Дадаизмот

Цитат на Тристан Цара.

Цитат на Тристан Цара.

Дадаизмот е уметничко движење основано од романскиот поет Тристан Цара (1896 - 1963). Во манифест, писателот рече: „Јас сум против сите системи; најприфатливо од системите е да нема никој како принцип “. Ова би било дел од основата на мислата за струјата што ја зачнал. Слично на тоа, историчарите ги сметаат Хуго Бол (1886 - 1927) и Ханс Арп (1886 - 1966) како претходници на овој тренд.

Неговото име потекнува од францускиот збор „дада“ - што значи играчка или дрвен коњ, избран по случаен избор од речникот. (во намерно нелогично дело). Ова го означува и истакнува недостатокот на упатства, позиција спротивна на традиционалната и јасна анархична компонента од генезата на движењето.

Историски контекст

Швајцарија, привилегирана територија

За време на Првата светска војна (1914 - 1918), Швајцарија - како неутрална земја - беше домаќин на голем број бегалци. Во уметничко-интелектуалната сфера, оваа околност произведе многу разновидно спојување уметници со потекло од сите агли на Европа.

И покрај логичките идеолошки и културни разлики, многу од нив се согласија на една точка: војната беше одраз на падот на Западот. Следствено, ветувањето за напредок донесено од научниот и технолошкиот напредок на втората индустриска револуција, доведе до смрт од големи размери.

Контракултурен одговор

Заедничкото разочарување на таа група уметници, литератури и интелектуалци претставуваше совршено почва за размножување. За конвенционалните форми на научен потфат, религијата и филозофијата - особено идеализмот - повеќе не нудеа решенија за европските проблеми. Исто така, промоторите на дадаизмот ги отфрлија типичните шеми на социјален позитивизам.

Потоа, кабаре Волтер во Цирих го виде раѓањето на дадаизмот во 1916 година. Ова значеше бурлеска манифестација кон буржоаското општество и уметност преку провокативни предлози (во еден вид анти-уметност). Оттука, јадрото на дадаизмот содржи неоспорна пркосна и бескомпромисна намера против воспоставениот поредок.

карактеристики

Првата очигледна карактеристика на дадаизмот е прекинување на традиционалните и конзервативните стандарди. Да се ​​биде тренд на авангарда, бунтовна и протестна душа, прашањата како што се спонтаноста и уметничката свежина добиваат невралгичен карактер. Каде што импровизацијата и креативната непочитување се високо ценети вредности.

На ист начин, нај постојаните доктрини се анархизмот и нихилизмот. Од оваа причина, дадаистичките уметници и писатели се склони кон потрага по хаос и неконвенционални уметнички обрасци. Соодветно на тоа апсурдни, нелогични или неразбирливи содржини се чести, со големи дози на иронија, радикализам, уништување, агресивност, песимизам ...

„Антипозитивистичкиот“ идеал

Дадаизмот е струја на уметничка мисла што се појави во спротивност со социјалниот позитивизам од почетокот на дваесеттиот век. Неговите претставници нецеремонизно го критикуваа буржоаскиот начин на живот за неговиот материјализам и лицемерие „Морално прифатено“; тие едноставно ја згрозија нејзината површност.

Од оваа причина, концептите како што се национализмот и нетолеранцијата се многу лошо перципирани од дадаистичката мисла. Под оваа перспектива, патриотските чувства, потрошувачката и капитализмот се издвојуваат како предизвикувачи на најголемите гнаси на човештвото: војните.

Интердисциплинарен

Невозможно е дадаизмот да се поврзе само со една уметност. Всушност, тоа е струја што интегрира повеќе дисциплини, претворајќи ги во целина. Од оваа причина, движење еволуираше од рака на различни манифести, вкупно седум. Сите тие ја манифестираат омразата од дадаистите кон естетизмот и убавината заради суровата реалност на европскиот континент.

Благодарност за уметничкиот гест

Во суштина, уметник од Дада мора да избере предмет со цел да му даде намера или значење. Во никој случај, дејството на креативецот не следи какво било естетско тврдење или индивидуалистичко тврдење. Со други зборови, уметникот не е типичен генератор на убавина, напротив, тој повеќе не е оној што слика, ваја или пишува. „Уметничкиот гест“ е ценет пред се.

Иновативни

Дадаизмот ја придружуваше генезата на нови уметнички техники, вклучително и фотомонтажа, готови и колажот (заедничко за кубизмот). Од една страна, фотомонтажата е техника заснована врз надреденост на различни фрагменти од фотографии (и / или цртежи) со цел да се создаде единствена слика.

Додека готови се состои во интервенирање или трансформација на секојдневен предмет со цел да му се даде уметнички квалитет (порака) или значење. В.со слична намера, колажот произлегува од комбинацијата на предмети (што може да се модифицира), релјефи, фотографии, цртежи, па дури и звуци.

Книжевен дадаизам

Книжевниот предлог на дадаизмот е (намерно) ирационален. Главно го опфаќаше поетскиот жанр и, во согласност со основите на движењето, упатуваше на иновативна употреба на зборовите. Каде што на сукцесијата на зборови или фрази им недостасува аксиоматско значење или кохерентна аргументирана нишка.

Портрет на Тристан Цара.

Портрет на Тристан Цара.

Карактеристики на дадаистичките песни

 • Наспроти конвенционалните метрички структури и теми поврзани со романтизмот и социјалниот позитивизам.
 • Тој го потврдува надреализмот.
 • Промовира глупост.
 • Неговиот став е смешен и бурлески, особено кон класичните лирски форми.

„Прирачник“ за развој на дадаистички списи

Еден од најчестите начини да се создадат песни од Дада е преку исечоци од весници. Прво, должината на текстот што треба да се состави мора да се одреди за да се пресмета бројот на потребни зборови. Отсечените зборови потоа се ставаат во кутија (не транспарентна) со дупка.

Зборовите во полето потоа се мешаат за да се обезбеди случајност. Конечно, зборовите се залепени на лист како што се појавуваат. Резултатот веројатно ќе биде некомпресивна низа поими.

Калиграмот

Овој метод - претходно вработен од Гијом Аполинер, писател поврзан со кубизмот - ја хранеше дадаистичката литература. Оваа техника фаворизира случајно поставување зборови и избегнува логично поврзување на звукот. И покрај тоа што калиграмот обично се користи за разработка на ограничени цртежи или составен од букви.

Постојана важност

Иако колажите главно се поврзани со кубизам, тие исто така се дел од „наследството“ на дадаизмот. Во моментов, оваа техника овозможува комбинирање на седумте уметности во исто дело. Всушност, благодарение на ласерската технологија и 3Д принтерите, Денес е можно да се создадат колажи во три димензии со „лебдечки“ аудиовизуелни проекции.

Всушност, технологиите на Индустриската револуција 4.0 доведоа до нов универзум на креативни можности. Во секој случај, Голем дел од темелите на дадаизмот (авангарда, свежина, иновации, непочитување, влијание ...) се видливи во современите пластични уметности и на уметничките изложби на XXI век.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Интересно е да истражуваме во границите на различните уметничко-социјални движења од минатиот век. Ако добро се сеќавам, основен дел од дадаизмот беше мурал изработен од Климт за Универзитетот во Виена, каде што ги илустрираше медицината, филозофијата и јуриспруденцијата, но беше цензуриран за неговата алармантна содржина. Благодарение на овој напис, успеав да наведам неколку концепти за ова движење што не сум ги погрешил.

  -Густаво Волтман.