_Л. A. Доверливо_. 20 години класичен филм за Jamesејмс Елрој

Деновиве 70-то издание del Кански филмски фестивал тоа завршува утре. Па, во тоа на 20 години на филмска адаптација на ЛА Доверливо, насловот на најпознатиот и најпознатиот роман на Jamesејмс елори. Ја упати Куртис Хансон (почина минатиот септември).

El Бесно куче објавен ЛА Доверливо en 1990 и адаптираа неколку дела во кино. Јас, кој прочитав скоро сè за Елрој, го имам меѓу моите романи покрај креветот. И од филмот можам само да кажам дека мислам дека подобра адаптација можно и а ремек-дело на современиот филм ноар. Овој преглед на обете е друг испорака посебни на лица што им го дадоа на нашите книжевни полицајци. Со овие тие го добија тоа сосема правилно. Во сите.

Квартетот во Лос Анџелес

ЛА Доверливо е трета титула на таканаречениот квартет во Лос Анџелес, составен од Црната далија, Големата пустина, ЛА Доверливо y Бел џез. Последните три ја следат шемата на а трио на главни ликови, многу честа појава кај овој писател.

Сите тие имаат свои сложеност и во структура и во читање, скоро би го рекла тоа ЛА Доверливо е најмногу. Но, затоа тие се толку фасцинантни за читање. За тоа и за неговите телеграфски и присилен стил, несоодветен за деликатни стомаци или политички коректни духови.

ЛА Доверливо

Синопсис

Лос Анџелес, 50-тите години на минатиот век. Американскиот сон коегзистира со порнографија, на корупција во полицијата и интриги во подземниот свет на градот. А. гнасно масовно убиство ги активира сите аларми на LAPD. Таму животот на тројца полицајци тоа не може да биде поразлично. Истрагата што ја иницираат ќе ги стави во а стапица лавиринт дека имаат повеќе внатре отколку надвор, и во себе. И последиците можат да бидат најлоши.

Карактерите

Тие се безброј. Со измислените, вистински, како легендарен шеф на ЛАПД, Вилијам Х. Паркер, или гангстерите Jackек Драгна или Мики Коен. Но, да видиме најважниот.

 • Ед Ексли (Гај Пирс). Амбициозен и жеден за слава, да се постигне тоа е способен да прекрши кој било закон. Тој исто така има намера да го надмине својот татко, престижен поранешен полицаец и голем тајкун кој почина. Тоа е победник родени и добијте го она што го сакате по секоја цена.
 • Jackек Висен (Кевин Спејси). Пример за друг вид амбиции, оној на слава. Се чувствува повеќе како А. славна личност, е советник на позната телевизиска серија (Плакета за почеста) за полицијата и нема бр без скрупули да пренесува информации до списанијата со таблоиди. Но, тој исто така ќе биде вовлечен од заговор што ќе го натера да ги преиспита своите принципи. Дури и ако е доцна.
 • Бад Вајт (Расел Кроу). Сè што е спротивно на претходните. Ова обележана со брутална смрт на неговата мајка, на што бил сведок како дете, и има посебен опсесија со насилници на жени. Значи насилни како фрустриран По својата природа, сепак, се открива како а добар истражувач, што е пред сите и во истрагите и во акцијата. Скапо ја плаќа својата вештина, но исто така се компензира.
 • Дадли Смит (Jamesејмс Кромвел). Капетанот Смит, опишан во романот како кружен румен Ирец, е ликот што го има поврзете ја целата четворка. Една од подобро од сите оние создадени од Елрој, за опстанокот што го докажува неговиот ѓаволска природа. Совршен пример за големи лоши книжевно не можете да избегнете да се восхитувам.
 • Лин Бракен (Ким Бесинџер). Charactersенските ликови во делото на Елрој се помалку, но ги има многу сила и емотивен полнеж. Ако не се опсесии на машките ликови, тие преземаат уздите на дејството или се одлучувачки во тоа. На елегантна луксузна проститутка што го имитира езерото Вероника е само едно едноставна девојка на луѓе со само амбиции. Значи, не е парадокс што тој останува со човекот кој не бара слава.

Филмот

Како беше невозможно е да се развие во кинематографскиот јазик крајно сложената и обемна заплета, сценаристот Брајан Хелгеланд и директорот Куртис Хансон тие направија инженерска работа што за среќа се покажа многу добро за нив. Толку добро тоа тие го освоија Оскарот годината потоа најдобро адаптирано сценарио. Но, пред сè тие добија чувај ја суштината од оригиналот. Тие исто така успеаја да соберат а Врвен амбиент, саундтрак и фотографија. И тие ја завршија работата со избор на А. хорска екипа во состојба на благодат.

Успехот: ставете добра кука со имиња на starsвезди како Простор y Бесинџер (што исто така победи на Оскар a најдобра споредна актерка) Ним им се придружи некаков фенси средно како Кромвел (Исклучителен како капетанот Смит, иако неговото тело не одговараше на литературниот Смит). И тие го постигнаа тоа две непознати лица (Пирс y Crowe) ќе влијае токму затоа што тие не можат да бидат поврзани со претходните референци, на тој начин станаа тие ликови.

Резултатот: што Ако некој сè уште не го видел, потребно е време да го стори тоа штом ќе завршам со читањето на ова. На оние што сме го виделе тоа, да речеме, околу 20 милиони пати во текот на овие 20 години и ги знаеме дијалозите напамет (и на англиски), бидејќи уште еднаш не е важно ниту тоа.

 • Повеќе за LA Confidencial овде.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Adela dijo

  Фантастичен филм извонредно изведен, фантастична екипа. Веќе 20 години !!!. Не се заморувам да ја гледам

  1.    Мариола Дијаз-Кано Аревало dijo

   Што да ти кажам? Дека ниту јас не се заморувам ...

 2.   Нурилау dijo

  Мариола, не успеавте да му дадете толку прекрасна почит на овој филм што е дел од мојот живот. Ме натера да умрам сакајќи да го видам, и тоа ... го знам напамет. Кружен напис, круг филм, тркалезна адаптација, округли актери и ненадминат Елрој.

  1.    Мариола Дијаз-Кано Аревало dijo

   Па јас го велам истото. Што нема да знаете откако ќе зборуваме илјада пати? Ви благодариме за вашиот коментар

 3.   ricardo dijo

  Ова е Црна Далија од истиот автор, величествени филмови и многу добар роман, јас двајцата препорачувам 10 од 10

  1.    Мариола Дијаз-Кано Аревало dijo

   Да исто така. Имате упатување и на La Dalia negra, но филмот на Брајан Де Палма за мене остана долго пред да пристигне. Јас многу ја преферирам книгата.