Анџелика Моралес. Интервју со авторот на Куќата на скршени нишки

Анџелика Моралес ни го дава тоа интервју каде ни раскажува за нејзиниот нов роман

Анџелика Моралес | Фотографија: Фејсбук профил

Анџелика Моралес Роден е во Теруел и живее во Хуеска. Тој има многу повеќеслојна и е писателка, актерка и театарски режисер. Пишува поезија и добитник е на повеќе жанровски награди. Меѓу насловите на неговото дело се кучешка муцка, Татко ми брои монети смрт на јутјубер o ти ќе бидеш следниот. Во Март објави го твојот нов роман Куќата на скршени нишки. Во ова интервју Ни раскажува за неа и за многу други теми. Ви благодариме за вашето време и добрина.

Анџелика Моралес. Интервју

 • ЛИТЕРАТУРА ТЕКОВНА: Вашиот следен роман, кој е објавен на 1 март, е Куќата на скршени нишкиНа Што ни кажувате за тоа и од каде идејата?

АНЏЕЛИКА МОРАЛЕС: Сакам да барам жени кои биле закопани во заборав. Понекогаш случајно налетувате на неверојатни жени. Некој ги има спомнато во статија или правејќи друго пребарување сте наишле на тоа и потоа се појавува симпатија. Тоа ми се случи со фигурата на текстилниот уметник Оти Бергер. Штом почнав да читам за неговата уметничка кариера и неговиот живот, бев фасциниран. Но, тоа што најмногу ме трогна беше негов глувост. Не му беше лесно, а сепак тоа не беше пречка за неговиот успех. Мораше да се труди повеќе од кој било, не само поради тоа што си жена, туку затоа што си глув, а исто така и Евреин и комунист.

Од дете знам во што е да се биде малцинската страна, каде што светлината не постои. тетка ми Чон беше куци и самата се научи да чита. Во тие денови, инвалидизирани или хендикепирани деца беа ставени на крајот од часот. Се сеќавам дека ми кажа дека мора партнер до сорда и дека морале сами да научат да читаат, со стриповите. и мојата тетка беше Шивачка, беше приврзан за Оти за тие две работи кои го одбележаа моето детство и мојот живот. Тоа ме натера да сакам да и напишам, да ја запознаам. 

 • АЛ: Можете ли да се сетите на некое од вашите први читања? И првата приказна што ја напиша? 

А.М.: Се сеќавам на читањата на драмите на Лорка во средно школо. Исценуваме и читања на неговите песни. Кога го открив, почувствував дека се отвори нов свет. Лорка и театарот ме разбудија а животински глад кон сцената и пишување. потоа дојде Песоа и видов друга светлина и тогаш Валехо Тој сврте сè и јас веќе останав на онаа другата страна што никој не ја гледа, во мистериите.

Што се однесува до прва работа Напишав во средно училиште, кога имав четиринаесет години, а песна посветена на Лорка. Го поднесов на натпревар што Институтот го промовираше таа година и победив. Пет илјади пезети од тогаш. Мојата прва книжевна исплата.

 • АЛ: Писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи. 

АМ: Има многу писатели и секој од нив е важен во еден момент од мојот живот. За мене поезијата е од суштинско значење а во него се Лорка, Песоа и Ваљехо. Потоа, на полето на наративното ми остана Достоевски, Толстој, Херман Хесе, Балзак, Мопасан, Гете, Шекспир, Ирин немиросвки... и драги мои Ени Ерно кој го читал кога никој друг не го читал. И се разбира, Агота Кристоф, дека ја обожавам и откако ја открив живеам во облак од емоции. Сега најдов Камила Соза и јас ја сакам.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете? 

АМ: Би сакал да се сретнам старата сиренаод Хозе Луис Сампедро, пливајте со неа во нејзината љубовна приказна. И јас би дал се за се создаде a Леди Магбет.

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање? 

АМ: Не, немам хоби, но претпочитам да пишувам мојата маса што има многу фигурини од вештерки, бувови, зелени слонови и минијатурна Богородица од Лурд што ја наследив од баба ми Анџела. Не сум суеверен, но сакам да ги гледам и кога гласно читам песна или параграф од фикција, сакам да замислам дека ми даваат одобрување.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа? 

АМ: Многу сум рутинска и имам Многу дисциплина во работно време. Наутро читам и пишувам поезија и висам а необјавена песна вмрежување, секој ден. Попладне пишувам наратив и читам.

 • АЛ: Дали има други жанрови што ти се допаѓаат? 

АМ: Навистина ми се допаѓа. театар и скрипта.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

АМ: Во моментов читам две книги, Кралевите на куќата од Дефин Де Виган и Авантурите на добриот војник Швејк, од Јарослав Хашек. Што се однесува до пишувањето, јас сум профилирање на друг роман за што сè уште не можам да зборувам.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото и што одлучи да се обидете да објавите?

А.М.: Се издаваат многу книги. Има многу разновидност во однос на гласовите и стиловите и тоа е добро. Недостаток е што на Меркадо издавач е преполн а книгите умираат веднаш, немаат долго патување затоа што веднаш се заменети од други. Многу години пишувам, учам; Како што кажав, јас сум многу дисциплиниран и многу сум уверен во мојата работа, така што ковам кариера базирана на истрајност и труд.

Работите не секогаш ми оделе добро. како и секој уметник Сум имал неуспеси, проекти кои не се реализирани, отфрлени ракописи. Но, јас отсекогаш сум бил оптимист, знаев да чекам и да ја свртам негативата. Неуспехот е првиот чекор до успехот. Но, пред сè, она што го правам е да уживам во моето пишување, а не да страдам со тоа. Уживам енормно и Уживам во секој триумф, но не мирувам на ловориките и се враќам на работа. Јас сум цицач за пишување, се плашам.

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

АМ: Се изострувам, јас сум многу внимателен и емпатијата за среќа ме придружува. како што сум бил актриз Навикнат сум да се ставам во кожата на другиот и да гледам се од а уметничка перспектива. И најмалиот детал има приказна зад себе. Секогаш почнувам од малото, бидејќи малото на крајот е секогаш најголемо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.