Дневниците на вампирот

Дневниците на вампирот.

Дневниците на вампирот.

Дневниците на вампирот е позната серија книги на американската авторка Ен Рајс. Тој е каталогизиран во култната, готската и хорор-литературата, бидејќи во современ клуч го разгледува митот за вампирот жеден за крв, страст и смрт. Оваа сага има важно културно влијание низ целиот свет. Од лансирањето на нејзината прва рата, Интервју со вампиротВо 1976 година беа продадени повеќе од 100 милиони примероци меѓу сите томови што ја сочинуваат серијата.

Некои од насловите на Дневниците на вампирот биле однесени во кино и Бродвеј. Најпопуларна адаптација е холивудскиот игран филм Интервју со вампирот (1994), базирана на хомонимната книга. Режисер беше Нил Jordanордан, а во него играа Том Круз, Бред Пит и Антонио Бандерас.

За авторот

Ана Рајс е американска писателка родена во Orу Орлеанс на 4 октомври 1941 година. Во прилог на Дневниците на вампирот има напишано и други серии на книги како на пр Вештерки Мејфер, Ангелски летописи y Рамзе го проколнатиот, сите со натприродни теми. Некои од нив споделуваат карактери со Дневниците на вампирот.

Преминот од христијанството, кон атеизмот и назад кон христијанството во текот на целиот нејзин живот, значително влијаеше врз делата на Ана Рајс. Најуспешните наслови во однос на продажбата и културното влијание беа напишани најмногу за време на атеистичката сцена на авторот.

Светската слава ја достигна од 1970-тите и 1980-тите, кога беа објавени Интервју со вампирот, Најдобро вампирот y Кралица на проклетата (последново, за жал, немаше многу добра адаптација во кино), први испораки на Дневниците на вампирот. Вреди да се напомене дека влијанието на овие книги врз новите автори беше огромно; всушност, може да се тврди дека Самрак, а остатокот од книгите од ваков стил што денес ги полнат полиците на книжарниците со приказни за вампири, како референца го имаат делото на Рајс.

Ноќниот универзум на Вампирските дневници

Оваа сага го запознава читателот со вампири кои биле со луѓе со милениуми. Историјата на овие суштества е раскажана во вистински амбиент и градови, главно во Европа и Северна Америка. Иако во литературата не делат несакање лук, распетија и сребрени предмети со порани вампири, нивната бесмртност е загрозена од дневна светлина и оган, па приказните се одвиваат претежно ноќе.

Првата книга од серијата Интервју со вампирот започнува во градот Сан Франциско во дваесеттиот век. Луис го раскажува својот живот како вампир во приватно интервју со еден локален човек по име Даниел. Неговата приказна се одвива помеѓу осумнаесеттиот и деветнаесеттиот век, од неговото „раѓање“ ноќе во насадите во Луизијана, надлежно за Лестат. Поставката постигната од авторот е достојна за пофалба, бидејќи возвишено се справува со простори, светла и сенки, мириси, карактери и форми; нејзината описна изведба е толку добра што успева да ги фати и потопи читателите во заплетот.

Ана Рајс со книгата на принцот Лестат - фотографија од Филип Фараоне.

Ана Рајс со книгата на принцот Лестат - фотографија од Филип Фараоне.

Еротски наполнетата врска помеѓу Луис и Лестат и нивните несогласувања околу тоа што е прифатливо да се прави како вампири, поттикнува голем дел од сагата. Атмосферата во романите е претежно ноќна и театарска. Читателот ги придружува ликовите на нивните патувања низ вековите, присуствувајќи на обредите за иницијација, забави, сцени на насилство и напнати средби во најтемните агли на главните градови на Соединетите држави и Европа.

Ликови и книги на сагата

Како ликови, покрај Луис и Лестат се придружуваат и Арманд, Акаша, Мариус, Дејвид Талбот, Мерик Мејфер, Клаудија. повторувачки во серијата. Дневниците на вампирот се состои од тринаесет тома:

 • Интервју со вампирот (1976)
 • Лестат вампирот (1985)
 • Кралица на проклетата (1988)
 • Крадецот на телото (1992)
 • Nаволот Мемнох (1995)
 • Арман вампирот (1998)
 • Merrick (2000)
 • Крв и злато (2001)
 • Светилиштето (2002)
 • Пеење на крв (2003)
 • Принцот лестат ((2014)
 • Принцот Лестат и кралствата на Атлантида (2016)
 • Заедницата на крв (2018)

Развој на заплетот и стилот на нарацијата

Раскажување од прва личност

Историјата и описот на вампирите започнува со интервјуто што Даниел, млад истражувач од Сан Франциско, го прави со Луис де Поинте ду Лак, 200-годишен вампир од Луизијана. Луис, како човек, претрпува низа загуби и семејни спорови, паѓа во длабока депресија и го заведува Лестат, кој го претвора во вампир како алтернатива на смртта.

Оттогаш се раскажува адаптацијата на Луис кон начинот на живот и исхраната на ноќните суштества, под покровителство на Лестат. Преку зборовите на Луис, читателот влегува во темниот и длабоко еротски свет на вампири. Овој ресурс на раскажување во гласот на протагонистите се користи во други книги од серијата.

Амбивалентен протагонист

Лестат де Лионкурт е протагонист на Дневниците на вампирот, бидејќи неговиот лик игра основна улога во заплетот на повеќето книги. Нивната семејна историја е раскажана во вториот том од серијата, Лестат вампирот, иако во првиот се опишани главните карактеристики на ликот.

