Анализа на „Кампос де Кастилја“

Кастилови полиња

„Кампос де Кастилја“ Тоа е најдобро познато дело на брилијантен севилјански поет Антонио Мачадо и е објавено во 1912 година, иако подоцна беше проширено пет години подоцна, во 1917 година. Во ова дело сликите се пореални и помалку симболични отколку во претходните книги на ова Авторот и пејзажите кажуваат многу за самиот писател, за човечката раса воопшто и за историјата на Шпанија.

Всушност, декаденција на земјата тоа се чувствува во медитативните описи на авторот за некои места или дури и за карактерот на некои луѓе. Мистериите на животот или дури и религиозните чувства се други теми во прилично длабока книга во која Мачадо целосно ја открива својата душа за да открие сè што го загрижува или прогонува на прилично јасен начин.

Смртта на неговата сакана Leonor се чувствува во седум од песните што ја сочинуваат книгата. Покрај тоа, другоста и перспективата доведуваат до извонредни и генијални игра на зборови кои се претставени особено во „Параболите“. „Пословици и песни“ формално се приближуваат до источната филозофија во однос на нивната краткост и чувствителност, понекогаш потсетуваат на јапонски или кинески песни.

Исто така, во книгата се нарекува прилично обемна романса „Земјата на Алваргонзалез“, од наративна природа во која се прикажани мизерии на човекот, во приказна во која амбицијата и алчноста не го разбираат братството.

Конечно ќе кажеме дека покрај патиштата, реките и морињата се две од главните симболи за делото, животот на реките и морињата синоним на нешто апсолутно и неограничено во она за што некои критичари веруваа дека ја гледаат фигурата на Бога.

Локација на Кампос де Кастилја

Ситуацијата на делото Кампос де Кастилја се одвива во Кастилја, поточно во село Винуеса и Муедра, близу Сидонес. Всушност, постојат неколку споменати градови, особено од помладиот брат кој е оној што го обиколил светот и се вратил дома повторно. Точното време во кое се одвива приказната не е познато, но ни нуди историски дел во кој се живее засновано на поднесување, обичаи и конзервативен живот. Во неа, честа и честа се две многу важни чувства што ги дефинираат луѓето.

Покрај тоа, авторот сугерира дека постапките на мажите можат да бидат под влијание на коментари или разговори со нивните жени, па оттука и сомнежите за тоа кој точно е идејата да се стави крај на таткото на семејството.

Низ историјата, настанот што се случил на некој начин ги трансформира ликовите во претставата, обликувајќи го нивниот начин на постоење и прилагодувајќи се на стореното.

Како пишува Антонио Мачадо Кампос де Кастилја

Кампос де Кастилја е напишано во трето лице. Има наратор кој е тој што ја раскажува приказната без да даде никакво мислење или чувства за тоа што се случува, иако кога ќе се разгледа она што го пишува, тој го изразува она што го чувствува, тајно.

Речениците се кратки и многу културни. Освен описи, сè друго бара да каже многу со неколку зборови. Тоа е затоа што е дело во стихови, па затоа морало да се раководи од метриката на една романса.

Отпрвин, заплетот на приказната е импресивен и брз, но авторот го сторил тоа за да пристигне точно на убиството бидејќи, оттаму, целото дело е насочено кон тоа убиство и последиците што ги има врз ликовите.

Што се однесува до делото, тоа е поделено на 10 дела, секој насловен на некој начин служејќи како увертира за да раскаже што ќе се раскажува во секој од нив.

Ликовите на Кампос де Кастилја

Работата на Антонио Мачадо Сепак, прилично кратко е тоа што не спречува да има неколку знаци кои се забележуваат и дека е погодно да се знаат, не само на физичко ниво (нешто што не опишува премногу), туку и поинтерентно, да се знае што се движи секој од нив.

Така, меѓу нив се:

АЛВАРГОНЦЕЛЕЗ

Ова е несомнено главниот јунак на првиот дел од делото, а исто така и татко на други ликови. Не значи дека се појавува само во првиот, туку дека се појавува и во вториот дел, но на духовен, па дури и на духовен начин.

