Господине Скруџ. Некои од нивните лица во филмовите

Божиќ без господин Скруџ не е Божиќ. Вечниот протагонист на Ц.Божиќна песна од највечните Чарлс Дикенс го има лицето што секој читател го стави на него со текот на годините. И кога дојдоа филмовите, тие му облекоа повеќе и се однесуваа кон него на многу начини. Премногу за да ги надминат сите, па ова е мојот најличен избор.

Ебенезер Скруџ

Протагонист на најпознатата божиќна приказна во литературата напишана од најпознатиот англиски романсиер од XNUMX век, Чарлс Дикенс. Публика во 1843, За две недели се продаде во 6 примероци, а сега е од безвременски класик до симбол на овие датуми. И Ебенезер Скруџ, една од најпознатите луѓе во светот.

El стар лондонски скржавец, толку себично и непријатно, ќе престане да биде по напорната ноќ на Бадник кога дух на неговиот поранешен починат партнер, Obејкоб Марли, за да ве известиме дека ќе добиете посета од три духови. Еден по еден, оној од Божиќно минато, сегашност и иднинаТие ќе ви покажат како ви бил животот, е и ќе биде ако не го промените ставот кон другите и кон себе.

Како скоро сè што напиша Дикенс, и приказната ја имаше таа порака внимание, добра волја и среќен крај. Господар во раскажување на околини и емоции, неговото создавање на Скруџ е една од најпознатите извонредна литература затоа што ја достигнува целата публика, од сите возрасти и од сите националности.

Сите имаме малку Скруџ, особено кога славиме роденден. Или можеби секој Божиќ имаме малку повеќе од него, но секогаш се помируваме со неа кога ќе ја слушнеме или видиме нејзината приказна. Y имало многу лица кои му биле позајмени актери во сите нивни форми. Ова е чисто личен избор.

Алберт Фини

Скруџ. Од 1970 г.

Можеби е една од најпознатите, можеби по тоа што е А. музичка адаптација. Произведено во Обединетото Кралство, ги собира актерите од нивото на Алек Гинис (како Jacејкоб Марли) во актерската екипа и Алберт Фини како прекрасен господин Скруџ.

Бил Мареј

Духови го напаѓаат шефот. Од 1988 г.

Несомнено ова е најпопуларниот и веќе им се придружува на генерациите. Осумдесетти години во целост. За естетиката, во нејзината многу бесплатна верзија на директен пренос за телевизија; и за нејзините толкувачи, подеднакво популарни имиња од таа деценија како на пр Бил Мареј Како бездушниот и себичен телевизиски продуцент Френк Крос, транскрипт на господин Скруџ, Карен Ален или Роберт Мичум, од голема филмска слава поканети.

Мајкл Кејн

Мапетите во Божиќна песна. Од 1992 г.

Режија од Брајан Хенсон и играни од Мајкл Кејн, Мапетите се веќе друга современа класика што опфати сè што може да се претвори во верзија.

Jackек Паланс

Поинаков Божиќ за Ебенезер. Од 1998 г.

на Канадска реткост произведени директно за телевизија што го носи Скруџ во Стариот запад. Во овој случај, излегува дека е деспот сопственик на а салон со неговото семејство и вработените. И еден ден, откако извади човек мамејќи карти, тој доби посета од духот на еден стар колега. Неколку лица како тоа на Jackек Паланс да му позајми на господин Скруџ.

Патрик Стјуард

Божиќна приказна. Од 1999 г.

Исто така за телевизија, тоа беше направено после Патрик Стјуарт, уште еден одличен на британската сцена, ќе толкува серија од покажува соло приказна во Бродвеј y Лондон.

Гај Пирс

Божиќна приказна. Од 2019 г.

Неодамнешна мини серија на Би-Би- и еден од повеќето застрашувачки што се направени. Го прилагодува Стивен Најт, креатор на Пики ролетни, што прави целосна ревизија на класичното. И секако со крај кој е далеку од оригиналот.

Гај Пирс исто така, многу помага при неговото толкување и изглед на господин Скруџ тен сенишни како гледачите што го посетуваат и околината што ја опкружува.

Ендрју Линколн

Божиќна приказна. Од 2020 г.

Театарска продукција за Олд Вик театар од Лондон кој трча Метју Варкус, тоа стои зад мјузиклите како Дух o Матилда. Ѕвездите Ендрју Линколн, што се случува од зомби на Живи мртовци квинтесенцијални Божиќни духови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Колку е одличен список на актери кои играле лут и иконски анти-Божиќен лик.
  -Густаво Волтман.

бул (точно)