Ден на галициската литература. 4 галициски автори и нивните песни

Фотографија: (в) Мариола Диаз-Кано. Плажа Портомаер. Буе Јужен брег на вливот на Понтеведра.

Денес е Ден на галициската литература, но сегашните околности го одложија неговото славење како и многу други оваа година. На Вистинската академија Галега се одложи неговата вонредна пленарна седница за него 31 октомври. Во тој месец планирани акти посветен на фероланскиот интелектуалец Рикардо Карваhoо Калеро. Но, тука ќе направам а избор de поезија од 4 галициски автори: Сезар Антонио Молина, Бланка Андреу, Карлос Ороза y Мигел Д’Орс.

Цезар Антонио Молина

Од Ла Коруња, тоа е писател, преведувач, универзитетски професор, културен и политички менаџер кој беше Министер за култура entre 2007 y 2009 година.

Суфриер

Тресење
Карпи и пепел од минатото утро.
Вриената кал. Котелот. Морето.
Сонот во агонијата на ryвездените огледала,
на фрактурирани едра до раните утрински часови попладне.
Гласина за заштитени усни
не знаејќи кого да бакнувам во овој месец на збогување.
И наскоро се тресеа дождот, ветерот, град
како жито во кратерите на нашите досадни куќи.
Висока до сто метри летот на гулабот,
ранетиот свети во пепелта.
И веќе зимата се влоши со фумароли.
И зборовите придружени со врела кал
во напуштените бразди на мртви реки.
И цитаниите повторно отворени за свеќите.
И гејзерите се осветлија како фонтани во боја.
И излезот од пареата што е нацртан со итност на ноќна пошта.

Бланка Андреу

Исто така корушеса, Франциско Умбрал ја воведе во литературните кругови што ја одбележаа нејзината кариера во поезија на годините 80, за што освои неколку награди. Сопругата на Хуан Бенет, откако остана вдовица, се повлече од јавниот живот. Ова е неговата најрепрезентативна поема.

Љубов моја

Myубов моја, погледни ја мојата витриолска уста
и грлото на јонскиот хемолок,
погледнете ја скршената крилеста еребица на која и недостига дом и умира
низ пустините на мајчина душичка на Рембо,
погледнете ги дрвјата како да стегаат нерви на денот
вода што плаче со режа.

Ова е она што го гледам во рамниот час во април,
исто така во капелата на огледалото го гледам ова,
и не ми текнува на гулабите што го населуваат зборот
Александрија
ниту да му пишувате писма на поетот Рилке.

Слика на зачувување на местото на Карлос Ороза

Де Луго и опфатен со неодамна починатиот Луис Едуардо Ауте, Ороза е најискусниот автор и најдолга траекторија избрани во овој избор.

Оној што ќе ја опери песната

Ниту одобрување
ниту синтаксичката моќ
ниту глаголот без кредит
Не е ред или време што ни дава задоволство
нејзината чистота
белината или црната што ги исфрла во морето самогласките без лирска содржина

вредност без дестинација на бесконечни стапки на универзуми што се спојуваат во речен тек
пародијата е облак
за негова заслуга е подадената рака рака насочена кон пеколот

загрозена птица.

Мигел Д’Орс

De Сантијаго де Компостела, е мандат професор по шпанска литература на Универзитетот во Гранада.
Објавил некои книги за современата шпанска поезија, со посебно внимание на работи de Мануел Мачадо.

Амандињо

Сакајќи, Амандињо, дека си од Коредоира,
како се враќа вечерва, со какво магично светло,
таа дива бања и нашето шегување
гол покрај ливадата преполна со измет,
и таа твоја песна, див пријател, седумгодишен баканер
- «Ај, ај, ај, благословен е пијаницата» -,
одење по длабоките карбалеираси
прекумерна, упорна и гола.
Од тоа лето сè е изгубено
освен тој час
прекрасно заводлива.

По
останавте за вашиот свет, без календари;
Влегов во недопрениот мирис на новите книги.
Од нив произлезе патеката што - курсеви, луѓе градови -
ме доведе до ова.

И сега кога размислувам за мојот живот
и сакам да ти дадам милостина
Ги прашувам годините
што ќе стане со тебе, Амандињо, пријател на лето;
што ќе стана од мене.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.