Олдос Хаксли: книги

Книги на Олдос Хаксли

Извор на фотографија Олдос Хаксли: Пикрил

На Олдос Хаксли мислиме само дека има една книга, онаа на „Храбар нов свет“, но вистината е дека авторот напишал уште многу дела. Но, ако бараме од вас Олдос Хаксли и неговите книги, Можете ли да ни кажете нешто повеќе без да барате на Интернет? Најверојатно, многу малку би можеле да одговорат на тоа прашање.

Токму затоа, во оваа прилика сакаме да се задржиме на авторот, кој се смета за еден од најзначајните мислители на XNUMX век. Но, кој беше овој писател? А какви книги пишувал? Ние ви кажуваме сè.

Кој беше Олдос Хаксли

Кој беше Олдос Хаксли

Извор: колективна култура

Пред да знаете кои се книгите на Олдос Хаксли, погодно е да знаете малку за историјата на овој писател, кој отсега ви кажуваме дека е прилично впечатлив.

Олдос Хаксли, полно име Олдос Леонард Хаксли е роден во Годалминг, Сари, во 1894 година. Неговото семејство не било „скромно“ во смисла дека останало незабележано. А тоа е дека неговиот дедо бил Томас Хенри Хаксли, многу познат еволутивен биолог. Неговиот татко, исто така биолог, бил Леонард Хаксли. Што се однесува до нејзината мајка, таа беше една од првите жени на кои и беше дозволено да студира на Оксфорд, сестра на Хемфри Вард (успешен романсиер кој подоцна стана негов заштитник) и внука на Метју Арнолд, прилично познат поет.

Алдус беше трето дете од четири. И сето тоа наследство и интелигенција се рефлектираше кај секое од децата (неговиот постар брат беше високо познат биолог и научен популаризирач).

Олдос Хаксли студирал на колеџот Итон. Меѓутоа, на 16-годишна возраст тој бил речиси слеп година и пол поради напад на точкаст кератитис, болест на очите. И покрај тоа, во тоа време научил да чита и да свири на пијано со Брајовиот систем. По тоа време, му се вратил видот, но тој бил сериозно оштетен бидејќи имал многу ограничувања со двете очи.

Ова ве тера да морате се откаже од својот сон да биде доктор и завршува англиска литература на колеџот Балиол, Оксфорд.

На 22 години и покрај проблемите со видот, ја објави својата прва книга, Тркалото што гори, каде што ќе најдете збирка песни што ја завршил за четири години со три тома: Јона, Поразот на младоста и Леда.

Што се однесува до неговата работа, тој беше професор во Итон, но на крајот дал отказ затоа што тоа не му се допаѓало премногу. Кратко време по, тој работеше во списанието Athenaeum заедно со тим уредници. Тој не пишувал со вистинското име, ако не и со псевдоним „Автоликус“. Една година по таа работа, тој стана театарски критичар за Вестминстер Газет.

Во 1920 година почнал да ги објавува своите први раскази. Првиот беше „Лимбо“, додека, години подоцна, ќе ги објави „Човечката обвивка“, „Вујко ми Спенсер“, „Две или три грејси“ и „Фогоназос“.

Но, првиот вистински роман беа скандалите на Кром, кој беше оној што ја консолидираше неговата кариера како писател.

После таа книга, продолжија да пристигнуваат уште многу, кои тој ги комбинираше со другата страст, патувањето. Тоа му овозможува не само да пишува во многу жанрови и заплети, туку и да живее различни култури кои го збогатувале и кои биле дел од неговиот сопствен живот.

Во 1960 година навистина започнале неговите здравствени проблеми. Таа година му беше дијагностициран рак на јазикот и издржа две години со радиотерапија. Конечно, на 22 ноември 1963 година, Алдос Хаксли умре давајќи две дози ЛСД, не без да остави инструкции за тоа што треба да прават: од една страна, прочитајте ја тибетската книга на мртвите на увото; од друга, се кремира.

Олдос Хаксли: книгите што ги напишал

Олдос Хаксли: книгите што ги напишал

Извор: БиБиСи

Олдос Хаксли беше доста плоден писател, и тоа е тоа извади многу романи, есеи, песни, приказни ... Овде ви го оставаме списокот што го најдовме со сите негови дела (благодарение на Википедија).

Поезија

Започнуваме со поезија затоа што тоа е првото нешто што Олдос Хаксли го објави во книги. Иако првите се најстари, тогаш имаше друг пат кога пак пишуваше.

 • Тркалото што гори
 • Jonона
 • Поразот на младоста и други песни
 • Леда
 • неизвесност
 • Избрани песни
 • Цикади
 • Комплетна поезија од Олдос Хаксли

Приказни

Следното нешто што го објави жанровски беа приказните. Првите се оние што ги правел како млад возрасен, но подоцна повторно напиша уште неколку.

 • неизвесност
 • Човечкиот плик
 • Мојот вујко Спенсер
 • Две или три благодарам
 • Пламени јазици
 • Насмевката на Мона Лиза
 • Рацете на Јаков
 • Градинарски врани

Novelas

Со романите, Олдос Хаксли беше многу успешен уште од првиот што го објави. Но, уште повеќе со оној на Brave New World, по што е најчесто познат. Но, имаше многу повеќе. Овде ја имате комплетната листа.

 • Скандалите со Кром
 • Танц на сатири
 • Уметност, љубов и се останато
 • Контрапунто
 • Среќен свет
 • Слеп во Газа
 • Стариот лебед умира
 • Времето мора да запре
 • Мајмун и суштина
 • Џинот и божицата
 • Островот
Олдос Хаксли: книгите што ги напишал

Извор: Среќа

есеи

Во прилог на сите горенаведени, тој беше многу даден да ја даде својата перспектива за животот и проблемите преку есеи. Се разбира, тие се густи и треба да одвоите време за да ги разберете, но неговата филозофија во тоа време беше најдобра и денес е препознаен како еден од суштинските писатели на дваесеттиот век.

 • Музика во ноќта
 • Како го решавате? Проблемот на конструктивен мир
 • Маслиновото дрво
 • Целта и средствата
 • Сива еминенција
 • Уметноста на гледање
 • Повеќегодишната филозофија
 • Наука, слобода и мир
 • Двојната криза
 • Теми и варијации
 • Демоните на Лудун
 • Вратите на перцепцијата
 • Адонис и азбуката
 • Рајот и пеколот
 • Нова посета на среќен свет
 • Литература и наука
 • Мокша. Списи за психоделија и визионерски искуства 1931-1963 година
 • Човечката ситуација
 • Хаксли и Бог

Патувачка литература

Конечно, и Спојувајќи ја својата желба за скитници со пишувањето, тој исто така имаше време да направи некои книги за патувања. Во нив тој не само што објасни каков е тој град или места што ги посетил, туку и изложи што чувствува на секое место. Од нив не пишувал многу, иако во претходните заплетите ги потхранувал со дел од своите патувања.

 • По пат: белешки и есеи од турист
 • Надвор од Мексиканскиот Залив
 • Исмејување Пилат: Интелектуален празник

Дали сте прочитале нешто од Олдос Хаксли? Која книга ја препорачувате од него?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)