Дали ќе бидат објавени две книги „Песна на мразот“ и „Оган“ истовремено?

Џорџ Р.Р. Мартин

Rорџ Р.Р. Мартин, авторот на серијата „Песна за мразот и огнот“, е добро познат по тоа што ги држи своите фанови да чекаат за објавување на неговите книги, но се појави нова теорија. теорија дека ќе бидат објавени два нови романи истовремено.

Поминаа 5 години откако беше објавено Танцот на змејовите во 2011 година, но „Ветровите на зимата“ и „Сон на пролетта“ се чини ветуваат. Може ли авторот да одлучи да ги објави овие две книги истовремено?

Се шпекулира дека шестата рата на сагата може да биде откриена во август со Светската конвенција за наука, каде Мартин ќе учествува на панелите, читајќи и потпишувајќи ги своите книги.

Причини за гласините

Овие гласини се темелат на долгото чекање за објавување на книгата. Некои фанови на Редит го сугерираа тоа чекањето за Зимски ветрови можеше да биде подолго отколку што се очекуваше поради тоа што Мартин планираше да не изненади секој со издавање на „Сон на пролетта“ истовремено.

Една можна причина за ова може да биде заштитата на читателите од спојлерите што може да се забележат од гледањето на сериите базирани на книгите.

Чекањето не е нешто ново

Во неговите претходни романи имало долги одложувања, особено помеѓу 2000 и 2005 година помеѓу книгите „Бура на мечеви“ и „Празник на врани“ и повторно уште едно долго чекање меѓу последниот и „Танцот на змејовите“. Некои обожаватели се чувствуваат нетрпеливи и рамномерно некои го молеа Мартин да побара помош од коавтор, можеби Нил Гајман. Rорџ Р.Р. Мартин сè уште не одговорил на овие барања и  неговиот гнев кон навивачите беше загрижен дека тој ќе умре пред да се зголеми крајот на сагата.

Седма сезона на серијалот

Од друга страна, беше објавено дека серијата базирана на сагата „Песна на мразот и огнот“, „Игра на тронови“, планирала премиера седмата сезона во мај 2017 година, откако се акумулираше 23 номинации за Еми Во изминатата недела. Останува надежта дека авторот ќе ги објави Ветровите на зимата пред тоа, но засега, чекањето продолжува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)