декември. Избор на новитети за крај на годината

Декември, уште една година што ја нема. Ова е едно избор на новитети да се збогуваме со наслови за сите вкусови, од божиќни класици до најновите вести за хит телевизиските серии и чистата и едноставна природа која секогаш ја надминува фикцијата. Ние погледнеме.

Божиќни приказни - Разни автори

Како да не се започне со класици помеѓу класиците за последните денови од годината и нејзините најпознати фестивали. И што е подобро од божиќните приказни, иако во реалноста секое време е добро за читање приказни. Ова е нивна компилација потпишана од автори како на пр Браќата Грим или Ханс Кристијан Андерсен до достигнување Реј Бредбери и поминувајќи низ приказни од писатели од XNUMX век за важноста на Оскар Вајлд, Дикенс o Чехов. Значи имаме титули како Божиќниот банкет, Скоканото џуџе, Лимениот војник или Снежната кралица.

Inside the Squid Game (неофицијален прирачник за инструкции) - Парк Минџун

Беше серијата на годината, за контроверзна и популарна еднакви делови, па логично беше дека издавачкиот свет ја искористи привлечноста. Овој прирачник за употреба е а водич за неа и се што е потребно за да се извлече максимумот од секоја епизода. Има информации за приказната, ликовите, тајните на секоја игра и како да ги освоите ... Накратко, од и за безусловни следбеници.

Каде се вечните - Перси Бише Шели

И за љубителите на најпрекрасната поезија на великан од жанрот како што е Перси Бише Шели, Дали е ова антологија, досега поцелосно што го превел поетот, есеистот и преведувачот Хозе Луис Реј. Во него можете да ја откриете идеалистичката Шели и најуверена во визионерскиот и ослободителен капацитет на поезијата. Покрај тоа, таа е претставена во двојазично издание да уживате во оригиналниот текст.

Модерноста, феминизмот и кризата меѓу вековите - Емилија Пардо Базан

Да донирам Емилија Пардо Базан секогаш мора да го читате, не само за неговото најкнижевно дело, туку и за неговата актуелност како еден од најважните интелектуалци од крајот на XNUMX и почетокот на XNUMX век. Писател, есеист, новинар, наратор (романи и раскази), патник, говорник, драматург, историчар и критичар на литературата, кулинарски писател и преведувач, ова дело вклучува конференција - онаа во Париз во пролетта 1899 година - и четири говори: Валенсија, Оренсе, Мадрид и Саламанка (1899-1905), кој е придружен со текст (1901) за информации за Хоакин Коста, Олигаркија и кациквизмо како актуелни форми на владеење во Шпанија.

Мафијата седи на масата - Жак Кермоал и Мартине Бартоломеи

Un љубопитен наслов како контрапункт е овој потпишан од двајца француски новинари каде ни раскажуваат за менија, рецепти и вина кои заземаа значајно место во гастрономијата на мафијата. Таков е, на пример, оној организиран да се подготви за слетувањето на Гарибалди во Марсала во 1860 година или оној што го прослави „заземањето“ на Бронкс од страна на Маранзано. И уште многу празници што ги приредија за славење годишнини и успеси или заговори за стратегии и злосторства.

Посилен од вулканот - Абиан Сан Гил, Марија Санчез, Габи Мартинез, Андер Изагире и Елса Мабел Лопез

Завршувам со најнеобичниот момент - во кој продолжуваме да го живееме, особено и за жал, жителите на Канарскиот остров Ла Палма. На ерупција на вулканот Камбре Виеја На 19 септември, кој продолжува да биде активен, се појави на насловни страници и телевизиски слики насекаде. И сега излезе овој книга за солидарност.

Ги содржи сликите на фотографот Палмеро Абиан Сан Гил, предговор на готвачот Хозе Андрес (Награда принцезата од Астурија за Конкорд 2021) и текстовите на Елса Лопез, најпознатиот и најомилениот писател на Ла Палма, и Андер Изагире, Габи Мартинез y Марија Санчез. Сите сакаа да го рефлектираат спектакуларниот природен феномен и емотивното чувство што го опкружува во неговиот најчовечки и трогателен аспект. Феномен кој исто така ослободи голема струја на поддршка и солидарност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)