Бернард Миниер. Преглед на неговата серија од мајор Мартин Серваз

Бернард Миниер, едно од најголемите имиња во поларна FRANCES, објави нов роман минатиот ден 1. Станува збор за Лов (Ловот) и тоа е 6-та рата во која глуми најпознатото суштество, командантот Мартин Серваз. Но ... објавено е во галските земји, засега, и тука веќе доцниме со овој и претходниот, Долината (Долина) Вреди за ова преглед на серијата на вашата популарна полиција да им дадете внимание и дека наскоро ќе допрат до вашите посветени читатели меѓу кои се сметам.

Бернард Миниер

Бернард Миниер е роден во Безиер во 1960 година. Тој требаше да биде лекар, а исто така работеше и за Царинската служба пред целосно да се посвети на литературата. Во 2011 година објавува Под мразот, првиот од 6-те романи што глуми во везда Мартин Серваз, и неговиот огромен успех го однесе на врвот на трилер Француски психолошки, каде има неколку повеќе од извонредни автори. Следниве беа Круг, не исклучувај светло, ноќ и двајцата што остануваат да пристигнат тука. Ие единствениот двократен победник на Поларна награда на фестивалот Коњак и неговото дело е преведено во дваесет земји и е продадено во повеќе од два милиони примероци.

Неговиот најпознат лик е Мартин Серваз, командант на Полицијата во Тулуз. Нејзиниот инстинкт, одлучност и сочувство, како и а отворена емоционална кршливост плод на неговото големо професионално вклучување, тие го претворија во еден од најследените од жанрот.

El универзумот околу Серваз ги исполнуваат своите ќерка и Тимот на придружници кој е со него за доброто и најлошото. А исто така и неговиот нематеза, непобедлив психопат кој го следи немилосрдно. Но, тој никогаш не недостасува решеност да ги надмине своите стравови и да го стори тоа добро.

Серија на Мартин Серваз

Под мразот

Првата титула поставена во декември 2008 и со сценографијата на длабока долина на Пиринеите каде, на пат кон работа, вработените во хидроцентралата откриваат тело на коњ без глава. Серваз е одговорен за истрага што се чини дека е најчудниот случај во целата негова кариера. Но, сè укажува на тоа дека ова е почеток на долг и страшен кошмар во кој се крие опасниот психопат Julулијан Хиртман.

Стана А. телевизиска адаптација во кои Чарлс Берлинг Тој го стави лицето на тоа, со поделба на мислењата меѓу јавноста, особено литературното.

Кругот

Тука Серваз се занимава со а страшно убиство во мал град на колеџ од југозападна Франција, каде сосед повикува полиција да предупреди дека покрај базенот на жртвата, полн со пловечки кукли, седи еден млад човек. Тоа joven, кој се чини единствениот осомничен, е единствено дете на Маријана, голема loveубов на Серваз и што не го видел повеќе од дваесет години. 

Не исклучувајте ја светлината

После огромното удар страдајќи на крајот од претходната титула, Серваз беше интерниран во центар за полицајците, борејќи се да го надминат тоа. Но, еден ден тој по пошта го добива клучот од хотелската соба во која еден уметник се самоубил една година порано. Интригата го тера да истражува самостојно во исто време со радио новинар, Кристин Штајнмаер, најдете ја и буквата за самоубиство.

И двајцата ќе се сретнат y тие ќе се најдат вмешани во сè почудни ситуации кои ќе ги загрозат нивните кревки состојби на умот.

Ноше

El убиство на млада жена во црква на север од Норвешка земи го агентот Кирстен нигард, на полицијата во Осло, да испита нафтена платформа во Северното Море. Таму открива дека еден од работниците побегнал оставајќи низа знаци кои укажуваат Серваз. Нигард ќе пристигне во Франција за да му се придружи на пребарување и фаќање што се чини дефинитивно на психо хиртман, уште еднаш зад најлошото.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.