Антонио Муњоз Молина. Роденден Фрагменти од неговите дела

Фотографирање. РАЕ

Антонио Муњоз Молина е роден на ден како денес од 1956, во Абеда (Хаен). Тоа е еден од големи современи шпански романсиери, покрај тоа што беше академик на РАЕ, и директор на институтот Сервантес во Newујорк неколку години. Затоа, за да прославам, избирам неколку фрагменти од неговите најпознати дела како Белтенеброс, Полскиот коњаник o Полна месечина, еден од моите омилени романи.

Беатус или

Вие, кои не знаевте за тоа време, кои имавте право да немате меморија, кои ги отворивте очите кога веќе заврши војната и сите бевме осудени на срам и смрт неколку години, прогонети, закопани, затворени во затвори или во навика на страв. Тој ја сака литературата, бидејќи не смееме да ја сакаме во адолесценцијата, тој ме бара мене, Маријана, Мануел од тие години, како да не сме ние сенки, туку повеќе вистински и живи суштества од себе. Но, тоа беше во неговата имагинација каде што повторно се родивме, многу подобро отколку што бевме, поверни и поубави, чисти од кукавичлук и вистина.

Белтенеброс

Јас го направив мојот дел од суровост и уништување и го заслужив срамот. Ефектите од loveубов или нежност се минливи, но оние на грешка, оние на една грешка, никогаш не завршуваат, како месојадна болест без лек. Прочитав дека во крајбрежните региони, кога ќе пристигне зимата, замрзнувањето на површината на езерата понекогаш се случува одеднаш, со случаен удар што го кристализира студот, камен фрлен во вода, опашката на риба што скока од и кога ќе падне секунда подоцна тој веќе е заробен во мазноста на мразот.

Полскиот коњаник

Ме направија, ме родија, ми оставија се, што поседуваа и што никогаш немаа, зборови, страв, нежност, имиња, болка, форма на лице, боја на очи, чувство дека никогаш не сум ја напуштил Магина и ја гледал како се губи далеку, во длабочините на ноќта.

Воинствен жар

Уште кога знаев каде ме предодреди лошата среќа, ќе го купував весникот секое утро или ќе го вклучував радиото или телевизијата во моментот на објавување на веста со силно чувство на тревога и понекогаш страв: бомбите експлодираа скоро секој ден, а владините службеници убиени. војска, полицајци и цивилни чувари и секогаш ќе гледавте леш легнат на тротоарот среде локва крв и слабо покриен со сиво ќебе или паднат на задниот дел од задното седиште на службениот автомобил, отворена уста и крв му капеше на лицето, пулпа од искинато месо и маса на мозок зад стаклото замрзнато и разбиено од истрелите.

Полна месечина

Скоро без да сфати, тој почна да ја гали додека зборуваат со тивок глас, бавно како што се загреваше, нејзините многу студени нозе се заплеткани со нејзините, и како што следеше со неговите сега почувствителни и смели прсти на допирот на кожата и прсти. познати сензуалност што ги бараше и подоцна ги препозна со усните, се сети повторно, сега без страв и срам, само нежно, скоро благодарно, на еротските соништа од четиринаесет години и му се чинеше дека ја гледа како што сега беше самиот и како беше прв пат машките очи да ја видат гола. Тој губеше сè, пролеваше сè, исто како кога таа се соблече, таа ги испушти гаќичките и градникот на подот и му пријде како да излегува од напуштената и бескорисна облека, паѓајќи пред неговите нозе со звук на газа. Немаше итност, неизвесност, гестови на треска или жестока бруталност. Можеше да ја види како се ниша, исправена, како полека се спушта над него, а косата е над лицето, се меша со сенка, рамената се враќаат, а нејзините две раце се фаќаат за бутовите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)