Британските книжарници може да имаат потешкотии доколку Велика Британија ја напушти ЕУ

Водните камења

Како што многумина од вас знаат, наскоро во Велика Британија ќе се одржи референдум за да се праша дали Велика Британија треба да ја напушти ЕУ или не. Овој референдум е важен затоа што ќе влијае на економијата на земјата, како и на нејзината влада, но ќе влијае и на другите пазари или бизниси, како што се книжарниците.

Доволно чудно, и британските книжарници би бил во опасност доколку Велика Британија ја напушти Европската унија. Така го изразил тој Извршен директор на Waterstones, најпознатиот ланец книжарници на британските острови.

Како и многу други сектори, менаџерите на Waterstones испратија писмо до своите вработени во кое се вели дека ако Велика Британија ја напушти ЕУ, книжарниците и ќе им биде тешко, мора да отпуштаат персонал и да ги намалат драстично трошоците. Според проценките на Вотерстоунс, сите она што беше заработено во последниве години ќе треба да се искористи како фонд за итни случаи во тој случај.

Британските книжарници можеа да забележат кратења доколку Велика Британија се оддели од ЕУ

Можеби менаџерите на Waterstones се во право затоа што Европската унија значеше проширување на пазарите за сите нејзини земји, но навистина се сомневам дека ваквиот резултат на референдумот навистина може да влијае на британските книжарници до тој степен да мора да затворат зделки. Да, тоа ќе влијае, како и на сите деловни активности, но нема да биде негативно, но може да биде позитивно, бидејќи од една страна Велика Британија може воспоставете ДДВ што би сакале да го книжат и книги. Тие исто така може да ја поевтинат валутата за да биде поевтин извозот, како и увозот.

Мислам дека доколку некои компании како Waterstones би можеле да бидат загрозени од промената, но јас верувам во тоа Ова писмо има за цел да собере гласови кај вработените во WaterstonesДури и да е така, само во случај да треба да бидеме будни во наредните недели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)