Акватанија

Акватанија

Акватанија

Акватанија е најновата книга на најпродаваната писателка во Шпанија: Ева Гарсија Саенц де Уртури. Објавен во 2020 година, станува збор за средновековен историски фантастичен роман, чиј главен лик е Елеонор од Аквитанија - позната и како Елеонора - која ќе стори сé што е можно за да открие што стои зад убиството на нејзиниот татко, војводата Гилхем X од Пјетиј.

Заплетот е опкружен со енигми, сигили, одмазда, па дури и инцест. Како да има игра на тронови, ќе има многу битки присутни во оваа приказна, која исто така содржи aубовно трио. Со оваа книга авторката се етаблираше во литературното поле, факт што го потврди со добивање на наградата „Планет“ во 2020 година.

Краток преглед Акватанија (2020)

Мистериозна смрт

Во 1.137, Гилхем Х., „Војводата од Аквитанија“, до Компостела по долго патување. Пристигнувајќи пред главниот олтар на катедралата, неочекувано паѓа мртва. Вашата кожа -што станува сино- е обележана со „крвниот орел“, древна тортура применета во Нормандија. Сите што го набудуваат тоа се шокирани од мистериозната смрт на водачот.

Една од најпогодените луѓе е неговата ќерка: војвотката Еленор, СЗО, со само 13 години, мора да го преземе кралството. Нејзината тврди дека неговиот татко бил убиен од Капетите (роднини на францускиот крал Луј Шести), поради нивните големи интереси во аквитанските земји.

Планот за одмазда

Како резултат на сè што се случи, престолонаследникот фалсификува ладен план за одмазда со кој ќе се обиде да влезе во француското кралство и да ја освои неговата доверба. За да ја постигне својата цел, младата жена ќе ја фалсификува волјата на нејзиниот татко. Документот ќе посочи како волја на војводата бракот меѓу неговата ќерка y Кид Кид (Луј VII), син на францускиот крал Луј Шести.

Пред да започне со нејзината измама, војвотката ќе му признае сè што планирала на еден млад свештеник, кој има несомнен идентитет.

Неочекуван пресврт

Леонор вози додека не пристигне монархот Луј VI од Франција, познат како „Дебелиот крал“. Ова, навремено, го договара бракот помеѓу војвотката и нејзиниот син. За време на банкетот на церемонијата, одеднаш, кралот паѓа мртов, под истите околности како Гилхем Х.. Ова ги руши сомнежите на Леонор, кој сега мора да ја предводи Франција со младиот Луј.

Амбос ќе започне вртоглава истрага за невообичаените смртни случаи од овие значајни мажи. За ова, тие ќе се свртат кон мачките Аквитанија, на легендарни шпиони на војводите. Младите и неискусни монарси ќе мора да поминат низ многу околности. Во рамките на ова патување, едно момче - кое беше напуштено во шумата пред неколку децении - ќе има откривачка улога.

Анализа Акватанија (2020)

структура

Е историски роман дополнети со фикција, поставени најчесто на француска територија. Во нивните 416 белези, наративните одлики 4 дела, развиена за возврат 64 кратки поглавја. Делото има два вида нарации: прво личност, од Леонор и Луј; y en Трето лице, од сезнаен известувач.

Тематски

Баскискиот литерат зароби една деценија од животот на Еленора од Аквитанија, жена со извонредна историја - таа дојде да предводи три важни европски кралства. Заплетот ја надополнува мистеријата за смртта на две значајни фигури од тоа време со измислени факти. Покрај тоа, тој истражува во други прашања, и лични и надворешни, кои даваат различни нијанси на приказната.

Подготовка на романот

Ева изгради голема репутација за нејзините историски романи; прво, за квалитетот на нарацијата; и второ, за подготовката што ја прави пред и за време на подготовката на неговите книги. На крајот од заплетот на Акватанија, авторот посветува неколку страници да ја опишат деталната документација. Во нив, тврди дека прочитал повеќе од 100 книги и детали за неговото патување до некогашната територија на Аквитанија.