Цитат на Ана Рајс.

Цитат од Ана Рајс - akifrases.com.

Лестат е каприциозен, елегантен, суров и истовремено шармантен, фундаментален карактер на модерниот антихерој. Преку неговите односи со Луис, Арман и другите ликови од серијата, читателот сфаќа дека тој е убедлив и заводлив, што го прави опасен на човечко ниво, отколку нереално чудовиште. Лестат, неговата историја и неговите постапки, се главните привлечности за читателите на сагата.

Многу вистински вампири

Вампирите на сагата се карактеризираат со тоа што се длабоко човечки, бидејќи имаат слободна волја и тие се способни да доживеат желба, вина, емоционална приврзаност и широк спектар на чувства.

Тие се жестоки и сензуални суштества, понекогаш мачени од сопственото постоење. Тие се изобилно опишани и во нивните психолошки карактеристики и во нивната физичка убавина, што го прави читањето зависно. Тука е потребно повторно да му се даде заслуга на Рајс, бидејќи нивото на детали со кои тој го обезбедува физичкиот опис на протагонистите и нивните личности овозможува да се пресоздадат скоро точните бројки за тоа како навистина се размислувале во умот на читателот.

Поврзани приказни и длабоки теми

Од патувањата во Луис и Лестат се развиваат разни заговори што го водат читателот до самото потекло на вампирите, во антички Египет. Исто така, се раскажуваат приказни за други вампири како Арманд, вештерки како Мерик и луѓе како Дејвид Талбот, сите меѓусебно поврзани и прецизно испреплетени од Рајс.

Преку овие ликови, книгите допираат на теми како што се смртта, контрастот помеѓу атеизмот и христијанствотокако и вината, бесмртноста, страста и нихилизмот.

Карактерите

Лестат де Лионкор

Лестат де Лионкурт е главниот протагонист на сагата и низ неговите очи знаеме многу детали од приказната. Тој е опишан како русокос човек со продорен поглед и голема убавина. Тој е француски благородник и со векови му служел на човечкиот свет како актер и рок-starвезда. Ликот е фасцинантен, убедлив и арогантен и curубопитен за човечкиот живот. Нејзината приказна е една од најинтересните и воодушевувачките на Ана Рајс.

Луис де Поинте ду Лак

Луис де Поинте ду Лак претставува мака на вампирот кој не сака да биде таков. Тој бил сопственик на плантажи во Луизијана во XNUMX век. По смртта на неговиот брат чувствува вина и посакува да изврши самоубиство, но Лестат се трансформира во вампир. Тој е во постојан судир со Лестат и со самиот себеси во врска со неконтролираната потреба да се храни со човечка крв. Тој е важен лик во заплетот, и еден од омилените на читателите.

Armand

Тој е убав и чист изглед европски млад човек, симболизирајќи ја убавината на вампирите. Тој е вешт уметник. Тој има изглед на 17-годишен тинејџер, возраст на која Мариус го претвори во вампир. Овој лик лесно може да се поврзе со славниот Доријан Греј, од Сликата на Доријан Греј, Оскар Вајлд, како за неговите одлики, така и за неговата личност на почетокот на заплетот.

Фотографија од Ана Рајс.

Писателката Ана Рајс.

Дејвид талбот

Тој е човек, претпоставен од Редот на Таламаска, тајно друштво кое е посветено на познавање на антички обреди и натприродни работи.. Помогнете му на Луис да стапи во контакт со духот на Клаудија, девојка вампир, претворена од Лестат. Тој има романтична врска со Мерик Мејфер.

Мерик Мејфер

Таа е волшебничка од Newу Орлеанс, потекнува од антички вештерки. Таа има овластувања кои и помагаат да контактира со областа на мртвите. Тој исто така има способност да манипулира и со луѓе и со вампири. Тој е впечатлив и мистериозен лик, еден од омилените, без сомнение, на читателите на универзумот Рајс.

Дневниците на вампирот, пред и потоа во вампирски романи

Дневниците на вампирот им даде ново значење на вампирите во литературата и популарната култура. Таа е една од основните саги на современата готска литература. Такво беше неговото влијание, што со децении по нејзиното појавување и развој, бевме сведоци на лансирање на други саги во филмот, литературата и телевизијата, кои им приоѓаа на вампирите од различни гледишта, обидувајќи се да ги направат похумани и поблиски до смртниците.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Клаудија dijo

  Многу комплетен извештај, но тој е заматен затоа што книгите на заглавието на фотографијата одговараат на другите „вампирски хроники“ ...

 2.   Алба dijo

  Клаудија, тие книги одговараат на вампирските хроники за кои се зборува, само што имаат различни корици, замислувам во зависност од издавачот што го издал. Во моментов, ја препрочитувам Кралицата на проклетата во мек-книга од 2004 година, и нема никаква врска со таа. но знам дека пред неколку години го продадоа.

 3.   Орландо Хуарез Алфонсека dijo

  Откако ја прочитав „Интервју со вампирот“ во средината на 80-тите, тоа ме фати и продолжив со сагата за вампирските хроники, и мислам дека немало друг автор со таков начин да ги опише и ликовите и местата каде што се одвиваат сцените од книгите.
  Ја сакам и со нетрпение очекувам да продолжам да ја исполнувам мојата лична библиотека со нејзините наслови.