Џасинта Кремадс. Интервју со авторот на Враќање во Париз

Фотографија: Jacinta Cremades, профил во Doumo Ediciones.

Jacinta кремади Роден е во Барселона, но детството го поминало во Франција. Докторирала книжевност, како и книжевен критичар. Работел во весници како што се Културен, Непристрасен, Le Magazine Littéraire, El Mercurio y Ле монд. Предавал и часови по шпански и литература, каде што имал премиера Врати се во Париз, неговиот прв роман. Ви благодарам многу вашето време и добрина да ова интервју каде зборува малку за неа и за сè.

Jacinta Cremades - интервју

 • ТЕКОВНА ЛИТЕРАТУРА: Врати се во Париз е твојот последен роман. Што ни кажувате за тоа и од каде идејата?

КРЕМИ ЈАСИНТА: Романот раскажува за Враќањето на Тереза ​​во Париз, каде што го живееше целото детство и младост, по смртта на неговата мајка Мајте. Тој се враќа со својата ќерка Лусија на која и ја раскажува, благодарение на приказните содржани во кутии, приказната за неговата мајка која ја напуштила родната Барселона за да ја напушти семејната традиција и да започне нов живот.

Тоа е роман кој во исто време го поврзува животот на estas три жени од исто семејство: Маите, која пристигна во Париз во мај 68 година, Тереза, која се сеќава на своето детство во 80-тите и Лусија, на почетокот на 2000 година. Дел од моето враќање во Париз, каде што ги живеев и моето детство и младост. Затоа е а враќање на семејните корени, на егзистенцијални прашања и на важноста на преносот. 

 • АЛ: Може ли да се вратиш на првата книга што ја прочита? И првата приказна што ја напиша?

JC: Имам слика што ѝ чита на мајка ми Ле малиот Никола, а не обратно, двајцата лежат во хотелски кревет за време на патување во Грција. 

Мојот прв роман беше еден вид плагијат на Средба од Фред Улман, приказна што ја прочитав за пријателството помеѓу момче Евреин и момче нацист што ми остави длабок впечаток. Фала богу што не го завршив, инаку ќе завршев во занданата на киднаперот. 

 • АЛ: Главен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

ЈК:Сакам жени, не можам да се воздржам! Сестрите Бронте, Кармен Мартин Гејт, Елизабета Струт и Ненси Хастон

 • АЛ: Кој лик од една книга би сакале да го запознаете и создадете?

JC: Би сакал да го запознаам Грофот на Монте Кристо. И создадете ја жената со Алкуза стрелец на Дамасо Алонсо. 

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање?

ЈК: јас пишувам од страна на утро y leo од страна на попладне. Тој не би можел да го направи тоа обратно. 

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

JC: Од ден, во куќа што ја имаме во кампо од Авила. 

 • АЛ: Дали има други жанрови што ти се допаѓаат?

JC: На роман, На приказна, На тест Тие се оние кои најмногу ми се допаѓаат. 

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

JC: Читам Сестрите на Борго Суд од Донатела ди Пјетрантонио, Дневниците на Чирбес и Колекционерот на чуда стрелец на Рафаел Нарбона. И јас сум пишување роман за Ирска чии ликови сè уште живеат во Париз. 

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото и што одлучи да се обидете да објавите?

JC: Мислам дека доживуваме експлозија на издавачи со многу различни профили кога станува збор за објавување. Сите тие се залагаат за објавување на текстот, литературниот, историскиот, есејот. Тие се таму поради љубовта кон литературата и тоа е чудо

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

JC: Општеството се промени толку многу што ќе треба да се зборува, пишува, за пред и потоа на човечкото битие. Морам да се потрудам да го видам позитивно. Најдоброто нешто е досегот што го имаме до интелектуалните содржини на интернетот, иако тоа е и наш голем пад.. Вистината е дека да ме оставија да го изберам времето за раѓање, немаше да го изберам ова ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.