Биографија и дела на Сезар Валехо

Слика на писателот Сезар Валехо.

Цезар Валехо.

Цезар Валехо (1892-1938) бил перуански романсиер, есеист, раскажувач и поет. Тој се истакна за постигнување голема слава во секој развиен литературен жанр. Неговата кариера во модернизмот остави трага и неговата стихозбирка Црните предвесници е недвосмислен доказ за тоа

Авангардата е озлогласена и по Поетско творештво на Ваleехо. Неговото ракување со јазикот, покрај богатството на ресурси при пишувањето, му дало привилегирана позиција меѓу авторите од тоа време. Волфрам Тоа е едно од неговите најрепрезентативни парчиња.

Биографија

Раѓање и семејство

Сантијаго де Шуко го виде родениот поет. Тој дојде на светот на 16 март во 1892. Неговото семејство беше Мецито, автохтоно и шпанско. Неговата околина се управуваше меѓу длабоко вкоренетите обичаи, а искрената работа беше пример за ден за ден. Франциско де Паула Ваleехо Бенитез беше неговиот татко, неопходна фигура во воспитувањето. Неговата мајка беше Марија де лос Сантос Мендоза, која се обиде да го води според католичката вера. Писателот имаше 10 браќа и сестри, тој беше најмладиот.

Образование во Валехо

271 Училишен центар во Сантијаго де Чуко беше местото каде Ваleехо го започна својот тренинг. Дотогаш се сметаше дека момчето ќе биде свештеник. Во 1905 година, Цезар влегол во Колегио Националниот Сан Николас во Хуамачуко. Таму посетувал часови до 1909 година.

И покрај инсистирањето на семејството Ва Valехо да биде религиозен, на 18-годишна возраст влезе во Националниот универзитет во Трухило. Таму ги започнал студиите за писма. Сепак, недостатокот на приход во неговиот дом ги комплицирал работите, па писателот морал да ги прекине студиите. После тоа сопнување, Цезар реши да проба да студира медицина. Сепак, за кратко време тој се откажа. И покрај лошите прогнози, поетот успеа да се врати во кариерата на писмата, а во 1915 година ја стекна својата диплома.

Млади во Трухило

Сцената што Цезар Ваleехо ја живееше во Трухило беше полна со искуства, се приклучи на Северна група, на кои им припаѓале млади уметници и интелектуалци. Покрај тоа, му беше укажана можноста да објави некои од неговите стихови во локалните медиуми; тоа беше и време на убовта.

Во 1917 година лудо се в inубил во Зоила Роса Куадра, петнаесетгодишно девојче. Но, краткото траење на врската го депресираше и тој за малку ќе си го одземеше животот Сепак, неговите пријатели беа светли во темница затоа што го убедуваа да замине во главниот град на Перу за да докторира.

Уметност за Цезар Валехо.

Портрет на Цезар Ваleехо.

Lifeивотот во Лима

Ваleехо пристигна во главниот град на Перу на крајот на 1917 година. Точно беше 30 декември. Веднаш штом пристигна, тој започна да комуницира со привилегиран круг автори. Мануел Гонзалес Прада и Абрахам Валделомар беа вообичаени придружници на разговорите во Лима попладне. Во тоа време, списанието Јужна Америка му служеше на поетот како простор за многу од неговите поетски соработки.

Не поминаа три месеци кога Ваleехо започна да предава. Во тие години тој имаше lovingубовна врска со адолесцентката Отилија Вилануева, што го натера да ја изгуби работата во образовната институција. Подоцна, Почна да работи како наставник по граматика во Националното училиште Нуестра Сенора де Гвадалупе.

Неговото прво дело

Во 1919 година Валехо го објави своето прво дело, Црните предвесници. Збирката песни се издвојуваше по својата огромна лирска вредност. Оваа книга имаше модернистички карактеристики и се занимаваше со неа многу повторливи теми на Ва Valехо, поврзани со човечкото страдање. Со оваа титула тој се проби во латиноамериканската литература; следната година отпатувал во својата татковина.

Неправедно затворен

Кога бев во Сантијаго де Чуко, Сезар Валехо беше неправедно обвинет за учество во палење на куќа на семејство на трговци во градот. Така, тој помина скоро четири месеци во затвор во Трухило. Оваа несреќа не беше камен на сопнување на поетот да престане да пишува. Всушност, тој дури победи и на литературен натпревар.

Иако случајот не беше затворен, некое време подоцна тој можеше да замине под одредени услови и се врати во главниот град на земјата. Таму тој објави во 1922 г. Трилце, збирка песни што ја обновија поезијата што беше позната во тоа време. Следната година се појави на виделина сетот раскази Мелографски скали.

Слика на Цезар Ваleехо, лево, на II меѓународен конгрес на писатели за одбрана на културата; Шпанија, 1937 година.

Сезар Ваleехо, лево, на II меѓународен конгрес на писатели за одбрана на културата; Шпанија, 1937 година. Со сквотирање можете да го видите Пабло Неруда.

Lifeивотот во Париз и смртта

Ваleехо отиде да живее во Париз во 1923 година во потрага по нови искуства, Таму работел во разни латиноамерикански медиуми и ја запознал и својата животна партнерка orорџет Филипарт. Тој продолжи да се посветува на пишувањето, од тие години Волфрам.

Писателот започнал да се чувствува лошо во здравјето во март 1938 година, па затоа бил хоспитализиран. Но, тој не успеа да се опорави и почина на 15 април 1938 година од маларија, тој имаше четириесет и шест години; неговите остатоци почиваат на гробиштата Монпарнас во Париз.

Обрас

- Црните хералди (1919).

- Трилце (1922).

- Дива басна (1923).

- Кон кралството Скирис (1944). Напишано е помеѓу 1924 и 1928 година.

- Русија пред вториот петгодишен план (1931).

- Волфрам (1931).

- Колачо, браќа или претседатели на Америка (1934).

- Уморен камен (1937).

- Пако Јунке (Постхумно издание, 1951). Напишано во 1931 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хулио dijo

  КОЈ ГО ПИШУВА ОВОЈ ЧЛЕН, ШТО ДАТУМ ПЛИС

  1.    Мико dijo

   нема идеја crack xd

 2.   јануари dijo

  на кој точно датум е направено ова?

 3.   Лилјана dijo

  ве молам кој го напиша овој напис, датум и година

 4.   АНА dijo

  Многу добро или вистина, ми треба датумот на објавување на овој напис pliis.