Боречки клуб на Чак Палахинук

Уште од филмот Борбен клуб

Три години пред премиерата на филмот во кој глуми Бред Пит, во продавниците пристигна книгата што ќе инспирира еден од најпознатите иконски филмови во последните неколку години. Замислен како критика на конзумеризмот, Боречки клуб на Чак Палахинук Тоа е суштинска книга за да го разбереме светот денес и нас самите. Дури и ако тоа е на некој вознемирувачки начин.

Содржина на Fight Club

Насловна книга за борба против клубот

Борбениот клуб започнува со рефлексија на безимен протагонист претворен раскажувач. Лик кој работи во автомобилска компанија и чиј живот се заснова целосно на потрошувачка. Всушност, нараторот живее опседнат со мебелот, облеката и другите материјални предмети во неговиот живот, што додавајќи им на неговите постојани патувања за работа, завршуваат да го потопат хронична несоница.

Откако присуствувавте на различни групни терапии кај мажи со карцином на тестис - сослушување на сведочењето на луѓе кои се во многу полоша ситуација од вашата ви овозможува да спиете подобро - ја запознава Марла, енигматична жена која го поврзува со Тајлер Дурден, повеќевработен уметник, тотално спротивен од главниот јунак. По состанокот, Тајлер ве поканува да учествувате во Боречки клуб, центар за „терапија“ дефиниран со 8 правила:

 1. Да не зборуваме за борбениот клуб.
 2. Ниту еден член нека зборува за борбениот клуб.
 3. Ако некој каже доволно, се фалцува или се онесвести, борбата е завршена.
 4. Само двајца мажи се борат.
 5. Onlyе има само една борба истовремено.
 6. Без кошули, без чевли.
 7. Борбите ќе траат се додека трае.
 8. Ако ова му е прва вечер во борбениот клуб, мора да се борите.

Сепак, „борбениот клуб“ на крајот ќе стане преамбула на иницијативата основана од Тајлер и раскажувачот: секта составена од армија што ја соборува западната цивилизација како што го знаеме. Наречен Проект осакатување, ова е составено од следниве закони:

 1. Не поставени прашања.
 2. Не поставени прашања.
 3. Нема изговори.
 4. Не лажеш.
 5. Мора да му верувате на Тајлер.

Целосно интегриран, нараторот протагонист станува строг поддржувач на Тајлер без да знае дека, бидејќи тој беше потопен во овие нови промени, неговата личност целосно се промени.

Карактери на борбениот клуб

Бред Пит во Борбен клуб

 • Нараторот: Едноставниот факт дека главниот јунак е претставен како безимен дечко му овозможува на читателот да се идентификува со лик од секој ден, толку блиску до нас самите. Погодени од хронична несоница, главниот јунак почнува да присуствува на терапии за болни мажи, бидејќи слушањето на нивните сведоштва му дозволува да плаче и да се чувствува послободно. По запознавањето со Марла, а особено со Тајлер, нејзиниот живот ќе биде целосно променет со ставање настрана нејзината опсесија со конзумеризам и, во крајна линија, современото западно општество да се сврти против неа.
 • Тајлер Durden: Нихилистички и примитивен, Тајлер е лик кој има голема омраза кон модерната цивилизација. Повеќе вработен, тој работи во различни занимања што му овозможуваат да биде ко-основач на Fight Club, увертира на Project Mayhem, организација што целосно ја ослободува омразата на Тајлер кон општеството, претворајќи го во антихерој, особено кон крајот на роман
 • Марла Сингер: Protенскиот протагонист на романот е задолжен за запознавање на Раскажувачот со Тајлер, со кого одржува а врска. Иако не ужива во важноста на двајцата протагонисти, Марла е суштински лик, бидејќи нејзината врска со двајцата дефинира голем дел од нејзините одлуки и развојот на делото.
 • Роберт „Боб“ Полсон: Овој лик е човек, поранешен бодибилдер, кого Раскажувачот го среќава во првата групна терапија за рак на тестисите. Употребата на стероиди му донесе карцином, во исто време што го натера да зема инјекции на тестостерон, што предизвика хормонална нерамнотежа. И покрај неговото срамежливо воведување, ликот станува од голема важност откако умре во мисија за „Проект Мејхем“ што предизвикува конфронтација помеѓу Нараторот и Тајлер.

Борбен клуб: Добар филм, најдобра книга

Чак Паланахк

Како раскажувачот, Чак Палахинук работел во автомобилска компанија кога го напишал романот, поточно за компанија за камиони. Зад одбивање на првиот роман „Невидливи чудовишта“Од уредниците кои сметаа дека тоа е премногу вознемирувачко, Палахинук прошири едно поглавје во антологијата на кратки раскази, наречено „Извршување на среќата“, што ќе резултира во Клуб на борби.

Откако беше испратен до издавачите кои сметаа дека е вознемирувачки дури и за нив самите (целта на Палаханук), романот конечно беше објавен во 1996 година.

Иако многу фанови сè уште го бараат тоа од Палаханук потеклото на овој „борбен клуб“ и неговата локација, авторот во повеќе наврати изјавил дека овој изум доаѓа од борбите меѓу момчињата за време на летните кампови од неговото детство. Овој факт, додаден на волонтерска работа, во која тој беше посветен на пренесување на неизлечиво болни пациенти во болницата, ќе резултира во збир на стории што претпоставуваат одраз на сегашниот свет и промена на моделот во модерната машкост.

По објавувањето, романот станал критички и продажен успех, привлекувајќи го вниманието на разни холивудски продуценти заинтересирани за адаптирајте ја книгата на големото платно. По неколку преговори, конечно Дејвид Финчер би ја водел адаптацијата со Бред Пит, Едвард Нортон и Хелена Бонам Картер во улогите на Тајлер, Наратор и Марла, соодветно.

И покрај тоа што стигна до број 1 на американскиот бокс-офис за време на неговиот викенд на отворање во јуни 1999 година, филмот не постигна непосреден успех. Вината беше во погрешна промотивна кампања која се фокусираше на голи гради Бред Пит и важноста на борбите меѓу мажите во еден клуб ја засени повеќе филозофската смисла на самата приказна.

Сепак, и покрај слабите првични бројки, времето заврши со препознавање на Ел клуб де ла луча како а култен филм, критичарите и јавноста го сметаат за еден од највлијателните филмови во последните 20 години не само за неговиот кинематографски квалитет, туку и за моќната порака.

Филм што наведе повеќе од еден гледач да спаси книга еднаква, или дури и подобра, од филмот што ја претвори во масовна појава.

Дали прочитавте Боречки клуб на Чак Палахинук?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.