Jo Nesbø го претставува The Jealous Man во Шпанија

Насловна фотографии и статија: (в) Мариола DCA.

Nо Несба Тој бил внатре Шпанија претставувајќи го својот најнов роман со наслов љубоморниот човек. Мадрид и Барселона, за Сан Жорди денес, се избраните градови. Присуствував на чинот, краток, но интересен, кој го даде Марина Санмартин. Ова е мојата хроника.

Telefónica Foundation Space – Мадрид

Три години подоцна, со глобална пандемија помеѓу, негова претходна посета, познатиот норвешки криминалистички романсиер и детето, се врати за да им приреди и изненадување и радост на своите шпански читатели, кои не ни претпоставуваа дека ќе се врати толку брзо и за неколку литературни денови пар екселанс.

со нова книга ставена на продажба на 13-ти, презентацијата се одржа во мрачното попладне на 20-ти во Espacio Fundación Telefónica, сместена во симболичната зграда на Гран Виа. Во затскриена, но, во исто време, пространа просторија со а голем капацитет иако не е целосен (во среда и влегувањето во џунглата на сообраќајот во срцето на Мадрид охрабрува доволно за приближување) беше разговорот што авторот го имаше со новинарот, писателот и продавачот на книги. Марина Санмартин.

Претходно, Несбо правеше кратка фотосесија за печатот. Некои од нас го пречекаа на влезот, каде што пристигна во придружба Џејмс Бонфил, издавачот на Книги за резервоари, и културниот аташе на Норвешката амбасада и преведувач на нејзините книги Лоте К Толефсен. Верен на својот неформален стил и затскриен зад неговите посебни очила, капа и желба за трошење незабележано, влезе мешајќи се со присутните кои едвај ни дадоа време да го реализираме.

Во 7 часот се приближи до малата платформа за инсценирање на говорот и Жаум Бонфил направи краток вовед, му се заблагодари нему (и на сите) и ѝ даде збор на Марина Санмартин.

Разговорот

разговорот беше реемитува во живо на интернет преку каналот Espacio Telefónica и не пристигнал на време. Очигледно, авторот имал одредена посветеност и коментирал дека ќе потпише за кратко.

Санмартин го покрена интервјуто во два блока на прашања фокусирани на моќ и љубомора, исто како што се составени од 12 приказни (некои новели од 100 страници) од љубоморниот човек.

во неговите вообичаени бавен и мирен тон, за да го олесни симултаниот превод и, исто така, добро да ги артикулира своите одговори, Несбо ги разоткри прашањата што се однесуваа најмногу на книгата, но и на ситуација дека живееме. Вака темите како пандемија и социјалните и културните промени што можеше да ги донесе, на имиграција О инвазија на Украина, со своето мислење за Русија и Русите.

Потсетете се дека Несбо е размислувачкиот ум на телевизиската серија Окупираа, дистопија која раскажуваше за инвазијата и окупацијата на Норвешка од страна на Русија и која во нејзино време предизвика извесна дипломатска врева меѓу двете земји.

Тој беше поконцизен во својот одговор дали мисли дека литературата сè уште може да ја има моќта да го промени светот: она што може да го направи е состави добра поп песна.

Хари Хол се врати

Веќе во времето на прашањата, откако персоналот се охрабри, имаше од вообичаената интензивна стража која меша книжевни чури со мерино од Bitcoins до оној што дојде до точката на она што сите сакавме да го знаеме: кога ќе биде следното Хари дупка? И спротивно на тишината што можевме да ја претпоставиме и да се плашиме во самата кратка пауза што ја направи, тој го ублажи (уште повеќе) тонот да ни ја даде топката: неговиот познат и многу здробен комесар. ќе се врати следната година со нова приказна насловена крвава Месечина.

Потоа влеговме во ред за потпис на копии што едвај даде неколку зборови на благодарност од авторот и читателите. Но, секогаш ќе вреди, колку и да е кратко заедничкото време, средба со великанот на современата литература како Несбо.

Посетата на писателот завршува во Барселона, со уште еден презентациски разговор исто така на 21 и пријавен Сан Jordорди, каде што веќе бил во повеќе наврати.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.