Денес се сеќаваме на Пабло Неруда

Пабло Неруда

„Можам да ги напишам најтажните стихови вечерва“. Така започнува, најверојатно, најрецитираната и најпозната поема на големата Неруда. Станува збор за поемата број XX од неговото творештво „20 Loveубовни песни и очајна песна“. Иако сега кога размислувам за тоа, можеби е «Ми се допаѓа кога молчиш затоа што си како отсутен ...». Но, Неруда не е позната само по овие стихови, туку по многу повеќе.

Денес се сеќаваме на Пабло Неруда, бидејќи за да се сетите на еден од најдобрите поети што ги роди литературата, не мора да чекате годишнини од каков било вид. Уживајте во читањето на овој напис колку што уживав да пишувам.

Чилеанец по раѓање

Чилеанец по раѓање, само затоа што неговата работа е меѓународна и неговото име и презиме се познати низ целиот свет. Роден е на 12 јули, што е година, и не се викаше со кое ги потпиша своите големи дела. Рикардо Елицер Нефтали Рејес Басоалто, ова беше неговото вистинско име.

Пабло го сакаше ЧилеЈа сакаше својата земја исто како што ја сакаше неговата земја. Само погледнете ги неговите дела „Признавам дека сум живеел“ o „Покрај бреговите на светот“ да ја реализира оваа страст кон неговата земја на потекло.

Тој ги сакаше жените, како и секој добар поет, но оној што најмногу излегува во неговите песни, и затоа мислам дека онаа што траеше најдолго во неговата мисла, беше Матилде Урутија, неговата жена.

Два повеќе од извонредни податоци што понатаму ги споменувам како обичен детал, бидејќи поетите не треба да бидат познати само по наградите, или барем тоа е моето скромно мислење, тој ја освои наградата Нобеловска книжевност во 1971 година и постигнал А. Докторирал Хонорис Кауза на Универзитетот во Оксфорд.

Поет и говорник

Тешко е да се изберат една или две песни единствено од Неруда за да се остават како пример, но секако е потешко да не се падне во вообичаената селекција неговите две најпознати песни, за мене најубавата ...

Првиот од устата на самиот Неруда, вториот го оставам на вас во писмена форма, така што секој може да го прочита кога ќе посака и ќе го воодушеви со свој глас онолку пати колку што е потребно.

 

ПЕСА XV

Ми се допаѓаш кога ќутиш затоа што си отсутен,
и ме слушаш од далеку, и мојот глас не те допира.
Се чини дека ви летнаа очите
и се чини дека бакнежот ти ја затвора устата.

Како што сите работи се исполнети со мојата душа
Излегувате од работите, исполнети со мојата душа.
Сон пеперутка, изгледаш како моја душа,
а ти личиш на зборот меланхолија.

Ми се допаѓаш кога си тивка и си како далечна.
И ти си како да се жалиш, пеперутка приспивна песна.
И ме слушаш од далеку, и мојот глас не те стигнува до тебе:
Дозволи ми да се замолам со твојата тишина.

Дозволете ми да зборувам со вас со вашиот молк
чиста како ламба, едноставна како прстен.
Вие сте како ноќта, молчи и соelвездени.
Вашата тишина е од theвездите, досега и едноставна.

Ми се допаѓаш кога молчиш затоа што си отсутен.
Далечен и болен како да сте умреле.
Збор тогаш, насмевка е доволна.
И мило ми е, мило ми е што не е точно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ијакубст dijo

  Пабло Неруда

  20 loveубовни песни и очајна песна

  Песна 19

  Темна и агилна девојка, сонцето што ги прави плодовите,
  оној што ја мерка пченицата, оној што ги извртува алгите,
  го радуваше твоето тело, твоите светлечки очи
  и твојата уста што има насмевка на вода.

  Вознемирено црно сонце се обвива околу вашите конци
  на црната грива, кога ќе ги истегнете рацете.
  Играте со сонцето како со поток
  и ти остава два темни базени во твоите очи.

  Темна и агилна девојка, ништо не ме приближува до тебе.
  Сè за тебе ме носи, како напладне.
  Вие сте воодушевена младост на пчелата,
  интоксикација на бранот, силата на скокот.

  Моето мрачно срце те бара, сепак,
  и го сакам твоето весело тело, твојот лабав и тенок глас.
  Слатка и дефинитивна бринета пеперутка
  како полето со пченица и сонцето, афионот и водата.