Едуардо Мендоза: Биографија и најдобри книги

Биографија и најдобри книги на Едуардо Мендоза

Добитник на наградата „Планета“ во 2010 година и на наградата „Сервантес“ во 2016 година, Едуардо Мендоза е еден од големи шпански писатели на нашето време. Директен и спонтан, стилот се храни од архаизми кои ги истражуваат најраспространетите нијанси на нашиот сопствен јазик, честопати придружувајќи ги приказните за маргинални ликови во неразбран свет или, поточно, шпанска земја гледана од различни перспективи. Ние се потопуваме во биографија и најдобри книги на Едуардо Мендоза. Дали доаѓаш?

Биографија на Едуардо Мендоза

Едуардо Мендоза

Роден во Барселона на 11 јануари 1943 година, Едуардо Мендоза е син на обвинителот, Едуардо Мендоза Ариас-Карвахал и домаќинка Кристина Гарига Алемани, која пак беше сестра на историчарот Рамон Гарига Алемани. Откако студирал на разни верски училишта, дипломирал Правен факултет на автономниот универзитет во Барселона во 1965 година, а потоа патувал низ Европа, во тоа време добил стипендија за студирање на социологија во Лондон, проследена со работа како консултант некое време во Шпанија се додека во 1973 година не се појави можност да се практикуваат како Преведувач на ООН во САД.

Би било во оваа земја од која ќе објавувам неговиот прв и најиконски роман „Вистината за аферата Саволта“, многумина го сметаа за визионерско дело, бидејќи тоа беше првото што покажа знаци на политичка транзиција што ќе се потврди неколку месеци подоцна со смртта на Франко. Дебитантска функција се претвори во бестселер што ја потврди способноста на авторот да ја изрази шпанската реалност од друга призма и перспектива, поточно онаа на еден град во Барселона претворена во платно за повеќето од неговите дела. Овој роман го заработи Награда за критичари во 1976.

Три години подоцна, објавувањето на Мистеријата на прогонуваната крипта, комбинација на пародија и готски роман, го продолжи успехот на неговиот претходен роман да започне нова сага: оној на безимениот детектив кој исто така ќе глуми во три два тома, „Маслиновиот лавиринт“ (1982), „Авантурата на дамите“ Тоалет (2001) и заплеткување на торбата и животот (2012).

По враќањето во Шпанија во 1983 година, Мендоза продолжи да работи како преведувач и во неговата родна Барселона и во други градови како Виена или Geneенева. Дело што тој секогаш го комбинирал со објавување на неговите дела, битие Градот чудо, лансиран во 1986 година, оној што се смета за негово ремек-дело или theубопитен Нема вести од гурб, сторија објавена на рати во Ел Паис по повод доаѓањето на вонземјанин во Барселона за неколку месеци пред Олимписките игри во 1992 година.

Во 1995 година започна да предава на Универзитетот Помпеу Фабра, во Барселона, комбинирајќи ја својата активност со пишување и експериментирање со други жанрови како што се расказот, есејот или дури и театарот. Сето тоа зрачи со иронија и сарказам што мацерира непогрешлива библиографија и тотално препознатлив стил.

Покрај споменатата награда за критичари, Мендоза има освоено и награди како на пр Наградата Кафка, Наградите Медичи, Наградата Еле Магазин, Наградата на Фондацијата Хозе Мануел Лара, Наградата Сервантес или Наградата Планета, што го доби под псевдонимот Рикардо Медина со неговиот роман Рижа де гато. Мадрид 1976 година.

Плоден и активен, последното издание на Мендоза е „Лас барбас дел пропета“, преглед на разни пасуси од Библијата.

Најдобри книги од Едуардо Мендоза

Вистината за случајот Саволта

Вистината за случајот Саволта

Првото дело на Мендоза беше објавено додека тој живееше во Соединетите држави, револуционизирајќи ја шпанската културна и социјална панорама како комплексна. И покрај титулата Војниците на Каталонија, титула со вето на диктатурата Франко, новото име не беше проблем при големо влијание. Главниот јунак, Хавиер Миранда, е млад човек од Ваolidадолид, кој замина во Барселона да бара работа во 1918 година, проблематично време во Барселона поради бунтот на пролетерските класи и контранападот на буржоазијата преку насилниците. Книгата беше објавена неколку месеци пред смртта на Франко, освојувајќи ја наградата за критичари една година подоцна.

Дали сакате да прочитате Вистината за случајот Саволта?

Мистеријата на прогонуваната крипта

Мистеријата на прогонуваната крипта

Првиот дел од анонимната детективска серија беше објавен во 1979 година по времето кога самиот Мендоза реши да помине време далеку од Шпанија за да се „забавува“ пишувајќи. Ова е како овој хоџ готски и црн роман во кој комесарот Флорес, кој истражува исчезнување на девојче од лазаристички мајки, завршува со помош на криминалец со малку светла, кој е затворен во затвор веќе пет години. Прв наслов во сагата од четири романи објавени до 2012 година.

Прочитавте Мистеријата на прогонуваната крипта?

Нема вести од гурб

Нема вести од гурб

Еден од Најпознати романи на Мендоза и една од оние што најдобро се појави во популарната култура е оваа curубопитна приказна објавена од написи во Ел Паис и поставени во деновите пред Олимписките игри во Барселона. Приказна што ја раскажува протагонистот на вонземјанин кој пристигнал од друга планета во потрага по Гурб, друг вонземјанец камуфлиран во Барселона под телото на Марта Санчез. Совршен изговор за патување низ таа надреална и живописна Шпанија низ различни места и познати личности од времето и просторот.

Не пропуштајте Нема вести од гурб.

Градот чудо

Градот чудо

Објавено во 1986 година и веднаш претворено во едно од ремек-дела на Едуардо Мендоза, Градот чудо Таа е поставена во градот Барселона помеѓу патеката Универзална изложба одржана во 1888 и 1829 година. Периодот во кој се развил Онофре Вувила, скромен млад човек кој ги претставува оние пониски класи на градот помеѓу анархистичката пропаганда и продажбата на раст на косата што, откако ги искористи своите лукавства и недостаток на скрупули, тој стана еден од најбогатите луѓе во Шпанија. Радиографија на ерата прилагодена од Марио Ками на големото платно во 1999 година.

Мачка борба. Мадрид 1936 година.

Борба со мачки Мадрид 1936 година

Работата што ја крена Мендоза како добитник на наградата „Планета“ во 2010 година Сместено е во Мадрид во зората на Граѓанската војна, сцена во која се развива Англичанецот Ентони Вајтлендс, кој пристигнува да ја дешифрира вредноста на сликата што му припаѓа на Примо де Ривера и тоа може да го смени текот на најголемата војна на нашата земја земја во текот на XNUMX век. Како комедија како последица на трагедијата, авторот обезбедува солидно дело, потполно достојно за негова пофалба.

Прочитајте Мачка борба?

Кои се според вас најдобри книги од Примо де Ривера?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.