Александриски стихови: што се тие, карактеристики и примери

Александриски стихови

Дали некогаш сте слушнале за александриски стихови? Иако веќе го немаат влијанието што го имале во своето време, сепак има и такви кои ги паметат. Но што се тие? Како се направени?

Ако ве интересира да знаете сè за александриските стихови, а не само за нивниот концепт, но неговото потекло, историјата на овие во Шпанија и некои примери, ги имате сите информации подолу.

Кои се александриските стихови

отворена книга со шолја кафе

Да почнеме со појаснување што се александриски стихови. Се работи за стихови кои се употребуваат во поезијата и се карактеризираат со 12 слогови. Тие се поделени на два хемистиши од по 6 слогови, одделени со метричка пауза наречена цезура.

Потеклото на александриските стихови

отворена книга стихови

Потеклото на александриските стихови е прилично старо. Прв кој ги употребил бил грчкиот поет Александар од Ефес., во XNUMX век п.н.е. Оттогаш па натаму се користи во различни јазици и времиња.

Александар Ефески живеел во градот Ефес, на западниот брег на Турција. Вистината е Не се знае многу за неговиот живот, но има некои поетски дела што му се припишуваат, како што е „Докторот“, епска поема која ги раскажува подвизите на докторот Асклепиј.

Овие стихови се проширија многу брзо низ Грција и Рим, користејќи го многу од поетите од тоа време. Примерите како Вергилиј или Хорас беа меѓу оние кои најмногу го користеа. И малку по малку дојде до западната поезија.

Историјата на стихот во Шпанија

Во Шпанија, Александрискиот стих почнал да се користи од ренесансата. Еден од првите беше Гарсиласо де ла Вега, автор на „Првата еклога“ и „Втората еклог“, меѓу другите дела.

Во златното доба, Александрискиот стих стана еден од најкористените видови стихови, каде што бројни поети од тоа време, како што се Лопе де Вега, Хуан Руиз де Аларкон или Франциско де Кеведо, се референти на овие стихови, од лирски до епски или слободен стих.

Всушност, тоа беше во златното доба кога беше од големо значење во Шпанија и стана еден од најкористените видови стихови.

Примери на александриски стихови

две отворени книги со шолја чај

Како што знаеме дека понекогаш разбирањето на теоријата не е лесно, Собравме неколку александриски стихови кои можете да ги видите подолу.

„Сонцето изгрева на исток, заоѓа на запад“

„Полната месечина сјае на ноќното небо“

„Ветерот силно дува, лисјата паѓаат на земја“

„Морето е голема мистерија, неговото дно е темно и длабоко“

„Птиците пеат во зори, најавувајќи го новиот ден“

„Сончевите зраци се рефлектираат во кристално чистата вода“

„Есента доаѓа со своите бои, златна и црвена“

„Пролетните цвеќиња го поздравуваат сонцето со своите ливчиња“

„Свежиот селски воздух ми ги исполнува белите дробови“

„Реката навива меѓу планините, нејзината струја е силна“

„Морското ветре ми го гали лицето, аромата му е слатка“

„Штурците пеат ноќе, нивната музика е хармонична“

„Во шумата се слуша песната на славејот“

„Дрвјата мавтаат со лисјата на ветрот“

„Арома на свежо сварено кафе се шири низ куќата“

„Мачките спијат на сонце, нивното прчење е тивко“

„Мирисот на свежо паднатиот дожд го исполнува воздухот“

„Сончевите зраци се филтрираат низ облаците“

„Ветерот силно дува, го тера знамето да се бранува“

„Птиците летаат на небото, нивниот лет е бесплатен“

О ноќ, мајка на соништата, најубава ноќ во годината! (Хорхе Манрике)

„Со еден поглед, една воздишка, ти си подобар за мене (Гарсиласо де ла Вега)

„Враните со нивните плачења се смеат на мојата среќа (Лопе де Вега)

„Најубавата љубов, најблагородната желба, најчистото чувство (Мигел де Унамуно)

„И иако целиот свет злобно ми се одмаздува (Хуан Рамон Хименез)

„Зашто љубовта е посилна од смртта, љубомората посилна од гробот (Песна над песните)

О сладок дом, скут на животот, утеха на срцето! (Франциско де Кеведо)

"Што е животот? Лудило. Што е животот? Илузија (Педро Калдерон де ла Барса)

„Срцето ми чука, душата ми гори“ (Вилијам Шекспир)

О смрт, слатка смрт, крај на моите таги! (Џон Дон)

Принцезата е тажна... што ќе има принцезата?

Воздишки бегаат од нејзината јагода јагода,

кој изгубил смеа, кој изгубил боја.

Принцезата е бледа во нејзиниот златен стол,

тастатурата на нејзиниот гласен клуч е нечујна;

а во чаша, заборавена, цвет се онесвестува.

Рубен Дарио. сонатина

„Ох, слатки мои пријатели! Ти, кој си мојата утеха (Хуан Руиз де Аларкон)

„Ти, кој си сонцето што ми го осветлува денот, воздухот што го дишам (Сор Хуана Инес де ла Круз)

О ти, кој си духот на мојот живот, љубовта што ме инспирира! (Густаво Адолфо Бекер)

О ти, која си желба на моето срце, светлина на моите очи! (Фернандо Песоа)

О сладок дом, скут на животот, утеха на срцето! (Франциско де Кеведо)

Ах ти, кој си сонцето што ми го осветлува денот, воздухот што го дишам! (Сор Хуана Инес Де Ла Круз)

О ти, кој си духот на мојот живот, љубовта што ме инспирира! (Густаво Адолфо Бекер)

„Ох, слатки мои пријатели! Ти, кој си мојата утеха (Хуан Руиз де Аларкон)

О ти, која си желба на моето срце, светлина на моите очи! (Фернандо Песоа)

О сладок дом, скут на животот, утеха на срцето! (Франциско де Кеведо)

Гулабите по долините ми ја позајмуваат твојата приспивна песна;

позајми ми, јасни извори, твоите нежни гласини,

Позајми ми, прекрасни шуми, твојот среќен шум,

и ќе ја пеам за тебе славата Господова.

Зорила

Неговиот стих е сладок и сериозен; матни редови

од зимски тополи каде ништо не свети;

линии како бразди во кафени полиња,

и далеку, сините планини на Кастиља.

Антонио Мачадо

Никогаш со векови не сум постигнал толку прекрасен,

без сенка толку топол [не] мирис толку вкусен;

Ја истоварив облеката за да бидам позлобен,

стави ме во сенката на едно убаво дрво.

Гонзало де Берчео

Дали се сомневате во александриските стихови? Прашајте не и ние ќе се обидеме да ви помогнеме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.