Боб Дилан, нова Нобелова награда за литература

Боб-Дилан-Нобелова награда за литература

Никанор Пара Тој веќе го предвиде тоа во 2000 година. Тој рече дека пејачот Боб Дилан ја заслужува Нобеловата награда за литература само за овие три реда:

„Татко ми е во фабрика и нема чевли

мајка ми е во уличката и бара храна

и јас сум во кујната со блуз од камен палец ».

Она што ќе се преведе на шпански јазик, би било следново:

„Татко ми е во фабрика и нема чевли

мајка ми е во уличката и бара храна

Јас сум во кујната, со блузот на гробиштата ».

Без разлика дали се чини претерано или не, работата е во тоа што тој беше во право во својата прогноза, бидејќи од денес, Боб Дилан е новата Нобелова награда за литература. И тоа е нешто ново, бидејќи за прв пат нема да мораме да ги посетуваме библиотеките или книжарниците во потрага по неговото дело, туку внимателно и парсивно слушајте ги текстовите на песните од авторот.

Su дрзок реализам, неговата поетска музикалност и автентичноста на неговите текстови, го натераа Боб Дилан да добие награда за која со години беше „смешен кандидат“. Смешно затоа што и покрај тоа што од година во година го звучеше неговото име за да добие таква награда, како со вечниот Мураками кои секогаш се во базените, тоа беше ризичен облог, особено за најскептиците. Како може музичар чие единствено прозно дело беше неуспешно неуспех некогаш да биде добитник на Нобелова награда за литература? Па тоа се случи!

Според фондацијата, тој е награден „за создавање нов поетски израз во рамките на големата американска традиција на песна“.

Настрана причини, да ги оставиме нивните песни да зборуваат и потоа да процениме дали го заслужуваат тоа или не ...

Рано едно утро сонцето сјаеше
Лежев во кревет
Се прашувам дали би го сменила сето тоа
Ако косата уште и беше црвена
Нејзините луѓе тие го кажаа нашиот живот заедно
Секако ќе беше груб
Никогаш не го сакале домашниот фустан на Мама
Банкарската книга на Папа не беше доволно голема
И јас стоев крај патот
Дожд паѓа на чевлите
Упатување кон источниот брег
Господ знае дека платив некои такси за да поминат
Заплеткано во сино.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   РИКАРД dijo

    VIVA LA POLÉMICA едни се среќни, а други не се сигурни дека пигталот е еден од нив

бул (точно)