Бура

Бура на уметноста.

Бура на уметноста.

Бура е драма за театарот во пет чина, компонирана во стихови и проза од познатиот англиски драматург Вилијам Шекспир. Напишано е и премиерно е прикажано во 1611 година. Свеченото претставување на делото се одржа во Палатата на Вајтхол, пред англискиот крал Jamesејмс Први, и беше задолжено за театарската компанија „Кингс ман“. Со текот на годините е презентиран безброј пати и преведен на разни јазици и е меѓу 10-те најдобри книги за loversубителите на морето.

Се смета, заедно со Хамлет, едно од најгустите дела на неговиот автор. Неговите ликови, дијалози и ситуации имаа повеќе читања од критичари. Се занимава со теми како што се амбиција, предавство, одмазда и откуп, во рамките на опкружувањето кое ги меша натприродното со земното. Главниот лик на Бура, волшебникот Просперо, ја затвора претставата со запаметен монолог, што стана една од најцитираните фрази на Шекспир низ вековите: „Ние сме создадени од иста материја како и соништата. Нашиот мал свет е опкружен со соништа “.

Собрани е авторот

Вилијам Шекспир беше англиски драмски писател, поет и актер, роден во 1564 година во Стратфорд Авон. Тој се смета за најважен автор на сите времиња на англиски јазик.

Тој беше син на трговец и наследничка на земјопоседник, што му даваше добра социјална позиција уште од неговото раѓање, иако без благородни титули. Се претпоставува дека студирал во Граматичката школа Стратфорд, каде што би научил напреден латински и англиски јазик и ќе го развива својот познат вкус за читање класични и егзотични текстови.

Во текот на 1590-тите се населил во Лондон, каде Тој беше дел од театарската компанија „Лорд Чембрлен“ за мажи како актер и драматург. Подоцна, за време на владеењето на Jamesејмс Први, беше преименувано во Кинезите.

Напишал бројни драми, комедии и трагедии што биле изведувани на пет континенти низ вековите. Неговите претстави и песни инспирираа уметници од сите дисциплини во различно време. Напишал Бура како едно од делата на неговата зрелост, во 1611 г.

Вилијам Шекспир Починал во неговиот роден град во 1616 година.

Остров среде земен и натприроден

Настаните што се поврзани се случуваат на пуст остров на кој насилно пристигнуваат ликовите: Антонио, војводата од Милано; Алонсо, крал на Неапол; Принцот Фердинанд и неколку придружници и слуги.

Бродоломот што ги доведе до таква ситуација не беше резултат на случајност, туку беше последица на бурата што ја испушти Ариел, силф под наредба на волшебникот Просперо, кој живее на островот. Наскоро на гледачот му е откриено дека Просперо е вистински наследник на Војводството Милано и дека неговиот брат Антонио со предавство го испратил да умре во брод со својата ќерка Миранда години пред тоа. Во својот егзил, Просперо ја научил магичната уметност и ги контролирал суштествата што го населувале пустиот остров: Ариел и Калибан.

Шекспирова фраза.

Шекспирова фраза.

Тие коегзистираат вака, во Бура, политичари и ликови од реалниот свет со натприродни субјекти и магија. Среде двата света е главниот јунак, кој некогаш бил војвода, во поголемиот дел од претставата е одмазднички волшебник и на крајот ги напушта своите магични книги за да се врати во Милано.

По пристигнувањето на кралот Алонсо, Антонио и останатите морнари на островот, Просперо и неговите натприродни слуги заговор да ги исплашат и да ги држат во раце., со што се комплетираше одмаздата на магионичарот за она што Антонио го правеше во минатото. Илузиите и волшебствата се централен дел од работата.

Прочка и откуп како последна порака

Во неочекуван пресврт кон крајот на претставата, Просперо им простува на своите непријатели, ги остава книгите за магии зад себе и одлучува да се врати во Милано и да го продолжи својот поранешен живот.. Сето ова се случува благодарение на за infубеноста на Миранда и принцот Фернандо, кои се сретнале случајно од невремето и решиле да се омажат.

Loveубовта завршува победничка и Просперо се враќа на својата хуманост. Овој крај се спротивставува на темнината и напнатоста на претставата, кој исто така има смешни ситуации за време на неговиот развој.

Различни упатувања на настани од неговото време

За многу научници, фактите за Бура Тие се делумно инспирирани од приказната за Georgeорџ Сомерс. Ова бил познат адмирал во британската кралска морнарица кој преживеал откако бил заробен со својот екипаж среде бура покрај брегот на Бермудските острови во 1609 година.

Исто така, се тврди дека е алузија на освојувачките патувања на Новиот свет, територија за која се натпреваруваа британската и шпанската круна. За многу Европејци од тоа време, Америка беше земја на непознатото, натприродното и чудовиштата.

Има многу шпекулации за односот помеѓу Просперо и Калибан, суетно и примитивно суштество што волшебникот го поднесува и го става на негова служба. Според многу читатели и критичари, тој ја претставува врската помеѓу колонизаторот и колонизираните домородци на Америка.

Карактерите

Просперитетна

Тој е легитимен војвода од Милано, кого неговиот брат Антонио го испрати на брод без цел да остане во војводството. На островот станува моќен волшебник и ја подготвува својата одмазда. На крајот од претставата, тој решава да го прости предавството и да се врати во својата татковина. Неговата последна сологија и епилогот (во кој тој веќе не си ја доверува магијата за возвратното патување) претставуваат две од врвни и најзапаметени текстови од драмата на Шекспир.

Miranda

Таа е младата и сонувана ќерка на Просперо. Набргу по пристигнувањето на островот, Калибан се обидува да ја силува, па Просперо одлучи од сега да се однесува кон него остро. Таа се вубува во Фернандо, синот на кралот, и сака да се омажи за него.

Уметноста на Миранда во „Бура“.

Уметноста на Миранда во „Бура“.

Калибан

Тој е син на вештерка и демон. Тој претставува примитивен и висцерален дел од човечкото суштество. За време на развојот на заговорот, тој се обидува да убеди слуга на бродоломите да го убие Просперо, покажувајќи го на тој начин неговиот импулсивен и непостојан карактер.

Калибан е спомнат или инспириран од други ликови во признати подоцнежни литературни дела. За него се алудира во познатиот пролог на Сликата на Доријан Грејод Оскар Вајлд, како и во Одисеј од Jamesејмс oyојс, меѓу другите.

Ариел

Тој е пандан на Калибан, бидејќи претставува највисок и најнеопиплив од човечкото суштество. Livedивееше заклучен од мајката на Калибан, вештерката Сикоракс, сè додека Просперо не го спаси, па му вети верност на волшебникот во надеж дека еден ден ќе ја врати својата слобода. Тоа е суштество од воздух, кое има повеќе магични сили и може да ги контролира ветровите.

Ентони

Тој е сегашен војвода од Милано за наводната смрт на Просперо. За време на неговиот престој на островот, тој се обидува да создаде интриги помеѓу кралот Алонсо и неговиот брат, Себастијан. Тоа е предавничко и амбициозно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.