Александар Пушкин. Годишнина од неговото раѓање. 7 песни

Дуелот на Пушкин. Слика од Адријан Волков.

Александар Сергеевич Пушкин Тој е сигурно најпознат и најомилен руски поет, но исто така беше и романсиер и драматург. И последниот ден 6 тие веќе се бројат 239 години од неговото раѓање во Москва. Од аристократско потекло, тој се смета за татко на модерната руска литература. И тој беше исто така за loveубен во Шпанија. Денес сакам да му го посветам овој напис, бидејќи една од неговите песни, ЗатвореникотПокрај тоа што ми беше еден од омилените, тоа ме инспирираше и за еден мој роман. Така, тука е и моето сеќавање на неговата фигура со уште 6 други.

Александар Сергеевич Пушкин

Александар Пушкин припаѓал на семејство на Руски аристократи, но низ неговите вени течеше крвта на црната страница што му служеше на царот Петар I Велики. Нејзината баба и нејзиниот старател, кои таа најмногу ги ценела, ја научиле и ги пренеле страст кон руските народни приказни и поезија. Тој беше многу рано читател и не се двоумеше да ги земе тома од библиотеката на неговиот татко, покрај тоа што присуствуваше на литературните собири што се одржуваа во неговиот дом.

На дванаесет беше примен во новосоздадениот Царски ликеј (кој многу подоцна се викаше Пушкински ликеј), и таму го откри неговиот поетски вокал. Неговите наставници го охрабруваа да ги објави своите први песни и тоа го стори во списанието Весник Европа.

Неговата поезија во тие помлади години беше повеќе сентиментални отколку идеолошки, но некои од песните ги напиша како Слобода o Селото го привлече вниманието на Царски тајни служби. Тоа го стави во центарот на вниманието и беше обвинет за субверзивни активности, принудувајќи го на тоа оди во егзил. Тој беше во Украина и Крим. Тоа искуство го обележа и се рефлектираше во неговите главни песни како Затвореникот на Кавказ o Браќа разбојници.

Брак со Наталија Гончарова, и поради одбраната на својата чест, тој почина на само 37 години од прострелна рана во рацете на француски војник во дуел. Но, тој веќе се сметаше за татко на рускиот литературен јазик и на основач на современата руска литература. Руската влада одлучи да одржи таен погреб за да избегне можни немири и политички демонстрации од нејзините обожаватели.

Градилиште

Неговата работа содржи мешавина од реализам, историја, романтизам и сатира а меѓу нејзините најважни наслови се Борис Годунов, Јуџин Онегин, Полтава, Бронзените коњаници, Aughtерката на капетанот o Кралицата на лопати.

Su loveубов кон Шпанија започнал кога за своја инспирација ја пронашол литературата од Златното доба. Тој бил воодушевен од фигурите на Дон Хуан и Дон Кихот. И две негови дела, драмата Гостинот од камен и песната Кутриот господин, тие пијат од тие извори.

7 избрани песни

Irstеден брза со вашето нежно стенкање

Thеден брза со твоето нежно стенкање,
твојата блискост што ме опива
и горење, јазик на слатка желба,
страст чие вино не задоволува.
Но, пресече со таа приказна,
скриј, замолчи го сонот:
пламенот што гори се плашам,
Се плашам да ја знам твојата тајна.

На ноќниот зефир

На ноќниот зефир
тече етер.
Бул,
бега
Гвадалкивир.

Златната месечина излезе,
Тишина ...! Еј! ... гитара на звук.
В Spanishубената шпанска девојка
Тој погледна на својот балкон.

На ноќниот зефир
тече етер.
Бул,
бега
Гвадалкивир.

Тргнете се, ангеле, мантилата!
Колку јасен ден покажете се!
До железната ограда
научи ја божествената нога!

На ноќниот зефир
тече етер.
Бул,
бега
Гвадалкивир.

Беше во неговата татковина, под тоа сино небо

Беше во неговата татковина, под тоа сино небо
таа, исушената роза ...
Најпосле тој умре, здив беше ти,
адолесцентна сенка што никој не ја допира;
но има линија меѓу нас, тоа е бездна.
Се обидов, залудно, да го навивам моето чувство:
смртта ги кажа усните со мрачен цинизам,
и, присуствував на неа рамнодушно.
Кого тогаш го сакав со жестока душа,
на кого му ја дадов мојата loveубов во неизвесност,
со толку бесконечна, lovingубовна тага,
со тивок мачеништво, со делириум.
Што се случи со loveубовта и тагата? Ох во мојата душа
за наивната, сиромашната сенка,
за среќното сеќавање на изгубените денови,
Немам солзи, ниту музика што ја именува.

Затвореникот

Јас сум зад решетки во влажна ќелија.
Израснат во заробеништво, млад орел,
мојата тажна компанија, мавтајќи со крилјата,
покрај прозорецот му се чеша питанцата.

Штуката, го фрла, гледа во прозорецот,
како да мисли исто како мене.
Неговите очи ме повикуваат и неговиот крик,
и да изговори желби: Ајде да летаме!

Јас и ти сме слободни како ветер, сестро!
Ајде да бегаме, време е, да направиме бело меѓу облаците
планината и морнарицата блескаат сино,
каде одиме само на ветрот. ..и јас!

Јас жртвувам сè на твоето сеќавање

Јас жртвувам сè на твоето сеќавање:
акцентите на инспирираната лира,
крик на изгорена млада жена,
трепет на мојата убомора. На славата
осветленоста, и моето темно прогонство,
убавината на моите јасни мисли
и одмазда, бурен сон
на моите жестоки страдања.

Пејачот

Дали го фрливте ноќниот глас покрај шумичката
на пејачот на loveубовта, на пејачот на неговата тага?
во утринскиот час, кога полињата молчат
и тажните и едноставни од звуците на папипри,

Не сте го чуле?

Дали најдовте во неплодната шумска темница
на пејачот на loveубовта, на пејачот на неговата тага?
Дали ја забележавте нејзината насмевка, трагата од нејзиното плачење,
неговиот нежен поглед, полн со меланхолија?

Нели го најдовте?

Дали воздивнувавте внимателно кон мирниот глас
на пејачот на loveубовта, на пејачот на неговата тага?
Кога го видовте младичот среде шума,
кога го преминуваш неговиот тап поглед со твојот,

Дали не воздивнавте?

Јас ја сакав

Ја сакав,
и таа loveубов можеби
сè уште е во мојата душа, ми ги гори градите.
Но, збуни ја повеќе, не сакам.
Оваа моја mineубов нека не ти носи болка.
Јас ја сакав. Без надеж, со лудило.
Безгласен, со потрошена jeубомора;
Ја сакав, без измама, со нежност,
Толку многу што се надевам дека Бог го сака тоа
и тоа друг, loveубов го има како мојот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.