Резиме на дрвото на науката

Дрвото на науката.

Дрвото на науката.

Синтетизирајте роман како Дрвото на науката де Пио Бароха не е баш лесна задача. Покрај тоа, уредништвото (11) на веб-страницата espaciolibros.com го опишува како „книжевна сакралегија“ за да го направи своето целосно резиме. Во согласност со ова, Хозе Карлос Саранда потврдува: „резимето никогаш не може да го замени мирното читање на делото и помалку од Дрвото на науката".

На својата веб-страница (2015), Саранда ја потврдува валидноста на постулатите на авторот - и покрај времето што помина - во контекст на денешното општество. Книгата открива автобиографски сегменти на Пио Бароја, еден од амблемите на генерацијата на 98 година. Неговите текстови ги отсликуваат тешките околности што се доживеале во Шпанија на почетокот на XNUMX век.

Биографска синтеза на авторот, Пио Бароја

Пио Бароја и Неси е роден во Сан Себастијан (Шпанија), на 28 декември 1872 година. Неговиот татко беше Серафин Бароја, рударски инженер; неговата мајка Андреа Неси (со италијанско потекло од регионот на Ломбардија). Пио бил третиот од тројцата браќа: Дарио (1869 - 1894), Рикардо (1870 - 1953); и сестра, Кармен (1884 - 1949). Иако дипломирал доктор по медицина на Централниот универзитет, тој се откажал од практиката на штета на пишувањето.

Сепак, многу од тие искуства како лекар (и некои од резиденциите каде што живеел), опишал Бароја во Дрвото на науката. Поради својот конзервативизам, тој се смета за еден од транспарентите на таканаречената генерација на 98 година. Во текот на својот живот тој произведе девет наративни трилогии, две тетралогии, седум претстави, плус безброј новинарски дела и есеи. Умре во Мадрид на 30 октомври 1956 година.

Карактеристични одлики на генерацијата '98 (ноентајохизам)

Како амблематски претставник на генерацијата '98, Пио Бароја ги одразува во неговите дела скоро сите типични карактеристики на ова уметничко движење. Веројатно, Дрвото на науката Тоа е новелата за романса со повеќе карактеристики поврзани со описите и социјалните барања од тоа време.

Помеѓу нив, песимистичка перцепција на животот, опис на дисфункционални семејства или влошена мизогинија на некои ликови. Исто така, делата на Генерацијата 98 се совпаднаа во:

 • Истражување на егзистенцијалните проблеми.
 • Досада и досада.
 • Продлабочување на секојдневните грижи.
 • Носталгија за идеализирано минато.
 • Дилемата за неизвесна иднина.
 • Пристапот кон универзалните прашања како што се човечкото достоинство и правата на луѓето.

Содржина на Дрвото на науката

Објавено е во 1911 година како дел од трилогијата Трката. Романот е структуриран во два големи дела (I-III и V-VII), кои се одвиваат во различни шпански енклави помеѓу 1887 и 1898 година. Овие делови се разделени со меѓупростор во форма на долг филозофски разговор помеѓу главниот јунак, Андрес Хуртадо и д-р Итуриоз (неговиот чичко).

Овој разговор доведува до наслов на книгата заради објаснувањето за создавањето на двете најважни дрвја во Еден. Тие се дрвото на животот и дрвото на знаењето, второто забрането на Адам со божествен мандат. Според овој аргумент, Бароја развива теми тесно поврзани со чувството на мака, тага, досада, филозофија и кризата на крајот на XIX век.

поведување

Романот започнува со бројни вистински референци за животот на Бароја. Затоа, медицинската кариера на Андрес Хуртадо е скоро автобиографска приказна.. Од вториот чин на првиот дел (студентите), авторот опишува прилично нехуман рентген на мадридската заедница. Слично на тоа, сликата за семејството на главниот јунак го разјаснува потеклото на неговата деморализирана и несигурна психа.

Како што напредува нарацијата, се потенцира изолацијата на дезориентиран протагонист среде несериозно и површно општество. Преку Хуртадо, Бароја го изразува својот презир кон преовладуваниот материјализам во шпанската престолнина во тие времиња. Авторот детално ги опишува и непотребните притисоци што ги претрпел младиот студент предизвикани од очекувањата на другите (особено оние на неговиот татко).

Нагласени стравови

Невротичните идеи на Андрес стануваат почести. Стравувањата - оправдани или не - се редот на денот, и, очигледно, практичните часови по медицина ја влошуваат неговата психоза. Со секоја нова тема, Хуртадо ја потврдува својата поголема предиспозиција кон филозофските текстови отколку книгите карактеристични за неговата медицинска кариера. Затоа, тој ја сфаќа својата кариера како принуден пат што мора да заврши што е можно побрзо.

