумот на брак беше поставен на 17 октомври 1949 година.

Цитат на Едгар Алан По.

Цитат на Едгар Алан По.

И покрај наводната свршувачка, По исчезна до 3 октомври, кога беше пронајден во лоша состојба, делириорно. 4 дена подоцна По се збогуваше со светот додека повикуваше извесен Рејнолдс и затвори со последен здив „Бог помогни ми ја сиромашната душа!“. За жал, и како во многу случаи, по неговата смрт се здоби со признание.

По и депресија

Неговата приказна е жива приказна за депресија, неговите приказни полни со смрт се јасна демонстрација на неговите сопствени загуби.. Писателот никогаш не добил помош, бидејќи во тоа време тоа не било можно, така што неговиот живот секогаш се движел на границата помеѓу разумот и менталните болести.

Според неговите зборови, гавранот во неговата поема се заснова на птица што зборува Дикенс, но неговите мачни, црни перја и болното мавтање на птицата се повеќе во согласност со описот на депресијата. „Раскажаното срце“ и „Црната мачка“ се јасни демонстрации за тоа како вината ги малтретира и ги полудува луѓето. Вината е таа грда сестра на депресија, која секогаш доаѓа држејќи ја за рака и ringsвони на уво на секого.

Едгар Алан По беше толку измачено суштество што почина во сиромаштија затоа што не можеше да го тврди сопственото пенкало. Депресијата го потопи од адолесценцијата и никогаш не престана да се појавува на неговиот пат, во неговите приказни и списи. Исто како што Гарик го исполнуваше светот на поезијата со смеа и покрај тоа што имаше дупка во неговото срце, По ја наполни литературата со ужас поради неговата дупка во срцето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.