Јас пеам, а планината танцува

Јас пеам, а планината танцува

Јас пеам, а планината танцува

Јас пеам јо и ла мунтанја топка — оригиналното име на каталонски — е прилично впечатлив и оригинален роман заснован на алитерацијата на самиот наслов. Сепак, оваа книга на поетесата, нараторката и пластика од Барселона, Ирене Сола Саез, е многу повеќе од паметната игра на зборови на нејзината корица. Тоа е всушност многу добро конструирана приказна што ја носат ликови кои се уникатни, длабоки и во исто време прекрасно разновидни.

На тоа начинот на кој читателот е безнадежно потопен во фантастичен свет инспириран од митови, легенди и географијата на планините Каталонски. Таму сите елементи имаат глас: ветерот, сонцето, облаците, животните, растенијата, габите... Овие изрази го сочинуваат јадрото на заплетот со простор за секакви емоции и изненадувања на секој чекор од страницата.

Анализа и резиме Јас пеам, а планината танцува

сценариото

Поставката на романот Тоа е опишано како возвишено од мнозинството литературни критичари кои зборуваат шпански. За почеток, претставата на каталонските Пиринеи ја одразува единствената визија за планините и шармот на нивниот рурален секојдневен живот. Слично на тоа, лирската композиција на текстот му го пренесува на читателот чувството на дишење на свеж воздух и целосна слобода (во телото, умот и душата).

Треба да се напомене дека Планинскиот венец е уште еден лик во приказната, со свој израз надвор од сеприсутното чувство на мир во природната средина. бр Меѓутоа, тој навидум вечен спокој крие и многу движења — незабележливи за невнимателно око —, мистерии, изненадувања и опасности. Овие пресврти се претставени во осумнаесет поглавја кои се раскажани од различен наратор (ниту едно од нив не се повторува).

Одлична колективна песна

Во некои прилики е личност од крв и месо која опишува настани според твоето гледиште. Во други, тоа е душата на паднатиот; одеднаш печурка земете го зборот тогаш елен, после, кучка… вака додека магијата не ја зафати целата живописна планина. Дури и облаците, другите животни и некои неживи суштества имаат свој посебен простор за изразување за да формираат убава групна песна.

Но И покрај тоа што не претставува хомоген рефрен, секој збор има причина, бидејќи ниту една изјава не е бесмислена или случајна.. Поради оваа причина, големата заслуга на Сола е тоа што создаде многу кохерентна наративна нишка преку многу фрази кои се толку различни една од друга. Сите овие гласови се појавуваат во прво лице кое на приказната и дава каденца која го фаќа читателот за рака и го повикува да танцува со природата.

Карактеристики на заплетот и стилот

Приказната се врти околу три генерации на семејство кое ги населува Пиринеите од Граѓанската војна до денес. Таму, искуствата на протагонистите се раскажуваат преку монолози (субјективни) на секој елемент. Првично, сведоштвата изгледаат расфрлани, па дури и малку чудни за читателот. Но, таа загатка е организиран хаос, бидејќи сè одлично се вклопува на крајот од 168-те страници од книгата.

Од овие причини, Јас пеам, а планината танцува повеќе изгледа како театарски текст во повеќето негови поглавја. Паралелно, развојот остава простор за хаотични пасуси на животот и смртта заедно со неочекувани шокови кои го држат читателот привлечен. Меѓутоа, таквото изобилство на фантастични интервенции (планина што ги изразува своите чувства, на пример) не ја намалува кохерентноста на текстот.

документација

Ајрене Сола Саез во оваа книга ја објасни нејзината способност емотивно да влијае на своите читатели преку поетски наратив и евокација на уметнички слики. Следствено, сите реченици во текстот имаат специфично значење и специфична намера. во склоп на идеи прекрасно отелотворени низ многу длабока лексика.

Треба да се напомене дека тоа експресивно богатство заедно со некои соништа и одредени карактеристики на магичниот реализам никогаш не се претерано украсени.

Дополнително, Шпанската авторка ги покажа своите доблести како експерт истражувач поради одличното справување со настаните, верувањата и ликовите. поврзани со митовите и легендите за Пиринеите. Иако овие приказни се добро познати во каталонската култура, луѓето од другите територии ретко знаат за некоја од овие традиционални наративи.

Фрази на пеам и планината танцува

 • „Стигнавме со полни стомаци. Болно. Црниот стомак, натоварен со темна и студена вода и со молњи и громови»;
 • „Бев полн со работи што ми се случија“;
 • „Чекањето беше позаморно од одење“;
 • „Во планините нема војна, дека војните завршуваат, но планините не.

За авторот, Irene Solà Sàez

Ирене Сола Саез

Ирене Сола Саез

Ирене Сола Саез е родена на 17 август 1990 година во Мала, општина во регионот Осона. провинција Барселона, Каталонија, Шпанија. Дипломирал за ликовни уметности на Универзитетот во Барселона и магистер по литература, филм и аудиовизуелна култура од Универзитетот во Сасекс. Од нејзиното време како студент на универзитет, таа работи со мултидисциплинарни уметнички истражувања и на прашања поврзани со литературата.

Всушност, неговото книжевно деби, збирката песни Ѕвер (Галерада, 2012), се појавила кога сè уште била во високо образование и ја освоила наградата XLVIII Амадеу Олер. Според зборовите на авторката од Осон, првата половина од нејзиното деби е израз на висцерална огорченост кон светот. Спротивно на тоа, вториот дел од текстот покажува многу помирен темперамент и пријатен тон.

Траекторија и признанија

Во 2018 година, Сола го објави својот прв роман Елс дискови (насипите, на каталонски), добитник на наградата Документа наратив за под 35 години. Тоа е низа приказни за три генерации од перспективата на Ада, главниот лик. Секако дека книгата е компилација од микро-приказни кои се дел од мозаикот кој е исто толку посебен колку што е колективен на универзумот.

Конечно, Јас пеам јо и ла мунтанја топка (2019) се смета за осветно дело на каталонскиот писател. Не е изненадувачки што неговиот стил на приближување кон наративите - со методологија слична на онаа на уметничкото истражување - е високо пофален и препознаен во шпанската книжевна сфера. Поради оваа причина, Сола се појави како еден од најперспективните млади писатели денес.

Меѓу одликувањата добиени по објавувањето на Јас пеам, а планината танцува, се:

 • Награда Анаграма за роман на каталонски (2019);
 • Награда Punt de Llibre од дигиталното списание Núvol (2019);
 • Награда Каламо, категорија „Друг поглед“ (2020);
 • Награда за литература на Европската Унија (2020).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.