Освен математиката (применета на предмети како биологија, на пример), главниот јунак наоѓа малку мотивација за студирање. Само чичко Итуриоз се чини дека сјае малку светло врз бесчувствителното постоење на главниот јунак. Како и да е, Хуртадо склопува силно пријателство со Монтанер, партнер во студијата, некогаш предрасуден со непријателство.

Емпатија, размислување и лицемерие

Физичките и / или емоционалните заболувања на различни луѓе во околината на Хуртадо му создаваат непрекинат немир. Меѓу нив, Луисито, пациент за кого чувствува „скоро патолошка“ наклонетост и Ламела „заостанатиот“. Околностите на двата лика предизвикуваат сомнеж за вистинската корисност на медицината. Само контактите со Маргарита (колешка) внесоа надеж во животот на Андрес.

Дополнително, преминот на главниот јунак низ болницата Сан Хуан де Диос не беше баш охрабрувачки, токму спротивното ... И покрај сè, Хуртадо е одобрен да работи како практикант со неговиот партнер Julулио Арасил. Но, искуството резултираше со постојани судири со властите на болницата поради нивниот неморал и лага.

Ofените од тоа време

Вториот дел Бароја го започнува раскажувајќи ја трансформацијата на почитта на Julулио кон Андрес, кон корозивна завист. Сепак, благодарение на Арасил, се одвива средбата помеѓу Хуртадо и Лула. Ова е неконвенционална девојка, чие безумно и намерно обично однесување малку го заинтригира Андрес.

Во меѓувреме, авторот ги користи овие пасуси за да ја покаже својата омраза кон оние мажи кои жените ги третираат како предмети, по нивна погодност. На ист начин, во приказната за „Историјата на прославата“, Бароја ги објаснува сите социјални нееднаквости и неправди од тоа време. Кои се прифатени со оставка - наместо конформизам - од жителите на Мадрид, особено од постарите лица.

Пио Бароја.

Пио Бароја.

На село

Бидејќи Андрес се чувствува погрешно разбран од неговите колеги (незаинтересиран за филозофските прашања), тој станува поблизок со неговиот чичко Итуриоз. Со него, тој има долги егзистенцијални и филозофски разговори. Среде дијалозите, Бароја ја користи можноста да разбере околу мислите на - неговите восхитувани - Кант и Шопенхауер.

По дипломирањето, главниот јунак се сели во селата Гвадалахара за да работи како рурален лекар. Таму, тој тоне во неподготвеност за својата професија и има постојани разговори со друг лекар и со пациенти. Главната причина за расправии се скоро секогаш старомодните (и во многу случаи опасни) обичаи на селаните.

Враќање во Мадрид

По смртта на неговиот брат (друг автобиографски настан на писателот), Андрес решава да се врати во Мадрид. Но, во главниот град му е тешко да најде работа. Следствено, тој залудно се обидува да ја пронајде целта на својата професија грижејќи се за проститутки и многу сиромашни луѓе, што дополнително ја уништува неговата верба кај луѓето. Неговиот единствен простор на удобност се неговите разговори во продавницата со Лулу.

Привремена среќа

Благодарение на посредувањето на неговиот вујко, Андрес почнува да работи како преведувач и рецензент за медицински истражувања. И покрај тоа што оваа професија не го задоволува толку како што е поинтелектуална професија, тој успева да ужива многу во тоа. Така започнува период на спокојство кој трае нешто повеќе од една година. Понатаму, Хуртадо конечно се вубува во Лулу (таа беше привлечена од првиот ден).

Фраза на Пио де Бароха.

Фраза на Пио де Бароха.

Откако разговарал за ова прашање со неговиот чичко, Хуртадо решава да ја праша раката на својата сакана. Иако, сомнежите никогаш не го напуштаат главниот јунак затоа што тој не сака да има деца. Како и да е, Лулу го убедува и останува бремена. Идејата за потомство го втурнува Андрес назад во темна депресија.

Неизбежен крај

Сликата завршува затемнета кога бебето умира непосредно пред раѓањето и, по неколку дена, Лулу умира. Следствено, резолуцијата поставена од првите редови на романот на Бароја е исполнета: самоубиството на Андрес Хуртадо ... Конзумирано на истиот ден со погребот на Лула, земајќи многу апчиња што ставија крај на толку многу страдања.

Ти го сакаш тоа? Можете да го добиете со кликнување овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.