Доминиканецот го освои Пулицер

Otунот Дијаз е првиот доминикански писател што ја освоил наградата Пулицер, награда како Северна Америка како и писателите на кои обично им се доделува оваа дистинкција.

Писателот роден во Доминиканска Република но кој живее во NY, е добитник на Пулицер 2008 за неговиот роман Краткиот прекрасен живот на Оскар вао.

Романот раскажува за перипетиите на едно семејство од Доминиканци кои емигрираат во САД, приказна која несомнено има основа во животот на Otунот Дијаз.

Во исто време кога беше изненаден што ја доби оваа награда, писателот, кога беше испрашуван, даде посебен акцент на неговото потекло од Карибите и важноста на доминиканската култура за него, што тој го опиша како „центарот на неговиот живот. Универзум“. Со цел да Otунот Дијаз Разновидноста и богатството на доминиканската култура се културно богатство што не треба да се пропушти.

Денес живеат стотици илјади Доминиканци САД, и додаде дека има милиони Латиноамериканци кои емигрирале во Северна Америка од една или друга причина. (Некој ги дефинира како најголемо малцинство).

Во рамките на оваа огромна колонија на говорници на светкаво, Доминиканците се издвојуваат по својот посебен заминат и „шарен“ темперамент.

Оваа живост карактеристична за жителите на островот се рефлектира и во работата на Дијаз, што е полно со зло, добар хумор, пенливи коментари, како и бесконечност од доминиканизми и игри со јазик.

Неодамнешниот победник на Пулицер Livedивее во Соединетите држави од својата шестгодишна возраст и е посветен на предавањето креативно пишување во градот NY.

Процесот на создавање на романот траеше 7 години, и како што рече, многу пати бил во искушение да ја напушти задачата бидејќи сметал дека таа никогаш нема да биде разбрана од читателите. Сепак, нешто го поттикна да продолжи да пишува ...

Theубопитниот наслов на делото, Краткиот прекрасен живот на Оскар вао, е игра со името на познатиот писател Оскар Вајлд, но за да дознаете повеќе ќе мора да го прочитате романот ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.