Алехандра Пизарник

Фраза од Алехандра Пизарник

Фраза од Алехандра Пизарник

Во последните педесет години, Алехандра Пизарник беше најчитаната аргентинска поетеса во Латинска Америка и светот. Неговиот уникатен и неспоредлив стил го надмина времето, надвор од неговата трагична смрт. Авторката создаде многу оригинален поетски дискурс, карактеризиран со многу богат јазик и со покривање на сложени теми за нејзиното време.

Иако неговиот живот беше исклучително краток - Тој почина кога имаше само 36 години, успеа да изгради робусна кариера и остави наследство од многу важни делаНа Со вашиот прв пост, Најневоземска земја (1955), Пизарник освои илјадници читатели, кои останаа верни до неговата последна книга во животот: Малите песни (1978). Меѓу одликувањата што ги доби, се истакнува Општинската награда за поезија (1965).

Книги од Алехандра Пизарник

Знак во твојата сенка (1955)

Тоа е втора стихозбирка објавена од Пизарник. Станува збор за збирка од шест најдобри песни што ги напишал до денес. Овие композиции ја одразуваат енергијата и поттикот на младиот автор; стиховите се импрегнирани со немир, неизвесност, сомнежи и многу прашања.

Една од песните во која можеме да уживаме во оваа антологија е:

"Оддалеченост"

„Моето исполнетост со бели бродови.

Моите разбиени чувства.

Сите јас под реминисценции на

твоите очи.

Сакам да го уништам твоето чешање

јазичиња.

Сакам да го избегнам твојот немир

усните

Зошто вашата духовна визија ги заокружува чашите

овие часови? "

Последната невиност (1956)

Тоа е трета колекција презентирана од авторот. Делото содржи шеснаесет loveубовни композиции. Повторно постои озлогласена експозиција за самиот живот на Пизарник, и постои евидентна еволуција во однос на неговите претходни дела. Исто така, оваа компилација има важни феминистички песни од тој период. Меѓу песните се издвојува:

"Спиј"

„Willе експлодира островот на спомените.

Lifeивотот ќе биде само чин на искреност.

Затвор

за деновите без враќање.

Утре

чудовиштата на бродот ќе ја уништат плажата

на ветрот на мистеријата.

Утре

непознатото писмо ќе ги најде рацете на душата “.

Дрвото Дијана (1962)

Во оваа книга, Пизарник презентира 38 кратки песни со бесплатни стихови. Работата тоа беше предговорено со Нобеловата награда за литература Октавио Паз. Во оваа прилика, се издвојуваат теми како смртта, осаменоста и тагата. Како и во претходните рати, секоја поетска линија открива интимни детали за авторката, како што е нејзината емоционална и ментална нестабилност. Постојат пасуси што можат да бидат тотално контрадикторни.

Првите песни во антологијата се:

«1»

„Го направив скокот од мене во зори.

Го оставив телото покрај светлината

и ја пеев тагата на роденото “.

«2»

„Ова се верзиите што ни ги предлага:

дупка, wallид што трепери… “.

делата и ноќите (1965)

Тоа е збирка од 47 песни со различни теми. Времето, смртта, страста и болката се меѓу главните протагонисти. Тоа е едно од најсложените дела на аргентинскиот автор, и тоа посилно го демонстрира својот поетски карактер. Во интервју за Марта Изабел Моја, Пизарник изјави: „Таа книга ми даде среќа да најдам слобода во пишувањето. Бев слободен, јас бев сопственик да направам форма како што сакам “.

Примерок од оваа стихозбирка е:

„Кој сјае“

„Кога ќе ме погледнеш

очите ми се клучеви,

theидот има тајни,

моите страшни зборови, песни.

Само ти ми го правиш сеќавањето

фасциниран патник,

непрекинат оган “.

Крвавата грофица (1971)

Тоа е краток расказ за грофицата Ерзебет Батори, грозоморна и садистичка жена, кои извршиле страшни злосторства со цел да останат младиНа Во дванаесет поглавја, методите на тортура што ги применува оваа „дама“ се опишани малку по малку. Книгата се состои од 60 страници со илустрации на Сантијаго Карусола и вклучува фрагменти од поетска проза во најдобар стил на Пизарник.

Синопсис

Унгарскиот аристократ Ерзебет Батори се ожени со грофот Ференц Надади на 15 -годишна возраст. Три децении подоцна, човекот почина. До тогаш, грофицата има 44 години и се плаши да не остаре. За да спречите сивата коса да стигне до вас, започнува во вештерство, левандо вршат ритуали во која ја користи крвта на младите девојки да ја задржи својата свежина. Според белешките пронајдени во неговата соба, тој измачувал и убил повеќе од 600 жени на различни начини.

