Дејвид Гудис. 3 филмски адаптации на неговите романи

Дејвид гудис е еден од оние писатели проклето, со тежок живот и заврши пред време. Роден ден како денес во Филаделфија во 1917 година, но почина на 50-годишна возраст во психијатриска болница. Тој беше автор на околу 20 романи на повиците пулпа, но исто така потпиша и некои од најрепрезентативните жанр на црно како на пр Пукај во пијанистот, Темната патека o Со паѓањето на ноќта. Денес, во негово сеќавање, Ги прегледувам тие три наслови кои беа земени до филмовите со голем успех.

Пукај во пијанистот

Тие велат дека тоа е ремек-дело на Гудис и тоа не старее и секако продолжува да биде еден од најневообичаените романи од жанрот ноар. Тоа беше во 1960 кога францускиот режисер Франсоа Труфо ја однесе во кино со Шарл Азнавур како протагонист.

Приказната започнува во еден лош бар во Филаделфија, каде што пристигнува човек покрај себе и кој бега. Бара Eddie, На Пијанист, кој е и нејзин брат. Таа не го видела многу години и бара помош и засолниште. Но, Еди не сака да знае ништо затоа што не сака проблеми.

Потоа тие се појавуваат двајца вооружени лица а Еди не може да помогне, а да му помогне на неговиот брат да избега. Но и тој мора да бега И тоа ќе го стори со Лена, мистериозна келнерка и единствената личност која го познава нејзиниот вистински идентитет. Тој е Едвард Вебстер Лин, познат изведувач на концерти пијано пред неколку години беше многу успешно. Прашањето е како заврши на таа депонија и дали е тоа пеколно наклонет на бришење на каква било трага од неговото минато.

Со паѓањето на ноќта

Оваа титула исто така имаше брилијантна адаптација до кино од Quesак Турнер, директор со француско потекло кој знаеше да работи во сите видови жанрови, но го потпиша неговиот најдобри дела во филмскиот ноар крајот на 40-тите и 50-тите години.

На оваа приказна Турнер ја задржа литературната неизвесност и интриги со додавање на живописен ритам и неговиот личен визуелен стил, засилен со совршена употреба на ретроспективи.

Во него, и на почетокот, го среќаваме протагонистот, Ејмс ВанингАлдо зрак со точка на цврстина и сочувство што го карактеризираше). Ванинг е дизајнер, знаеме само дека се чини дека е во бегство од нешто. Во кафуле запознајте жена, Мари Гарднер, модел игран од Ана Банкрофт, што исто така се чини дека е во неволја. Меѓу нив се јавува врска што на крајот ќе им помогне и на двајцата.

Тоа е кога, со различното ретроспективи, ја учиме приказната. Значи, знаеме дека на екскурзија да одиме на риболов Ванинг и неговиот пријател Едвард Гурстон налетале на банда разбојници кој само ограбил банка. Тие го убиваат Едвард и го оставаат Ванинг во мртва состојба. Сепак, Ванинг е жив Плус најди ги парите на грабежот. Од тој момент, тој ќе страда долго прогонство од страна на разбојници а исто така и на власти, што тие го посочуваат како главно сомнителен на смртта на Едвард.

Темната патека

Винсент Пери (Хамфри Богарт), погрешно осуден на доживотен затвор за убиство на неговата сопруга, бега од затвор за да ја докаже својата невиност. Тој се среќава со привлечен странец дека ќе му помогне затоа што неговиот татко бил жртва на судска грешка.

Значи, имаме класичен развој на филмскиот ноар онаму каде што главниот јунак мора бегајќи од полицијата обидувајќи се да открие кој ја убил неговата сопруга пред повторно да биде уапсен. И, помеѓу вообичаените уценувачи и фаталните жени, исто така класиците на жанрот.

Филмот го потпиша Делмер Дејвс, сценарист кој започнал да режира и специјализирал во вестерн како Возот од 3 часот:10Висното дрво. Сепак, има старее полошо од многу класици во кои глуми Богарт, можеби за сценарио кое има некои низи со тежина, но се заснова на случајности кои е тешко да се поверува.

Но, сепак вреди да се види затоа што станува збор за трето филм на четворицата што снимија заедно Богарт y Лорен Бакол. И тоа покажува дека е направено експресно за нив да ги полнат просториите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)