Биографија и дела на Хорасио Кирога

Фотографија од Хорасио Квирога.

Писателот Хорасио Квирога.

Хорасио Силвестре Квирога Фортеза (1878-1937) беше раскажувач кој во текот на целиот свој живот беше привлечен да пишува за природата и loveубовта. Сепак, овие приказни покажаа живот полн со трагедии; изгуби многу блиски и неговите loveубовни приказни немаа среќен крај.

Тој се наведна кон некои авангардни движења за пишување, модернизам и натурализам, и се користи за поставување на природата како непријател на човечките суштества. Тој важеше за еден од најдобрите раскажувачи во Латинска Америка, не само во негово време, туку и на сите времиња.

Биографија

Ран живот и семејство

Хорасио е роден во Уругвај на 31 декември 1878 годинаLivedивееше голем дел од својот живот во Аргентина. Неговата мајка беше Пастора Фортеза и неговиот татко Факундо Кирога, кој починал по несреќен случај со ловџиската пушка кога се вратил од лов. Хорасио, во тоа време, имаше 2 месеци.

Неговата мајка се омажи за Марио Баркос, човек кој ја освои наклонетоста кон Кирога. Во 1896 година, очувот на авторот имал мозочен удар што го оставил без зборови и полупарализиран.Баркос станал толку депресивен што со нозе се застрелал во устата, додека Хорасио ја отворил вратата од собата.

студии

Фотографија на Хорасио Квирога со капа.

Писателот Хорасио Квирога.

Во главниот град на неговата родна земја, заврши средно училиште.а, за време на својата младост, авторот го покажал својот интерес за животот во земјата, фотографијата и литературата. Тој беше млад набудувач, во некои работилници на Политехничкиот институт и на Универзитетот во Уругвај научил разни задачи без намера да се квалификува.

За време на универзитетските денови, тој помина време во работилница, таму еден млад човек го интересираше и за филозофија работел во весниците Списание y Реформи. Ова искуство му помогна да го полира својот стил и да добие признание. До 1897 година тој напишал дваесет и две песни, кои сè уште се зачувани.

Книжевни почетоци

Консисторио дел Геј Сабја беше литературна група што ја основаше на почетокот на својата кариера во 1900 година, таму формално експериментираше како раскажувач. Во 1901 година ја објави својата прва книгаМеѓутоа, во таа година починаа неговите двајца браќа и неговиот пријател Федерико, кои случајно ги уби кога беше застрелан со пиштол.

Болката од овие трагедии, особено од неговиот пријател, го принуди авторот да се смести во Аргентина, каде што отпатува во џунглата на мисиите и успеа да достигне зрелост како професионалец и писател. Тој бил упатен како педагог и добил наставничка работа во Националниот колеџ во Буенос Аирес.

Хорасио и неговата матна убов

Хорасио предаваше шпански јазик, и во 1908 година се за loveубил во Ана Марија ЦиресБ, тој бил принуден да ги моли родителите да им дозволат да се венчаат. Конечно тие прифатија, парот отиде да живее во џунгла и имаше 2 деца; но Ана не беше задоволна што живее таму и реши да се самоубие во 1915 година.

Авторот одлучи да се врати во Буенос Аирес со своите деца; работел како секретар во Уругвајскиот генерален конзулат. Во тоа време, инспириран од значајното патување до џунглата, Quiroga произведе важни дела, вклучително и: Приказни за џунглата, објавено во 1918 година.

Последните години и смртта

Во последните десет години од својот живот, Хорасио се ожени со Марија Елена БравоТие имаа ќерка и се сместија во џунглата Мисионис. Тие не му дозволуваат да ја пренесе својата позиција во Конзулатот поради промена на владата, неговата втора сопруга исто така се умори од животот во џунгла и се врати во Буенос Аирес, ова го фрустрираше авторот.

Нивната разделба не ги спречи Марија и нејзината ќерка да го придружуваат кога ќе се разболи. Квирога се вратил во Буенос Аирес да се лекува, тој страдал од рак на простата. На 19 февруари 1937 година, писателот одлучи да стави крај на својот живот поради цијанидрична интоксикација, ова откако живееше опкружено со трагедии.

Обрас

Колаж од фотографии од Хорасио Кирога

Различни фотографии од Хорасио Кирога.

Книгите со карактери го карактеризираа пенкалото на Квирога, тие станаа класици за литературата; ја рефлектираше својата реалност преку пишување без да ги претвори своите приказни во наратив за неговиот живот. Некои од најзначајните дела на „големиот мајстор на латиноамериканската приказна“ имаа наслов:

- Корални гребени (1901).

- Приказна за матна убов (1908).

- Приказни за loveубовта, лудилото и смртта (1917).

- Приказни од џунглата (1918).

- Анаконда и други приказни (1921).

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Карлос Маласпина dijo

    Ги прочитав и ги имам во мојата лична библиотека сите дела на Квирога. Восхитувачки писател што го запознав, литературен, кога бев втора година на бизнис школа таа година. Мислам дека неговото дело, Más Allá, ја одразува неговата последна и тажна фаза во литературата. Според мене, неговата приказна „Вампирот“ целосно го поистоветува со кој би бил неговиот последен крај на овој авион; пророчки, на некој начин. Знам дека неговиот дух сè уште талка во неизвесност, во болницата за клиники.