За авторот

Алехандра Пизарник

Алехандра Пизарник

Поетката Флора Алехандра Пизарник е родена на 29 април 1936 година во Буенос Аирес, Аргентина. Тој потекнува од семејство на руски имигранти од средната класа, кои првично го имале презимето Пожарник и го изгубиле додека престојувале во земјата на Барса. Од многу рана возраст тој беше многу паметен, иако беше исто така Се карактеризираше со многу несигурности поради физичкиот изглед и пелтечењето.

студии

По завршувањето на средното училиште, во 1954 година влезе на Универзитетот во Буенос Аирес, поточно на Филозофскиот и писмен факултет. Но, набргу потоа - поврзан со неговата променлива личност - тој се префрли на новинарска кариера. Подоцна, тој започна уметнички часови со сликарот Хуан Батл Планас, иако конечно напушти с everything за да се посвети исклучиво на пишувањето.

Терапии

Во универзитетските денови, тој ги започна своите терапии со Леон ОстровНа Притоа, тој се обиде да ја контролира својата вознемиреност и да ја подобри својата самодоверба. Тие средби беа од најголема важност за неговиот живот, па дури и за неговата поезија, бидејќи тој додаде на своите дела искуството за несвесното и субјективноста. „Будењето“, една од неговите најпознати песни, беше посветена на неговиот психоаналитичар.

Неговите години во Париз

Во раните 60 -ти, Пизарник живееше во Париз четири години.На Во тоа време работел во списанието Преносни компјутери, исто така Работела како критичар и литературен преведувач. Таму ја продолжил својата академска обука по влегувањето во Универзитетот во Сорбона, каде што студирал Историја на религијата и француска литература. На париско тло, тој разви и одлични пријателства, меѓу кои се издвојуваат Хулио Кортазар и Октавио Паз.

Обрас

Неговата прва книга беше објавена во средината на 50-тите години и беше насловен Најневоземска земја (1955). Но, дури кога се врати од Париз, ги претстави своите најрепрезентативни дела - со поголемо поетско искуство -, покажувајќи го неговиот интензивен, разигран и креативен стил. Меѓу неговите 7 песни се издвојуваат: Дрвото Дијана (1962), делата и ноќите (1965) y Извлекување на каменот на лудилото (1968).

Пизарник, исто така, се впушти во наративниот жанр, со расказот Крвавата грофица (1971). По неговата смрт, направени се неколку постхумни публикации, како што се: Theелбата за зборот (1985), Текстови на Собра и најнови песни (1982) y Комплетна поезија (2000). Неговите писма и белешки беа составени во Пизарник преписка (1998) y Дневници (2003).

Депресија

Од многу рана возраст Пизарник имаше емоционална нестабилност, со голема вознемиреност и сложеност, проблеми што се рефлектираат во неговите песни. Покрај тоа, тој чуваше тајна вашата сексуална желба; многумина тврдат дека бил хомосексуалец и дека криењето на неговата реалност, исто така, значително влијаело врз него. Поетот ги третираше нејзините заболувања со различни лекови од кои стана зависна.

Друг детал што негативно влијаеше врз нејзиниот живот и ја дестабилизираше беше ненадејната смрт на нејзиниот татко, што се случи во 1967. Како резултат на таа несреќа, неговите песни и дневници станаа помрачни, со белешки како: „Бескрајна смрт, заборавање на јазикот и губење слики. Колку би сакал да бидам далеку од лудило и смрт (…) Смртта на татко ми ја направи мојата смрт пореална “.

Смрт

Во 1972 година, Пизарник бил примен во психијатриска болница во Буенос Аирес поради тешка депресија. На 25 септември - додека бев на викенд на одмор -, поетот проголтал голем број на Seconal апчиња и се предозирал што доведе до нејзината смрт. На таблата во неговата соба останаа неговите последни стихови:

"Не сакам да одам

ништо повеќе

тоа до дното “.

Дела на Алехандра Пизарник

 • Најневоземска земја (1955)
 • Знак во твојата сенка (1955)
 • Последната невиност (1956)
 • Изгубените авантури (1958)
 • Дрвото Дијана (1962)
 • делата и ноќите (1965)
 • Извлекување на каменот на лудилото (1968)
 • Имиња и бројки (1969)
 • Поседува меѓу јоргованите (1969)
 • Музички пекол (1971)
 • Крвавата грофица (1971)
 • Малите песни (1971)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.