Долгиот пат кон дома

Долгиот пат кон дома

Долгиот пат кон дома

En Долгиот пат кон дома (1998), една девојка доживува насилство и злоупотреба на местото првично наменето да и даде засолниште и безбедност, се чини дека изгуби сè ... но нешто ќе се промени. Тоа е вовед во овој роман на американската авторка Даниел Стил. Текстот ја разоткрива приказната за Габриел, девојче со живот обележан со страдања.

Заради гореспоменатите, идејата за семејството и домот добива многу поинакво значење од онаа на традиционалните верувања. И покрај силното сведоштво на малиот протагонист, оваа книга ги освои срцата на милиони читатели. И, тоа е дека влегувањето во оваа приказна е да ги отелотвори тешкотиите и неправдата, сепак, приказната покажува и како да се надмине таквиот неповолен контекст.

Резиме на Долгиот пат кон дома

Рани

Како што се заклучи во претходните пасуси, романот се врти околу тагата на физички и психолошки повредена девојка. За повеќе инри, тригодишното девојче се разбира како виновна за злоупотребата, затоа што така вели нејзината насилна мајка. Соочен со ова, таткото - или од рамнодушност или од страв - не е во состојба да ги запре неправдите кон Габриеле.

На овој начин, со малтретирање, тепање и навредување на редот на денот, се развива навистина трауматско детство. Како што расте девојчето, се зголемува и физичката, вербалната и психолошката агресија. До тој степен што, Откако giving дала на девојчето скоро фатален ќотек, мајката донесува одлука да ја остави Габриел во манастир. Не без претходно ветување „"е се вратам“.

Долгиот пат

Во манастирот, девојчето конечно знае наклонетост и добар третман, досега невиден за неа. Веќе во тинејџерските години, Габриел се в loveубува во многу млад свештеник, со што ја доживува својата прва loveубов кон маж. За жал, свештеникот почина, затоа, трагедијата го погодува срцето на несреќната девојка.

Во овој момент, девојчето покажува пофална решеност да не биде надмината од обесхрабрување или да биде понесена од носталгија. И покрај сите болни загуби, главниот јунак успева да ги залечи раните и да се придвижи напред. Конечно, Габриел одлучува да го напушти манастирот за да добие слобода од надворешниот свет ... каде разочарувањата не недостасуваат, но таа веќе знае како да се справи со нив.

Анализа

Наративен стил

Литературата на Даниел Стил може да се разликува по психолошката длабочина на нејзините ликови (Овој роман раскажан во трето лице не е исклучок). Иако Newујоркер е класифициран како писател на романи за рози, Долгиот пат кон дома не носи никаква врска со таа тема. Напротив, суровоста е доминантно чувство во поголемиот дел од развојот.

Следствено, живиот опис на целата физичка и емоционална болка што ја чувствува малиот протагонист е прилично шокантна за гледачот. Во заплетот нема олеснителни околности, без оглед колку е млад главниот лик. Слично на тоа, преку гласот на далечен раскажувач, читателот ја препознава непријателската средина на Габриел заедно со некои нејзини признанија и блискости.

Многу повеќе од роман за злоупотреба на деца

Добредојдената сцена е крајно вознемирувачка: тригодишно девојче злоставувано од нејзината мајка. Theената има соучество (присилно?) Со татко неспособен да ја извршува својата улога на заштитник на семејството. И покрај ова вознемирувачко „добредојде“, авторот постепено успева да пренесе и други сензации.

На овој начин, Челик преминува од крајно напнат влез кон предизвикување чувства на надеж, дури и среде несреќи. (Во тоа лежи неоспорната кука генерирана во јавноста). Потоа, пасусите се појавуваат со одредени нежни карактеристики, додека Издржливоста и внатрешната сила на Габриел се очигледни. Поради оваа причина, читателите остануваат до последната страница за да ја знаат нивната дестинација.

За авторот, Даниел Челик

На 14 август 1947 година, актуелната писателка Даниел Стил е родена во Newујорк, признаена по неколку свои романи. Всушност, Таа е меѓу најчитаните во САД и ги привлече симпатиите на нејзините читатели.. И ова не е невообичаено, публиката лесно се поврзува со своите наративи во кои играат истрајни ликови пред најтешките искуства.

Тешкиот живот на авторот

Биографијата на Даниел Стил не е баш „кревет со рози“. Преку нивните искуства, потеклото на нивните стихови може да се разбере на одреден начин. Освен наративот, њујоршкиот интелектуалец има напишано и поезија и неколку нефантастични книги. Дополнително, во 2003 година тој отвори галерија за поддршка на нови уметници кои се појавуваат.

исто така, Челик имаше многу посебен живот, обележан со падови на ниво на неговиот партнер и семејство (остави пет брака зад себе). Сепак, таа успеа да ја надмине секоја пречка, навистина, ги искористи креативните и комерцијалните предности на овие ситуации преку пишување. Во моментот, американскиот автор има одлична литературна репутација На национално и меѓународно ниво.

Цел живот поврзан со пишувањето

Даниел Челик започна да пишува од многу рана возраст; Веќе во тинејџерските години имаше неколку поетски есеи (објавени неколку децении подоцна). Подоцна - Со 18 години - го заврши својот прв роман, иако, слично на неговата поезија, тој го објави по многу години.

Прекувремено, Челик успеа да објави повеќе од осумдесет книги, некои со продажни записи или први места на бестселери. Како да не е доволно, Каза дел Либро ја оценува како најчитана авторка во светот, со продадени повеќе од 800 милиони примероци. Заедно со ова, таа е призната како плоден и оригинален творец; Бајка (2019) е нејзиното најново издание.

Трагичното детство како централна тема

Како главниот јунак на Долгиот пат кон дома, Даниел Стил претрпела некои трауматски настани за време на нејзиното детство. Затоа, детството претставуваше одличен живот и литературна тема за неа, особено по загубата на син (Никола). Тој страдал од ментални нарушувања се додека не се самоубил во 1997 година. Во пресрет на смртта на нејзиниот син, Челик објави Вашата внатрешна светлина.

Објавено во октомври 1998 година, Неговата силна светлина -на англиски- тоа беше една од неговите наслови со најголем уреднички успех. Истата година, Челик започна со работа Долгиот пат кон дома (Мај) и Клон (Јули) Сега се добиени овие последни два текста добри деловни перформанси, но не може да се спореди со категоријата бестселер што ја држат следниве книги:

Некои од најпродаваните книги на Габриел Стил

 • Калеидоскоп (Калеидоскоп, 1987)
 • Зоја (1988)
 • Пораката на Нам (Порака од Нам, 1990)
 • Накит (Накит, 1992)
 • Дарот (На Подарок 1994)
 • Честа на тишината (Тивка чест, 1996)
 • Безбедно пристаниште (Безбедно пристаниште, 2003)
 • Одгласи (Одеци, 2004)
 • Сина (2017)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)