Личноста што авторот му ја дава на Алваргонзалез е личност од а човек кој бара да стори сé што е можно за неговото семејство да биде добро и ништо не им недостасува. За него семејството е најважно. Покрај тоа, зборуваме за искрена личност и за inубена во својата.

Сопруга

Сопругата на Алваргонзалез нема многу репрезентативна улога во Кампос де Катила, но е попримарна. Покрај тоа, како што напредува приказната, иако се гледа во различни периоди, вистината е дека авторот ја додава на а тажна од загубата на нејзиниот убиен сопруг.

Се разбира, ова може да се види и на друг начин, бидејќи ако порано кажевме дека Алваргонзалез беше човек кој даваше сè за своето семејство и беше в loveубен, фактот дека неговата сопруга го изгуби исто така може да се толкува како да изгубил неговото значење на животот, до личноста која толку многу ја сакал и ја сакал, која не знае како да продолжи без него.

Јован

Хуан е најстариот син, првороден. Но, исто така еден од убијците на неговиот татко. И покрај наклонетоста што му ја даде ова, авторот веќе претставува лик со кој немате добар прв впечаток. Тој зборува за него што го опишува со бујна веѓа и со многу малку морал.

Низ историјата, овој лик ја трпи својата сурова судбина, некако Антонио Мачадо го водеше кон изреката „кој го прави тоа, тоа го плаќа“.

Мартин

Тој е втор син на Алваргонзалез, а исто така е уште еден од убијците на неговиот татко. Повторно, Мачадо претставува „грд“ лик со кого не сте сочувствителни, туку повеќе сомнителни. Со недостижни очи и сомнителен морал, тој го има истиот крај како претходниот.

Мигел

Мигел е најмладиот син на семејството. Дотогаш, тој не живеел со нив, но, по дискусијата за неговата иднина, бидејќи не сакаше да биде монах, го напушти дома. Кога ќе се врати, работите тргнуваат на дело.

Снаи

Во оваа работа, исто така сопругите на децата имаат одредена важностНо, тие се само додатоци со иста личност како и нивните сопрузи. Всушност, авторот не им дава многу глас или глас.

Што сака авторот да пренесе како заклучок?

Поглед на Кампос де Кастилја

Кампос де Кастилја не е само претстава во која се раскажува убиство. Зборува за приказна чиј центар е убиството, но исто така и дека има божествена правда, тоа е, ако некој направи лошо дело, порано или подоцна ќе има казна за тоа.

Така, би можеле да кажеме дека Кампос де Кастиlaа е пример за типична фраза „кој го прави тоа, го плаќа тоа“, каде што по убиството, самите убијци завршуваат со земање на свои лекови бидејќи на почетокот не го постигнуваат она што го сакаа.

Сепак, Мачадо не само што се фокусира на ова прашање, туку зборува и за другите, на можеби поприкриен начин, како што е „loveубовната болест“ од страна на мајката која, откако ќе го изгуби сопругот, станува тажна; или завист и jeубомора од страна на децата кои предизвикуваат убиство на таткото.

Дури и на крајот, авторот зборувајте за жалење за стореното.

Зошто мора да го прочитате Кампос де Кастилја

Кампос де Кастилја е книга што се обидува објасни како било каков вид на дело, добро или лошо, има последици. Највпечатливо е несомнено убиството на таткото од страна на неговите сопствени деца и како тие се „погубуваат“ конечно од „божествената правда“.

Сепак, останува незабележано како се менува приказната за најмладиот син. Тој излегува од дома затоа што сака да го следи неговото срце и татко му одлучи да му го даде своето наследство за да прави што сака. Така, тој оди да го види светот и се враќа, не сиромашен, туку среќен и збогатен во однос на културата и среќата. Затоа, и оние дејства што се добри, имаат своја награда во книгата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Остро Јосари dijo

    Ми се чини дека треба да има малку поголема длабочина во однос на анализата на оваа стихозбирка која целосно се оддалечува од модернизмот за да make се отстапи генерацијата на 98-та година преку едноставен јазик и решавање на проблемите пред ДЕКЕДАНЦИЈАТА НА ШПАНИЈА