Дениз Гарсија. Годишнина од неговото раѓање. избрани песни

Фотографија: веб-страница на авторот.

Дениз Гарсија, Поетеса од Албасете од Фуенте-Аламо, но се населила во Мурсија, е роден на ден како денес 1929. Дипломирала на романска филологија, нејзиниот интерес за литература, и конкретно за поезија, бил рано во нејзиниот вкус за Рубен Дарио, Бекер, Розалија де Кастро, Мачадо и грчки и латински класици. Но, за да го прослави неговиот роденден оди а избор на песни кои припаѓаат на неговата работа. Да ја откриеме.

Дионисија Гарсија — Избрани песниs

САМИ?

Благословено што знаеш дека некој те чека

и ќе ги трпи твоите солзи,

некој наутро

придружете се на вашето будење со галење,

и има броено многу пати

шталата на твоето тело.

Осаменоста го брка оној што нè гледа,

кој знае да сподели што научивме,

а кај нас се движи

на истите работи.

***

ПОРАКА

Одеднаш, попладнево, две илјади и девет август,

на масата се појавува мало парче хартија,

со само два збора и непогрешлива буква.

Пред повеќе од една деценија нè напушти неговиот автор,

а сега овој труд е толку невин

на маса со различен редослед,

а не во домот каде што живеела.

Пресврт на спомените што ги добивам во овој момент

на страдалната жена која сакаше да биде сакана.

Тој се грижеше за нас во тоа време во замена за нежност,

на шепоти и наклонетост, со повторени бакнежи.

Тој ни ги прости гестовите и прекорите.

Тој сакаше да патува во светите места.

Сигурен сум дека конечно сте виделе се

а неговото добро срце нè охрабрува.

Можеби оваа хартија е подарок,

разумно предупредување, неочекувано,

за нас и нашите сиромашни животи.

***

ПРИЈАТЕЛ

Денеска завршува долгоочекуваното збогум.

Уште еден дел од животот зад нас.

Веќе нема да доаѓате со воз да не посетите

да се обиде да каже со цврст здив

додека не го добиеме необјаснивото.

Денес судбината сака да бидете први

да се открие скриеното.

Ќе ја знаеш вистината, ти, сам, на другиот брег.

***

РАЈСКОТО ДРВО

Рајското дрво не засолни

помеѓу овоштарникот и куќата.

неговите пепелни лисја

се чинеше дека ја допре полумесечината,

сводот, тогаш толку блиску до рака,

и да живеат ѕвездите

во нашите очи на селските деца,

блиску до природата.

Се сеќавам на зајдисонцата

под дрвото и неговата арома,

каде што еден ден ме објавија

испораката на ковчегот

со фустаните на мајка ми,

кој не го познавав

***

СТРАСТ НА ПОТРЕБЕН ДЕН

Во часовите тага гужви

за минатото време,

за животот што можев да го зголемам

во неуморна борба.

Ова се битките

на минатото и сегашноста,

без да биде можно

поправете го она што го нема...

Силни мои срцеви удари и соништа,

го поттикнува будењето на радост,

на страста на потребниот ден,

во друг свет што сега ме прима,

кого го сакам и се плашам и ме прави немирен,

во која пијам голтка по голтка,

во случај да нема повеќе.

***

СНИМКА

Рака под рака со татко ми по грациозната авенија

во потрага по пријателот, кој конечно го видовме.

Беше сончево март и се приближи фотограф

подготвен да ја запре таа сцена.

Нашите долги палта, насмевката;

елементарната радост на постоењето

означени засекогаш во црно-бело.

Тој претседаваше со портата на Алкала,

со своите розови и сиви на каменот,

опкружен со невина атмосфера.

Поминаа повеќе од триесет години

и јас поминувам низ местото со автомобил;

Како што поминувам, поцрнетите камени аркади,

неговиот дрзок раскош несвесен за брзање.

Одам да се видам со мојот пријател, стар и сам.

Немирна е пролет, без фотограф,

а татко ми не е.

***

ШЕКСПИР НЕМАЛ ВЕЛОСИПЕД

Беше пешак на љубовите во Стратфорд,

Шекспир немал велосипед;

издигнати вртлози

во горлива радост

за покривање на растојанија

и врати се дома

од Ен Хатавеј,

кој чекаше и ја понуди прегратката

на својот верен аџија.

Сега момчињата

Љубовниците на Стратфорд,

тие го бараат патот,

но нема повеќе знаци:

беа избришани од толку многу велосипеди

што само воздухот го чува

сеќавањата непроменети,

живи палпитации

од срцето на еден млад човек.

Извор: веб-страница на авторот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.