Амара Кастро Сид. Интервју со авторот на Со ова и торта

Фотографија: веб-страница на Амара Кастро Сид.

Амара Кастро Сид, од Виго, одамна не е во книжевниот свет, но веќе постигна успех со неговите досега објавени романи, Доволно време и ова Со ова и торта. Во овој интервју Ни кажува малку за неа и многу повеќе. Го ценам вашето време и добрина.

Амара Кастро Сид - Интервју

 • АКТУЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: Вашиот најнов роман е со наслов Со ова и тортаНа Што ни кажувате за тоа и од каде идејата?

АМАРА КАСТРО ЦИД: Со ова и торта е роман за семејството, пријателството, љубовта и подобрувањето. Тоа е приказна за една млада жена, Mariana, кој се враќа во родното Виго за да се опорави од последиците од а несреќа. Неговиот татко, неговите браќа, неговиот психолог, неговиот физиотерапевт ... сите ќе бидат клучни ликови за лекување, не само физички, туку и емоционални. Основната тема е процесот на тагување, но тоа е позитивна, нежна книга која се чита со задоволство и која, според читателите, се закачува од почеток 

Идејата се крчка. Отсекогаш сум посветувал посебно внимание како губењето на саканата личност влијае на нас. Тоа е нешто со кое сите треба да се справиме во одреден момент и не сме подготвени. Активирањето да ја ставам мојата загриженост на хартија беше еден ден тоа скршив чаша во кујната дома. Го сакав затоа што беше со мене цел живот, последен од шесте, преживеан на кој му дојде крајот поради мојата несмасност. Се видов како ги земам фрагментите и нежно ги фрлам во ѓубрето. Му посветив неколку зборови на благодарност, цел погреб за едноставен предмет. Но, ми беше убаво да го направам тоа, ја ублажи болката. Почнав да размислувам за него болка која генерира загуба кога нема можност за збогување и во тој момент се роди Со ова и торта

 • АЛ: Може ли да се вратиш на првата книга што ја прочита? И првата приказна што ја напиша? 

АМЦ: Кога бев мал бев многу често болни и се сеќавам во кревет со книга во раце онолку долго колку што се сеќавам. Прво, ме плени збирката приказни, Миникласиците. Потоа дојде Мајкл Енде со ликот на Џим Батон. И како книга веќе со одредена должина, Волшебникот од Оз Тој ја работеше својата магија врз мене, давајќи ми вкус за читање за да ме придружува до крајот на мојот живот. 

Првата приказна што ја напишав не се сеќавам. Како дете веќе сакав да пишувам и го правев тоа секој ден. Во текот на животот многупати сум се иселил од дома и од градот и веќе не знам кога ги изгубив од вид тетратките од детството. Неодамна Најдов приказна со датум де 1984, односно од моите 9 години. Не може да биде повулкан. Еден дедо им раскажувал приказни на своите внуци во топлината на огништето. Од прозорецот гледаше бурито, многу мека мачка во скутот на дедото и, секако, вљубената баба која печеше кифли за попладневен чај.

 • АЛ: А тој главен писател? 

АМЦ: Лора Ескивел секогаш е прв на листата по Како вода за чоколадо, мојот омилен роман; Изабел Аљенде, особено онаа од неговите рани дела; Рани Маничка, за отпечатокот со кој ми остави Мајка на оризот; Сузана Лопез Рубио, на кои никогаш не се заморувам да им препорачувам; Хуан Хозе Милаш, мајстор на мајстори; Кристина Лопез Барио, со силата со која ме доловува неговиот наративен стил; Доминго Вилар, мојот колега, одличен писател на кој длабоко му се восхитувам; Хозе Луис Мартин Вигил, затоа што ја одбележав мојата младост како читател; и не сакам да престанам да спомнувам Елој Морено, не само поради неговите текстови, туку и затоа што тој беше моја референца во истрајноста да го постигнам сонот за пишување.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете? 

