Габриела Мистрал. 2 песни на годишнината од неговата смрт

Габриела Мистрал, најпознат чилеански поет и Нобелова награда за литература во 1945, почина ден како денес на 1957 Во Њу Јорк. Посветена не само на нејзината работа, туку и на нејзината социјална работа како дифузија на културата и за неговите борба за социјална правда и човекови права. Во негова меморија се сеќавам на две негови песни, Besos y Силна жена.

Габриела Мистрал

Su вистинско име беше Лусила де Марија дел Перпетуо Сокоро Годој Алкајага, но таа беше позната по нејзиниот псевдоним, што ја инспирираше работата на Gabriel Д’Аннуцио и Фредериќ Мистрал.

Беше рурален учител и соработува во литературни публикации и нивни први списи тие се појавија на почетокот на XNUMX век во локалните публикации. Пишувал и за списанието Елеганција, кој режираше Рубен Дарио. Исто така, тогаш е Национална поетска награда на Чиле.

Мистрал патувал низ многу земји како Мексико, САД, Швајцарија, Италија или Шпанија, каде што беше конзул на Чиле во Мадрид во раните 30-ти години на минатиот век. Тој период како амбасадор, меѓу другото, ќе ја однесе во Португалија, Франција или Бразил. Неговото дело е преведено на повеќе од 20 јазици. Некои наслови се Пустош, Читање за жени, Нежност, Сонети на смртта и други елегични песни, Тала o Лагар.

2 песни

Силна жена

Се сеќавам на твоето лице што беше фиксирано во моите денови,
жена со сино здолниште и наздравено чело,
дека во моето детство и на мојата земја на амброзија
Видов како се отвори црната бразда во огнениот април.

Тој подигна во таверната, длабока, нечистата чаша
оној што закачи син на градите на крин,
и под таа меморија, дека ти е изгорена,
семето падна од твојата рака, спокоен.

Harетва ја видов пченицата на вашиот син во јануари,
и без разбирање имав погледи вперени во тебе,
зголемен на пар, чудо и плач.

И калта на нозете сè уште ќе се бакнува
затоа што меѓу сто световници не го најдов твоето лице
И сè уште те следам во браздите во сенка со мојата песна!

***

Besos

Постојат бакнежи што тие ги изговараат сами
осудувачката loveубовна реченица,
има бакнежи што се даваат со изгледот
има бакнежи кои се даваат со меморија.

Постојат тивки бакнежи, благородни бакнежи
има енигматски бакнежи, искрени
има бакнежи кои само душите си ги даваат едни на други
Постојат бакнежи забранети, вистинити.

Постојат бакнежи што горат и болат,
има бакнежи кои ги одземаат сетилата,
има мистериозни бакнежи што останаа
илјада залутани и изгубени соништа.

Постојат проблематични бакнежи кои затвораат
клуч што никој не го дешифрира,
има бакнежи кои предизвикуваат трагедија
колку брош рози имаат лиснат лист.

Постојат бакнежи со мирис, топли бакнежи
тој пулс во интимни копнежи,
има бакнежи кои оставаат траги на усните
како поле сонце меѓу два мраз.

Постојат бакнежи кои личат на лилјани
за возвишено, наивно и за чисто,
има предавнички и кукавички бакнежи,
има проклети и лажни бакнежи.

Јуда го бакнува Исус и остава печат
во лицето на Бога, злосторството,
додека Магдалена со нејзините бакнежи
побожно ја зацврстува својата агонија.

Оттогаш во бакнежите удира
loveубов, предавство и болка,
на човечки свадби изгледаат слично
до ветерот што си игра со цвеќињата.

Постојат бакнежи кои произведуваат рафали
на огнена и луда passionубовна страст,
добро ги познаваш, тоа се моите бакнежи
измислен од мене, за твојата уста.

Лама го бакнува во отпечатена трага
носат бразди на забранета loveубов,
бурни бакнежи, диви бакнежи
што само нашите усни го вкусија.

Дали се сеќавате на првиот ...? Не може да се дефинира;
го покри лицето со живописни руменила
и во грчеви на страшна емоција,
твоите очи се исполнија со солзи.

Дали се сеќавате на тоа едно попладне во луд вишок
Те видов jeубоморен како замислуваш поплаки,
Те суспендирав во моите раце ... бакнежот вибрираше,
и што видовте после ...? Крв на усните.

Те научив да се бакнуваш: ладни бакнежи
Тие се од нетрпеливо срце на карпата,
Те научив да се бакнуваш со моите бакнежи
измислен од мене, за твојата уста.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.