Антонио Мачадо. 30 реченици. Годишнина од неговата смрт

Портрет на Антонио Мачадо од Хоакин Сорола. 1918 г.

Антонио Мачадо почина денес во 1939 година во францускиот егзил Колиур. Претставник на Модернизам и тоа Генерација на 98, беше - и сè уште е - еден од најрелевантните и најпознати поетски гласови на нашата земја. Во неговите стихови, кои сите сме ги рецитирале во едно или друго време, тој култивирал од amor, на религија, на социјална и политичка критика и Човечката природа со сите свои противречности. На времето поминува, чувството О Реалност y размислување за Шпанија од неговото време исто така се во неговата работа и остануваат во сила моментално. Денес избирам 30 негови фрази да запамети.

30 фрази од Антонио Мачадо

Поет, драматург и раскажувачМеѓу неговите најпознати дела се: театар, оној што пишувал со неговиот брат Manuel, со наслови како Несреќи на среќата, Војвотката од Бенамеџи Ла Лола оди на пристаништатаИ во да, неговиот најпознат Осаменост o Кастилови полиња.

 1. Вокер, нема патека, патеката се прави со одење.
 2. Тие велат дека мажот не е маж додека не го чуе своето име од женските усни.
 3. Во неговото срце имаше трн од страст. Успеав да го откорнам еден ден: повеќе не го чувствувам своето срце.
 4. Мислев дека мојот оган е изгаснат и ја размрдав пепелта… ги изгорев прстите.
 5. Сонував - прекрасна грешка! - дека имам кошница тука во моето срце. И златните пчели правеа бели чешли и сладок мед од моите стари неуспеси.
 6. Кога првпат се видовме, само се потсетивме. Иако можеби ви изгледа апсурдно, јас плачев кога бев свесен за мојата убов кон вас, затоа што не ве сакав цел живот.
 7. Окото што го гледате не е око затоа што го гледате, тоа е око затоа што ве гледа вас.
 8. Вистината е она што е, и останува вистинито дури и ако размислите назад.
 9. Рековте ли половина вистина? Тие ќе речат дека лажеш двапати ако и кажеш на другата половина.
 10. После вистината, нема ништо толку убаво како фикцијата.
 11. Во мојата осаменост видов многу јасни работи што не се точни.
 12. Со оглед на изборот помеѓу вистината и задоволството да ја бараме, ние би ја избрале втората.
 13. Полошо од тоа да ја видиш црната реалност е да не ја видиш.
 14. После живеење и сонување е она што е најважно: будење.
 15. Сето тоа е игнорирано, презирано.
 16. Бавни и добри текстови, дека вршењето работи е многу повеќе важно отколку да ги правите.
 17. Денес е секогаш мирен.
 18. Луѓе од Шпанија, ниту минатото умре, ниту утре, ниту вчера не е напишано.
 19. Кога и да се занимавам со мажи од полињата, размислувам колку тие знаат, а ние игнорираме, и колку малку им е важно да знаат колку знаеме.
 20. Во Шпанија, од секои десет глави, девет напаѓаат и едно размислува.
 21. Малку Шпанци кои доаѓаат на светот, Господ нека те спаси, една од двете Шпанија мора да ти го замрзне срцето.
 22. Во политиката, триумфираат само оние кои ја ставаат свеќата таму каде што дува воздухот; никогаш кој сака да дува воздух каде што ја става свеќата.
 23. За дијалог, прашај прво; подоцна ... слушај.
 24. Никој не треба да се плаши од тоа што мисли, дури и ако се чини дека нивното размислување е во спротивност со најелементарните закони на логиката.
 25. Од она што мажите го нарекуваат доблест, правда и добрина, едната половина е завист, а другата не е милосрдие.
 26. Колку и да вреди мажот, тој никогаш нема да има поголема вредност од тоа да се биде маж.
 27. Јас ги презирам романсите на шупливите тенори и хорот на штурците што и пеат на Месечината. За да разликувам, стојам на гласовите на одеците, и слушам само еден, меѓу гласовите.
 28. Блажен е оној што ја заборава причината за патувањето и, во theвездата, во цветот, во облаците, ја остава душата во оган.
 29. Најдоброто е од доброто кој знае дека во овој живот сè е прашање на мерка: малку повеќе, малку помалку ...
 30. Доброто е оној што чува, како продажбата на патот, за жедната вода, за пијаното вино.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Антонио Мачадо dijo

  Moreе беше многу поинтересно и покорисно да се цитираа текстовите од кои доаѓаат речениците. За тоа барам 30 фрази на Мачадо на Википедија и тоа е тоа.