Гранада Ноар: Алхамбра сака и криминалистички романи.

Гранада Ноар: Одличен датум на жанрот црно во месец септември.

Гранада Ноар: Одличен датум на жанрот црно во месец септември.

El Септември 28 започнува фестивалот Гранада Ноар, во неспоредливиот амбиент на градот Алхамбра и Албаикин. Влезот е бесплатен и состанокот ќе трае до 11 октомври.

Социјална посветеност, имиграција, африканска литература или малтретирање како тема на Литературен натпревар за млади, мали букви и од долгоочекуваната конференција дадена од Тони Хил, тие исто така ќе бидат протагонисти на Гранада Ноар 2018 година.

Сцена:

Фестивалот ќе има повеќе сцени. Со Кралска соба на Санто Доминго Како главна точка на состанокот, уште четири општини ќе бидат домаќини на фестивалски активности: Гвадахортуна, Монахил, Загра и Пинос Пуенте. Со цел да се донесат уметноста и литературата на улица, ќе се одржат повеќе настани барови, кафулиња и други агли на градот.

Повеќе сцени во Гранада ќе бидат домаќини на настани во Гранада Ноар.

Повеќе сцени во Гранада ќе бидат домаќини на настани во Гранада Ноар.

Протагонисти:

Автори на жанрот црно како што се Мебел Лозано, Јан Манук, Хуан Рамон Биедма, Хуан Болеа, Хуан Мадрид, Хавиер Маркез Санчез, Фани Бодоин, Мерцедес Суарез, Алексис Дијаз Пимиента, Алфонсо Салазар или Салвадор Алемани и уметници од други дисциплини како што се кино, театар, кабаре, музика, радио драма, гастрономија, новинарство, стрип, илустрација, кукли, импровизација и фотографија.

Награда од Гранада:

Алиша Хименез-Бартлет ќе биде почесен гостин на Гранада Ноар благодарение на наградата Гранада за нејзината книжевна кариера и, особено, за неа црна серија со Петра Деликадо во главната улога, првата шпанска жена-истражувач на жанрот.

Петра Деликадо е полициски инспектор во Барселона која злоупотребува алкохол, пуши, во својот вокабулар вклучува многу повеќе тако од вообичаено во нормален разговор, со рамни вкусови (таа е задоволна со сендвич со тортиillaа и пиво), со завидна логика и многу независна расудување. Во нејзините случаи е придружувана од заменик-инспектор Фермин Гарзон, народен и едноставен човек кој останува смирен во секоја ситуација.

Алисија Хименес-Бартлет ќе зборува за Петра Деликадо во Гранада Ноар, но таа нема да биде далеку од единствената писателка што ќе избрише на ова издание на фестивалот, полна со големи starsвезди.

Како што вели нивниот слоган „Криминалот е да го пропуштиме“

За повеќе информации, кликнете тука.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)