Вилијам Вордсворт. Бесмртноста на неговите песни

Вилијам Вордсворт. Портрет на Бенџамин Хајдон.

Вилијам Вордсворт Роден е на 7 април 1770 година во Кокермут. Основно име на Англиски преромантизам, тој и Семјуел Колериџ се сметаат за најдобри англиски поети на романтизмот. Барем тие го започнаа движењето што беше толку раширено во Европа во XNUMX век. Денес избирам 4 негови песни да ја прослави годишнината од неговото раѓање.

Вашиот Лирски балади 

Неговата најважна работа е ова. Оригиналниот наслов беше Лирски балади, со некои други песни. И тоа е колекција на песни објавено во 1798 година заедно со неговиот пријател Семјуел Тејлор Колериџ.

Поделен во два тома, содржи некои од текстовите најважно од неговото производство. На првото издание беа четири песни необјавено од Колериџ. Едно од нив е неговото најдобро познато дело: Старата морнарска песна. Тоа беше, по потекло и во суштина, камен-темелник во тоа романтизам оној што дал излез. Неговиот успех не беше многу во тие принципи, но последователното влијание ќе беше одлучувачко и влијателно.

Тоа се четири песни избран од неговата обемна работа: Ода на бесмртноста, Таа беше дух на воодушевување, Изненаден од радоста, и еден од неговите Песни на Луси.

Ода на бесмртноста

Иако сјајот тоа
некогаш беше толку светла
денес биди засекогаш скриен од моите очи.

Иако моите очи повеќе не
можеш ли да го видиш тој чист блиц
Тоа во мојата младост ме зачуди

Иако ништо не може да стори
вратете го часот на сјај во тревата,
на славата во цвеќињата,
не смееме да тагуваме
зошто убавината секогаш опстојува во меморијата ...

Во тоа прво
симпатија дека има
еднаш
тоа ќе биде засекогаш
во утешителните мисли
што изникна од човечко страдање,
и во верата што гледа низ
смрт.

Благодарение на човечкото срце,
според кое живееме,
благодарение на нивната нежност, нивната
радости и нивните стравови, најскромниот цвет кога ќе цвета,
може да ми инспирираат идеи што често
тие покажуваат премногу длабоки
за солзи.

Таа беше дух на воодушевување

Таа беше дух на воодушевување
кога првпат ја видов,
пред моите очи да светат:
испратена симпатична привидение;
да украси еден момент;
Неговите очи беа како самрачни starsвезди
И од зајдисонцето исто така и неговата темна коса.
Но, остатокот од неа
дојде од пролетта и нејзината радосна зора;
танцувачка форма, сјајна слика
да малтретира, да зачудува и да демне.
Погледна ја погледнав: дух
Но и жена!
Лесни и етерични нивните движења во домот,
И неговиот чекор беше чекор на девствената слобода;
Лик во кој размислувале
слатки спомени, и ветувања исто така;
за дневна храна да се биде,
за минливи болки, едноставни измами,
пофалби, прекор, loveубов, бакнежи, солзи, насмевки.
Сега гледам со спокојни очи
истиот пулс на машината;
суштество кое дише медитиран воздух,
аџија помеѓу животот и смртта,
цврста причина, умерена волја,
трпеливост, предвидливост, сила и умешност.
Совршена жена
благородно планира да предупреди,
да утеши, и да нареди.
И уште дух што свети
со некоја ангелска светлина.

Изненаден од радоста

Изненаден од радост, нетрпелив како ветрот,
Се свртев за да започнам со враќањето.
И со кого, освен тебе,
закопан длабоко во тивкиот гроб,
на тоа место што ниту една перипетичност не може да ја наруши?
Loveубов, верна loveубов, во мојот ум те потсети,
Но, како можев да те заборавам Преку која моќ,
дури и во најмала поделба на час,
тој ме измами, ме направи слеп, до мојата најголема загуба!
Тоа беше најлошата болка што некогаш ја носеше тагата,
Освен една, само една, кога се чувствував уништено
знаејќи дека нерамномерното богатство на моето срце веќе не постои;
дека ниту сегашното време, ниту неродените години,
би можел да го врати на виделина тоа небесно лице.

Песни на Луси

Чудни изливи на страст што ги познавам

Избувнувања на страста што ги познавам:
и ќе се осмелам да го кажам тоа,
но само во увото на lубовникот,
што еднаш ми се случи.

Кога ме сакаше, таа перципираше секој ден
свежа како розата во јуни.
Кон неговата куќа ги насочив моите чекори,
под месечината ноќ.

Јас ги насочив очите кон Месечината,
преку целата ширина на ливадата;
Со брз чекор ми се приближи коњот
покрај тие патишта што ми се драги.

И сега дојдовме во градината;
И додека се искачувавме по ридот
Месечината тонеше во лулката на Луси;
Се приближи, а уште поблиску.

Во еден од тие слатки соништа заспав
Благородна услуга на theубезната природа!
И во меѓувреме очите ми останаа
над падната месечина.

Коњот ми помина; шлем на шлем
забрзано и никогаш не запрено:
кога беше ставен под покривот на куќата
веднаш, лунарниот сјај се затемни.

Кои благодарници и каприциозни мисли ќе поминат
од главата на aубовник!
О Боже! Реков и плачев
Да беше Луси мртва!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Природа dijo

  Еј.
  Кој е преведувач на овие песни на шпански?

  Благодарам