АМЦ: Би сакал да се сретнам Тара Вестовер, автор и протагонист на Едно образование. Ќе беше чест создаде Џон Браун, секундарен карактер на Како вода за чоколадоод Лора Ескивел.

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање? 

АМЦ: Не можам да бидам поманијак и најлошото е што ова се влошува со годините. Ги собирам сите типични манија на читателите и писателите, но ќе ви кажам малку повеќе лично. Кога пишувам, обично имам неколку Playmobil на маса. Повеќето се ликови од романот што го работам, но ме придружуваат и уште двајца, Крит и Кипар, потенцијални читатели. Без нив не се фокусирам. Ако некој сака да ми го направи животот невозможен, сè што треба да направи е да го сокрие и ќе ја добие битката.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа? 

АМЦ: Нема подобро време за мене од тоа четири или пет наутро, кога сè е тивко. Имајте на ум дека Живеам во пешачка улица, најкомерцијална во Виго, а не е лесно да се концентрираш со оперски пејач под прозорецот и ако кога тој ќе замине искористиш момент на смиреност, биди уверен дека наскоро ќе пристигне гитарист, пајпер или кантавтор. Ако нема никој со децибели со полн капацитет, тоа е затоа што ќе помине демонстрација, парада или е време да присуствуваме на палењето на новогодишните светилки. Библиотеките беа моето прибежиште, но не можам да работам со маска. Се надевам дека ќе се вратам многу брзо. 

И многу посебно место каде што сакам да пишувам е житница на куќата на моите родители. Го присвоив како летна канцеларија и е прекрасно место за пишување.

 • АЛ: Дали има други жанрови што ти се допаѓаат? 

АМЦ: Сакам да одам преплетување жанрови во читање. Во моментот на пишување, со идејата за објавување, јас сум поверен на мојата поради онаа на „чевлар, на твоите чевли“, но чувам и неколку тајни во фиоката. Кој знае дали еден ден...?

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

АМЦ: Читам Изгубената сестра, на Лусинда Рили. Тоа е седма книга во сагата за Седумте сестри. Ги сакав сите. Го прочитав ова со грутка во грлото затоа што авторот не напушти оваа година поради рак. Млада жена, со блескава кариера и многу да се раскажува… Не ми се верува дека ова ќе биде последната приказна што ќе ја прочитам од Лусинда Рајли, затоа се обидувам да се движам полека, не сакам да истрчаат.

Одамна помина Почнав да го пишувам мојот трет роман. За сега Не можам многу да откријамСамо ќе ви кажам дека главниот лик се вика Rita а исто така е поставена Галиција, како и моите претходни романи. Am многу возбуден Со овој проект, иако на моменти ме погодува идејата да не бидам на висината на задачата, најмногу затоа што сум човек и, како таков, ги имам нормалните стравови што би ги имал некој друг. За среќа, не брзам. Ја уживам секоја фаза од процесот и уживам да се движам со свое темпо.

 • АЛ: Што мислите, каква е сцената за објавување?

АМЦ: Почнав како самообјавен автор во 2017 година. Разбирам дека пандемијата значително го зголеми овој начин на лансирање на дело на виделина, но во тоа време немавме толку многу од нас и помина многу добро благодарение на титански напор Што направив за промоција. Сепак, знаев дека тоа не е начинот на кој сакам да одам, а до вториот роман имав поголема воздржаност. Денот кога Маева го одобри мојот ракопис, секогаш ќе го паметам како еден од најсреќните во мојот живот. Сега сум токму онаму каде што сакав да бидам. Не можете да барате повеќе.

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

АМЦ: Мислам дека, во поголема или помала мера, сите сме различни, различни од тоа што бевме пред пандемијата. Лично, Сè уште ми е особено тешко да се навикнам повторно да напуштам дома. Да речеме дека сè уште страдам од малку ментално заклучување на периметарот, сето тоа ми изгледа неверојатно далеку. И јас излегувам, да, но тоа го правам со малку труд. Исто така, станав неспособен да гледам вести без солзи. Претпоставувам дека сето ова ќе остави свој белег на идните приказни, тоа е неизбежно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)