На оваа турнеја тој ги посети Бордо, Поатие и опатијата во Фонтевра, каде што почина и беше погребан Елеонор од Аквитанија. Таму истражени за обичаите и гастрономијата од тоа време, што тој го додаде за да give даде на приказната повеќе реализам. Исто така, тој поминал курс за просветителство, на кој дознал за уметноста што монасите ја правеле за да извршуваат средновековни ракописи.

Карактерите

Sáenz de Urturi додаде a голема група карактери до романот - реален, во најголем дел. Се истакнува, од очигледни причини, нејзините протагонисти: Леонор и Луј; Сепак, писателот воопшто не ги занемарил споредните ликови, туку ги обдарил со одлична структура и совршено дефинирани храмови. Меѓу последните се истакнуваат: Рејмонд де Поатие - чичко на протагонистот -, „Детето“, Адамар и Галеран.  

Мислења

Акватанија е роман што ha предизвика доста возбуда, до степен да бидат разгледани литературен феномен. Сепак, како и секое дело, тоа има свои лоши влијанија, кои тврдат дека недостасува голем дел од историската содржина. Во моментов, текстот има 72% одобрување од читателите на мрежата.

Нејзините 5.807 рејтинзи на Амазон го сместуваат во XNUMX-то место во продажбата во категоријата Француска литература. Повеќето корисници го оценуваат со најголема тежина, со просек од 4,2 / 5. Треба да се напомене тие 48% дадоа 5 starsвезди на делото, и само 14% доделија 3 starsвезди или помалку.

За авторот

Ева Гарсија Саенз де Уртури е родена на 20 август 1972 година во Виторија, едно од најубавите средновековни населби во Баскија; ќерка на адвокат и наставник. Livedивеел до својата 15-та година во родниот град, за подоцна да се пресели со семејството во Аликанте, град во кој живеете во моментов.

Цитат на Ева Гарсија Саенц.

Цитат на Ева Гарсија Саенц.

И во детството и во адолесценцијата, таа се карактеризираше со тоа што беше страствен читател. Од 14-та година започнал да пишува, ова благодарение на влијанието на тоа кој бил негов професор по литература на училиштето Сан Виатор. Време потоа, помина литературни курсеви за креативен роман во важни шпански институти. За тоа време, тој напиша неколку раскази со кои победи на некои натпревари.

Студии и работно искуство

Професионално, тој студирал диплома по оптика и оптометрија, додека ја извршувал таа кариера - на 27-годишна возраст - успеал да управува со мултинационална компанија. По 10 години на оваа област, тој започна да работи на Универзитетот во Аликанте. Од 2009 година се врати во литературата; Ноќите ги поминав истражувајќи и пишувајќи неколку реда што би била негова прва книга три години подоцна.

Книжевна трка

Во 2012, баскискиот писател само-објавено неговиот прв роман на платформата Амазон: Сагата за долговечниот живот: старото семејство. Овој историски наратив го привлече вниманието на илјадници следбеници, што предизвикани во моментот еден голем литературен пресврт. Во 2014 година ја заврши биологијата со: Синовите на Адам и ја претстави својата трета книга: Премин до Тахити; по успехот на обете, тој реши да и се посвети целосно на литературата.

Во 2016 година го објави Трилогија на белиот град, серии со кои литературниот писател стекна милиони читатели и тоа ја однел да стане автор бестселер. По четири години, првата книга во серијата: Тишината на белиот град, адаптиран е во кино од Даниел Калпасоро. По долго време напорна работа и документација, го претстави својот најнов роман: Акватанија (2020).

Книги од Ева Гарсија Саенз де Уртури

 • Сагата за долговечниот јас: Старото семејство (2012)
 • Сагата за долговечниот II: Адамовите синови (2014)
 • Премин до Тахити (2014)
 • Трилогија бел град I: Тишината на белиот град (2016)
 • Трилогија на белиот град II: Обредите на водата (2017)
 • Трилогија Белиот град III: лордовите на времето (2018)
 • Акватанија (2020)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)