Бош Одлична адаптација на романите на Мајкл Конели

Мајкл Конели. Твитер профил.

Бош е наслов на телевизиската серија што опфаќа романи напишани од Северна Америка Мајкл Конели. Theвездите на детективот од полицискиот оддел во Лос Анџелес Хари Бош и тие се веќе 23, последниот Ноќен оган. Су адаптација до малиот екран, од 6 сезони y 10 поглавја секој, најдобро е што може да се види токму сега, без разлика дали сте читател или гледач. Ова е мое преглед затоа што тоа беше мојата серија на годината.

Бош - Романите

Мајкл Конели Тој спаѓа во групата на великани од современиот жанр на Северна Америка Негро. Periodista и уредник на настани Неколку години работел за Лос Анџелес Тајмс и творел Хиеронимус „Хари“ Бош во 1992 година во Црното ехо (која ја доби наградата „Едгар“). Оттогаш Хари е еден од најпознатите, најследените и воодушевуваните ликови.

Јас не ги прочитав тие 23 романи, но имам прочитано и некои меѓу нив Мои фаворити тие се Град од коски y Девет змејови.

 • Кој е Хари Бош?

Во книгите Хари Бош е ветеран на војната од Виетнам, син на А. проститутка кој бил убиен како дете и чиј случај бр тоа беше решени. Тој израснал во сиропиталиште и живее обележан со тој факт, неговото искуство во војната и неговата работа како а детектив за убиства прво, а потоа од единицата за отворени случаи на ДПЛАво Холивудска полициска станица.

Бош е тој полицаец сериозно, можеби грубо понекогаш но чест целосно, и со неговиот посебен начин на соочување и решавање на неговите случаи. Многу педантен на работа, се превртува во секој случајМалку по малку, тој ги влече конците што ги наоѓа, и одлучно и без да ги пушти кога ќе открие дека се точни. Тоа е еден од оние што се подобро да се има како пријател отколку како непријател. И дури и ако изгледа дека не крева прст кога некој сака да се соочи со него, подобро е да не му го свртите грбот.

Хобист џезима ќерка Меди, од кои го дели старателството со неговото Поранешна сопруга Елинор. Исто така има и полубрат од татковата страна, Мики халер, што работи како abogado бранител и кој глуми друга сага на наслови.

И во романите и во сериите, личен живот Хари и неговите односи со жени се фер и минимални, што не го намалува интересот за приказни. Ако се нивните односи со нивните врсници и шефови се важниТие знаат како ги троши (Хари го напушта ЛАПД по повод и тие го поднесуваат повеќе од еднаш), но тие секогаш го поддржуваат.

 • На титули што ја сочинуваат сагата се:
 1. Црното ехо. 
 2. Црн мраз. 
 3. Бетонската русокоса. 
 4. Последниот којот. 
 5. Премин во рајот. 
 6. Летот на ангелот. 
 7. Потемна од ноќта. 
 8. Град од коски. 
 9. Изгубена светлина. 
 10. Крстови на злото.
 11. Последен ресурс. 
 12. Ехо парк. 
 13. Опсерваторијата. 
 14. Девет змејови. 
 15. Надолнина 
 16. Црната кутија. 
 17. Запалената просторија. 
 18. Во другата страна. 
 19. Темната страна на збогум. 
 20. Двете лица на вистината. 
 21. Света ноќ. 
 22. Ноќна сесија. 
 23. Ноќен оган.

Бош - Серија

Таа е произведена од Амазон и меѓу производители извршни директори се обајцата Мајкл Конели - Кој потпишува неколку поглавја како сценарист - како Тит Веливер, што го оживува Бош. И тоа не прилагодува еден случај по сезона, туку повеќе измешајте неколку рамки преземено од книгите. На пример, во Сезона 1 извади го материјалот од Бетонската русокоса, Град од коски y Ехо парк.

Секој се состои од 10 епизоди во кои се развиваат различните случаи полека но сигурно, без остри пресврти на скриптата или трикови. Успехот е што тој го прави тоа со фер темпо, наизменично помеѓу тоа работа полицијата испраќање, На бркања и пукања, заседи и прецизни резолуции и исто така со возбуда на крајот на секоја сезона.

Една од разликите со романи е дека тие го претставуваат Хари како ветеран на прва заливска војна, да се направи посовремен со денешницата. И сигурно за најчистите на ликот, Физика на Велјвер Тоа не е од литературниот Хари, како што често се случува.

Сепак, за гледачот без референци, или кој прв ќе му пристапи преку серијата, ќе најде совршен негов состав хиератизам и цврстина во толкувањето и сликата на Веливер. Како и со остатокот од екипата.

Лиење

Вреди да се потенцираат два карактери, да речеме без месо и коска:

 • огромното Лос Анџелес, најфинематскиот град во светот и ексклузивен и опсесивен амбиент за уште многу автори (читај Jamesејмс елори) Со своето иконско градско собрание, ридови, улици и простории, да не зборуваме за тоа еспектакуларен Casa каде што живее Бош, тој изгледа истовремено и најдобро и најтемно лице.
 • И Холивудска полициска станицачиј реални зависности тие се домаќини на снимањето на сериите и обезбедуваат близина до највистинитата огледална полициска работа.

Што се однесува до самата екипа, тука е величествена работа Тит Веливер, актер се бореше во многу филмови и серии (Изгубени, Синови на анархијата, Баласт…) Тој веќе го заслужи тоа главна улога на признание и брилијантност за неговата долга историја како луксузно средно училиште.

Тие го покриваат, со иста сериозност и добра работа, Jamејми Хектор, како ваш партнер детектив jери Едгар; Медисон Линц како Меди Бошили Сара Кларк како Елинор Виш.

Посебно се споменува тој пар кој е контрапункт и скоро душата на Одделот: детективите Johnонсон и Мур или Барел y Гајба, како што се познати (Трој Еванс и Грегори Скот Каминс), кои се пред пензија, но сепак даваат голема игра.

И газдите: поручник Грејс заготовки (Ејми акино), кој е секогаш со своите подредени на тврдите и зрелите; Y Началникот Ирвин Ирвинг (Ленс Редик), кој исто така има свои посебни методи за одржување на редот.

Зошто да го видам

Затоа што ако сте аматер до жанрот и гледајте полициски серии од лулката, Бош Тоа е во најдобрата традиција од најкласичните. Со еден допир на Тажна песна од ридската улица за најсталгичните, нивните зачнување y фактура и визуелни и солвентност на актерите, скрипти y дијалози инцизивни и прецизни (многу посилни во оригиналната верзија) се одлично.

За најмногу вулгарен, можеби тие можат малку да се изгубат за да ги следат пресечните парцели, но и покрај тоа, едноставно ужива во дестилирање на квалитет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)