Збогум на Филип Кер. Берни Гинтер го загуби својот татко.

Муј тажна и неочекувана вест за денес. Шкотскиот писател Филип Кер Тој почина вчера од рак, само еден месец по неговиот 62 роденден. Неговите најпознати суштества, детективот Берни Гинтер и тренерот Скот мансон сите негови илјадници обожаватели се сираци и, без сомнение, многу пусти. Оттука, и како сите loversубители на жанрот црна боја, Sorryал ми е за твојата загуба и се сеќавам на овој автор со преглед на неговата успешна работа. Почивај во мир, господине Кер. 

Филип Кер

Роден во Единбург, студирал на Универзитетот во Бирмингем и заработил магистер на закони во 1980 година. Тој исто така работел како текстописец пред да се сврти кон пишување во 1989 година. Тоа беше резултат на успехот на Март темјанушки, првиот наслов на неговата најпозната серија, оној на детективот Берни Гинтер, сместена во нацистичка Германија. Што повеќе, Кер објави и есеј и Роман за малолетници под псевдонимот на ПБ Кер, како Енигмата за АхенатенСиниот Djин од Вавилон o Кралот кобра на Катманду.

Исто така многу драг на спорт и фудбал особено, тој започнал А. нова сага развиен во оваа средина со тренерот Скот мансон како протагонист, но без да остави црн тон.

Серија Берни Гинтер

Роден е поранешниот полицаец во Крипо и истражител на Бернхард, Берни Гинтер 1989 со Март темјанушки, што се одржа во 1936 година. со нацистите кои се обидоа да му покажат на светот претставително лице по повод JJ. ОО Тоа беше првиот дел од култната трилогија Берлински ноар, кои исто така сочинуваат Блед криминалец y Германски реквием.

Гинтер е иронично и цинично, сурово, сепак искрено во свет каде искреноста, правдата или хуманоста се концепти што се забележуваат од нивното отсуство. Беше наредник во Првата светска војна и го освои Ironелезниот крст од втора класа. Неговата прва сопруга почина од грип и тој ја напушти полицијата во 1933 година, затоа што не ги толерираше чистките на Геринг или комуницираше со режимот.

Ние го знаеме тоа со 38 години и работи како приватен детектив со канцеларија на Александарплац. Тој е посветен на потрагата по исчезнати луѓе, обично Евреите убивале или испраќале во концентрациони логори. Но, тогаш тој ќе мора да се врати во полицијата. Подоцна, по Втората светска војна во кој тој ќе биде на рускиот фронт и ќе биде заробен, ќе се ожени повторно и ќе се пресели во Јужна Америка.

Сите романи имаат огромен степен на дета detailност при неговото поставување и тие се точни портрети на различните епохи низ кои поминува Гинтер.

 1. Март темјанушки
 2. Блед криминалец
 3. Германски реквием
 4. Еден за друг
 5. Мистериозен пламен
 6. Ако мртвите не воскреснат. Беше Награда за црн роман на РБА.
 7. Кампања сива.
 8. Смртоносна Прага.
 9. Човек без здив.
 10. Дамата од Загреб.
 11. Другата страна на тишината.
 12. Пруска сина, не е објавено на шпански јазик.
 13. Грци кои носат подароци, не е објавено на шпански јазик.

Серијалот Скот Менсон

Поставете во фудбалски свет, нејзин протагонист е Скот Менсон, тренер на тим од Премиер лига. Тој беше професионален фудбалер на Арсенал. Тој помина 18 месеци во затвор за силување што не го извршил и таму научил да се бори и, исто така, да не чувствува премногу симпатии кон полицијата. Livesивее во Лондон и е разведен, но излегува со Луиз Консидин, инспектор за лондонската метрополитен полиција.

Оваа серија го пресоздава криволичене во голем клуб, највалканата работа што ја опкружува и што постои во фудбалот, со своите финансиски скандали, нејасни операции или примери на оние играчи кои стануваат расипани играчки. Тој се осмелува дури и со хомосексуалноста во соблекувалната и, воопшто, со сите оние зголемени чувства тоа ја буди страста за фудбалот. Исто така е поткрепено со вистински факти и податоци и сè поминува низ класичното испитување на настан.

 1. Зимски пазар.
 2. Божјата рака.

Други романи

 1. Филозофска истрага.
 2. Смртоносно полнење.
 3. Дигиталниот пекол.
 4. Исав.
 5. Петгодишен план.
 6. Вториот ангел.
 7. Во рамките на опсегот.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.